Με Ντιμπάλα η Γιουβέντους πήρε το ντέρμπι

Με το γκολ του Ντιμπάλα η Γιουβέντους επικράτησε με 1-0 της Μίλαν και ανέβηκε στην 6η θέση του ιταλικού πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό, κάτι που ευνόησε ανέλπιστα τους "ροσονέρι". Αν και χωρίς αξιοποίηση της ταχύτητας της εμπροσθοφυλακής της, η Μίλαν είχε ορισμένες καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ και έδειξε να στέκεται καλύτερα στο χορτάρι.

Τα προβλήματα για τον Μασιμιλιάνο Αλέγκρι άρχισαν από το 1ο ημίχρονο, όταν τραυματίστηκε ο Πατρίς Εβρά στον αστράγαλο και έδωσε τη θέση του στον Άλεξ Σάντρο. Στην ανάπαυλα, ο πρώην τεχνικός της Μίλαν επανέφερε την ομάδα του σε σύστημα με τρία στόπερ, αποσύροντας την έκπληξη της ενδεκάδας, τον Ερνάνι, και βάζοντας στη θέση του τον Λεονάρντο Μπονούτσι.

Μία κεφαλιά του Γιουράι Κούτσκα και μία απάντηση του Σάντρο στα πρώτα λεπτά του 2ου μέρους προϊδέασαν για ένα γεμάτο ημίχρονο. Ο ρυθμός δεν συνεχίστηκε έτσι, ωστόσο η "γηραιά κυρία" είχε πάρει τον έλεγχο. Στο 66ο λεπτό, μάλιστα, ο Ντιμπάλα τροφοδοτήθηκε από τον εξαιρετικό Σάντρο και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Ο Μιχάιλοβιτς έριξε στη μάχη τον Λουίζ Αντριάνο, αλλά ο Βραζιλιάνος φορ δεν προσέφερε κάτι παραπάνω. Μοναδική καλή στιγμή μετά από το γκολ ήταν ένα γυριστό του Κούτσκα και από εκεί και πέρα οι "μπιανκονέρι" δοκίμαζαν συνεχώς τα αντανακλαστικά του τερματοφύλακα της Μίλαν, Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα.

Στην "παρθενική" συμμετοχή του σε ντέρμπι, ο 16χρονος άσος έδειξε καλή εικόνα, αλλά ήταν μόνος του. Η Γιουβέντους διατήρησε το αήττητο για έκτο σερί παιχνίδι κόντρα στη Μίλαν και πλέον βλέπει τις ελπίδες της για τίτλο να αυξάνονται.

Στην αναμέτρηση που άνοιξε το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής, Μπολόνια και Ρόμα αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2, με τα 3 γκολ από τα 4 να είναι με πέναλτι.

Πιάνιτς και Τζέκο από τα 11 βήματα σκόραραν και οι "τζαλορόσι" έκαναν την ανατροπή, αλλά εύστοχος ήταν ο Ματία Ντέστρο από την βούλα του πέναλτι, πληγώνοντας την πρώην ομάδα του στο 87'.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ, Μπαρτζάλι, Κιελίνι, Εβρά (29' Αλέξ Σάντρο), Μαρκίζιο, Στουράρο, Πογκμπά, Ερνάνες, Μάντζουκιτς, Ντιμπάλα.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Αμπάτε, Αλέξ, Ρομανιόλι, Αντονέλι, Μοντολίβο, Κούτσκα, Μποναβεντούρα, Τσέρτσι, Νιάνγκ, Μπάκα.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Σάββατο 21/11

Μπολόνια - Ρόμα 2-2 (14' Μασινά, 87' πέν. Ντέστρο / 52' πέν. Πιάνιτς, 72' πέν. Τζέκο)

Γιουβέντους - Μίλαν 1-0 (65' Ντιμπάλα)