Μεγάλη νίκη του Λαυρίου μέσα στο Βενετόκλειο

Την πρώτη εντός έδρας ήττα του γνώρισε στο Βενετόκλειο ο Κολοσσός καθώς το Λαύριο με μία εκπληκτική εμφάνιση επικράτησε με 61-72. Μισάωρη διακοπή στο παιχνίδι λόγω πτώσης του ρεύματος στο γήπεδο.

Το Λαύριο είναι... στα πάνω του! Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη σημείωσε τη δεύτερη σερί νίκη της (και τρίτη στο σύνολο), ρίχνοντας στο καναβάτσο τον Κολοσσό που δεν μπόρεσε να αντιδράσει στην αντεπίθεση που έκαναν οι νεοφώτιστοι στην τελευταία περίοδο.

Στα αξοσημείωτα της αναμέτρησης η μισάωρη διακοπή στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν έπεσε το ρεύμα στο γήπεδο. Κάτι που, όπως αποδείχθηκε, επηρέασε περισσότερο τους γηπεδούχους παρά τους φιλοξενούμενους.

Στο "ξέσπασμα" του Λαυρίου στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν ξαναπήρε τα ηνία της αναμέτρησης. Ο Ουσμάν Κρουμπαλί έκανε όλη τη "βρώμικη δουλειά" στην άμυνα κι ήταν αυτός που πέτυχε ουκ ολίγα μεγάλα καλάθια, για να οδηγήσει τους νεοφώτιστους στη νίκη με +11.

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 30-36, 50-48, 61-72.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 13 (1), Λίντεν 5 (1), Ρέλεφορντ 8, ΜακΓκι 10, Λιούις 2, Μπιλλής, Μανωλόπουλος 8 (2), Ντέιβις 13, Γεωργαλλής, Άχονεν 2.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Γιανγκ 2, Κρουμπαλί 15 (1 τρίπ., 12 ριμπ.), Νίξον 15 (1), Γιαννακόπουλος 7 (2), Μπάρλος 7 (1), Σακελλαρίου 13 (3), Νικολακόπουλος, Περράκης 3 (1), Κακλαμανάκης, Έβανς 10 (2).