Διπλά κερδισμένος ο Άρης

Διπλό κέρδος για τον Άρη που νίκησε με 78-70 την Τραμπζονσπόρ καλύπτοντας παράλληλα τη διαφορά των τριών πόντων που είχε ηττηθεί στο πρώτο ματς.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έφτασε ακόμη πιο κοντά στους «32» του Eurocup, καθώς νίκησε 78-70 την Τραμπζονσπόρ και παράλληλα υπερκάλυψε την ήττα με τρεις πόντους (74-71) στο πρώτο μεταξύ τους ματς!

Τρομερή εμφάνιση για τους «κίτρινους» έκανε ο Ζάρας με 23 πόντους, με τον Χάγκινς να είχε 18 και τον Ουάιτ να σταματά στους 13. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Χάρντι με 20 πόντους.

Ο Άρης είχε ξεκινήσει πολύ καλά στο σκοράρισμα στην αναμέτρηση (6-2), ωστόσο όχι τόσο στην άμυνα, καθώς χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ η Τραμπζονσπόρ πέρασε μπροστά (6-7). Περίπου στα μισά οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη «έσφιξαν» την άμυνά τους και έκαναν ένα σερί 7-0 για το 13-7. Όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να… βομβαρδίζουν έξω από τα 6,75μ. φέρνοντας το ματς στα ίσα (19-19), με τον Ζάρα να διαμορφώνει το 22-19 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Άρης εξακολουθούσε να είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα να πάει εκ νέου στο +7 (28-21). Η πολύ καλή άμυνα των παικτών του Δημήτρη Πρίφτη τους έδωσε τη δυνατότητα να διατηρούν την υπέρ τους διαφορά σε αυτά τα επίπεδα (35-29) μέχρι και περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όπου η Τραμπζονσπόρ μείωσε στο καλάθι (35-33). Όμως, οι «κίτρινοι» δεν… πτοήθηκαν από την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 40-36.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο. Μέσω της καλής του άμυνας ο Άρης συντηρούσε το προβάδισμά του, έχοντας «αφοπλίσει» εντελώς την Τραμπζονσπόρ (48-42). Μάλιστα, εάν οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ήταν πιο εύστοχοι θα είχαν πάει την υπέρ τους διαφορά και πάνω από τους οκτώ πόντους (53-45), με τις δύο βολές του Όντομ στο τέλος να διαμορφώνουν το 53-47.

Ιδανικό ξεκίνημα έκανε ο Άρης στην τέταρτη περίοδο, καθώς με ένα σερί 5-0 πήγε για πρώτη φορά στο +11 (58-47). Οι «κίτρινοι» συνέχισαν την καλή και πιεστική τους άμυνα, πηγαίνοντας αρχικά στο +14 (66-52), ενώ περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη στο +15 (70-55), αφού έκαναν ό,τι ήθελαν την άμυνα των Τούρκων! Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη επέλεξαν να παίξουν με το χρόνο, ωστόσο τα λάθη τους έδωσαν το δικαίωμα στην Τραμπζονσπόρ να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (71-64). Όμως, οι Θεσσαλονικείς δεν έχασαν τη συγκέντρωσή τους και διατηρώντας την, έφτασαν στη νίκη με 78-70!

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-36, 53-47, 78-70

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 6, Πελεκάνος 2, Τσούπκοβιτς 6 (1), Φλιώνης, Ουάιτ 13, Ουότερς 2, Ζάρας 23 (5/7 τρ.), Χάγκινς 18, Κοέν 2, Μούρτος, Σίμτσακ 1, ΜακΝίλ 5 (1).

Τραμπζονσπόρ (Μάρκοβιτς): Τζόνσον-Όντομ 13 (1), Σανλί 4, Τσαντάν, Χάρντι 20 (3), Βελίτσκοβιτς 11 (3), Ντεμιρέλ, Κίνσεϊ 7, Γιλντιρίμ, Γκιουλασάν, Τοζ, Στιπάνοβιτς 10, Κούλιγκ 5 (1).