Με Γλυνιαδάκη η Κηφισιά πέρασε από την Καβάλα

Με πρωταγωνιστή τον Αντρέα Γλυνιαδάκη, η Κηφισιά πήρε σπουδαίο διπλό στην Καβάλα επικρατώντας της τοπικής ομάδας στην παράταση με 72-77 (63-63 κ.α.).

Ο Χανιώτης σέντερ στο πρώτο παιχνίδι με τη φανέλα της Κηφισιάς, σημείωσε 18 πόντους με 8/9 δίποντα, είχε 4 μπλοκ και 5 ριμπάουντ και με άξιο συμπαραστάτη τον Κασελάκη που είχε 16, πήρε σπουδαία νίκη στην παράταση μέσα στην Καβάλα, την 3η της σε ισάριθμα παιχνίδια εκτός έδρας.

Η Καβάλα μπήκε καλά στον αγώνα και προηγήθηκε ακόμα και με έξι πόντους διαφορά (16-10) 1:09 πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, ωστόσο ένα τρίποντο του Πόποβιτς η διαφορά έκλεισε στο +3 για την γηπεδούχο.

Στην 2η περίοδο η Κηφισιά απάντησε με ένα επιμέρους 12-2 που την έφερε να προηγείται ακόμα και με 7 πόντους (20-27) με καλάθι του Κασελάκη 3:07, πριν τελειώσει το 2ο δεκάλεπτο. Ήρθε ωστόσο ένα σερί 7-0 από την Καβάλα για να φέρει το ματς σε ισοπαλία 27-27, πριν οι Γλυνιαδάκης με δύο βολές, κάνει το 27-29.

Με τους Γλυνιαδάκη και Χρυσικόπουλο να έχουν βρει ρυθμό στο 3ο δεκάλεπτο, η Κηφισιά, έφτασε να προηγείται ακόμα και με έξι πόντους 29-35, όμως οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν. Από εκεί και μετά τέσσερις ισοπαλίες, σε αυτό το δεκάλεπτο, πριν ο Κασελάκης με τρίποντο δώσει προβάδισμα με 49-46 στην Κηφισιά στα 7'' πριν λήξει το 3ο δεκάλεπτο.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο. Οι γηπεδούχοι 1:18 πριν το τέλος, ισοφάρισαν με τον Ταπούτο σε 63-63. Στα 22'' ο Κασελάκης έχασε την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην φιλοξενούμενη, ενώ ο Ρόμπινσον στην εκπνοή, με τρίποντο υπό πίεση αστόχησε σε τρίποντο με το ματς να πηγαίνει στην παράταση.

Στην παράταση ένα σερί 5-0 για την Κηφισιά, με καλάθι του Στίγκερς μία βολή του Χογκ κι ένα φόλοου του τελευταίου, έδωσαν προβάδισμα με τέσσερις 72-68, 1:38 πριν το τέλος έδωσαν αέρα στην Κηφισιά, ενώ ο Γκίκας με μία βολή έκανε το 68-73. Ο Ρόμπινσον μείωσε σε 70-73, ενώ ο Σμιθ με μία βολή έκανε το 70-74. Ο Πόποβιτς με δύο βολές, γράφει το 76-70, 11 δεύτερα πριν το τέλος και ουσιαστικά «κλειδώνει» τον αγώνα για την Κηφισιά, με το τελικό σκορ, 77-72 για τους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 27-29, 46-49 , 63-63, 72-77 (παρ.)

ΚΑΒΑΛΑ (Τζήμας): Βαν Ντερ Μαρς, Κοστόφ 13 (3 τρίπ., 13 ριμπ.), Τζόουνς 14 (0/4 τρίπ.), Καλαϊτζίδης 2, Ρόμπινσον 17 (0/7 τρίπ.), Κεμπ 4, Ταπούτος 8, Γιαννακίδης 9 (3), Σταμπουλής, Βάργκας 3, Δεμερτζής.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Σμιθ 1, Στίγκερς Ντ. 8 (1), Γκίκας 10 (2), Κασελάκης 16 (2 τρίπ., 9 ριμπ.), Χογκ 10 (1), Γλυνιαδάκης 18, Πόποβιτς 6 (1), Χρυσικόπουλοος 8, Στίγκερς Τζ., Φρέιζιερ.