Ήττα για τον Ολυμπιακό στη Βιτόρια

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη του ήττα στη φετινή Ευρωλίγκα, αφού έχασε στην παράταση 96-89 (80-80 κ.α.) από τη Λαμποράλ Κούτσα. Οι «ερυθρόλευκοι» άργησαν να «μπουν» στο ματς, αν και είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη.

Κάθε ματς επί ισπανικού εδάφους έχει ένα βασικό ζητούμενο: τον έλεγχο του ρυθμού. Παρόλο που με το χαμηλό σχήμα (ο Στρόμπερι στο "3") ο Ολυμπιακός έδειχνε να το καταφέρνει (11-8 στο 5'), ο Σφαιρόπουλος εγκατέλειψε νωρίς την ιδέα να "χτυπήσει" την ταχύτητα με ταχύτητα.

Η Μπασκόνια ήταν πιο εύκολο να διαβάσει αυτό τον τρόπο παιχνιδιού και παρά το 18-13 με πόντους του Χάντερ, έφερε το ματς στα δικά της μέτρα. Ο Τζέιμς έδωσε το απρόβλεπτο, ο Μπουρούσης κέρδισε τις μάχες και μετά το 11-0 για το 26-18 η ομάδα του Περάσοβιτς είχε τα ηνία. Έφτασε ακόμη και στο +10 (33-23), αφού ατομική άμυνα οι "ερυθρόλευκοι" δεν έπαιζαν ούτε υπήρχαν βοήθειες, ενώ τα σερί τρίποντα του Έλληνα σέντερ που είχε 13 πόντους σε 13 λεπτά την κράτησαν σε απόσταση (48-39) μέχρι το 20'.

Τα άσχημα μαντάτα δεν ήταν μόνο τα τρία φάουλ των Λοτζέσκι και Χάντερ. Περισσότερο πλήγωσαν τον Ολυμπιακό τα εύκολα λάθη στην επίθεση, αφού μέσα από αυτά η Μπασκόνια βρήκε εύκολο σκορ στο ανοικτό γήπεδο. Το 57-44 (23'30) στρίμωξε τους πρωταθλητές Ελλάδας, οι οποίοι έψαχναν από κάπου να πιαστούν. Ο Λοτζέσκι έβαλε όλα τα σουτ που πήρε και το 64-56, από 22 πόντους του Αμερικανού, τούς έδωσε ελπίδα. Ελπίδα που έγινε προϋπόθεση ανατροπής, όταν άμυνα με άμυνα και από λάθος σε λάθος των γηπεδούχων, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου έφτασαν έως το 67-63 (29').

Το τελευταίο εμπόδιο των Πειραιωτών προς την ολική επιστροφή ήταν η έλλειψη σταθεράς στην επίθεση. Χάθηκαν πολλά εύκολα καλάθια μέχρι ένα 8-0 που είχε τη σφραγίδα του Σπανούλη και οδήγησε τον Ολυμπιακό στο 72-71 του 35'. Μόνο που το μομέντουμ χάθηκε γιατί έλειψε το καθαρό μυαλό στην επίθεση. Τρία λάθη σε εύκολες πάσες και η τάπα του Μπουρούση στον Γιανγκ ήταν φάσεις που επέτρεχαν στους γηπεδούχους ν' αναθαρρήσουν (77-72).

Τα τρίποντα του Μάντζαρη και του Λοτζέσκι ανέτρεψαν ξανά τα δεδομένα και οι ισορροπίες ήταν έκτοτε λεπτές. Η Μπασκόνια πήγε στο 80-78, ο Πρίντεζης ισοφάρισε και πάνω που όλα έδειχναν παράταση, μετά την κάκιστη επιλογή του Σπανούλη, ο Τζέιμς πέτυχε ένα απίθανο τρίποντο από το κέντρο. Ήταν όμως εκπρόθεσμο (όπως επιβεβαίωσε το instant replay) και η παράταση ήταν αναπόφευκτη. Το καλάθι του Λοτζέσκι έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό, ακολούθησε όμως ένα 8-0 από την ομάδα του Περάσοβιτς και το 88-84 αποδείχθηκε μη αναστρέψιμο. Ο Μάντζαρης χάρισε... κουράγιο, αλλά ο Τζέιμς τέλειωσε το ματς μ' ένα μεγάλο σουτ για το 93-87 στα 41''.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 48-39, 69-63, 80-80(κ.α), 96-89

Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Τζέιμς 13 (3), Ντιόπ Μ., Κοζέρ 9 (1), Πλάνινιτς 4, Χάνγκα 17 (2), Μπουρούσης 28 (2τρ., 12 ριμπ.), Μπλάζιτς 3 (1), Ντιόπ Ιλ. 2, Τιγί 4, Κανγκούρ 5 (1), Άνταμς 8 (2), Κορμπάτσο 3 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 5, Χάντερ 7, Παπαπέτρου, Σπανούλης 11 (9 ασ.), Στρόμπερι 7, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 11, Αγραβάνης, Μάντζαρης 13 (3), Χάκετ 5 (1), Λοτζέσκι 28 (6/7 τρ., 7 ριμπ.), Αθηναίου.