Έχασε από την Τραμπζονσπόρ ο ΠΑΟΚ

Πολύ κακό ξεκίνημα έκανε ο ΠΑΟΚ στο τουρνουά της Σμύρνης. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» γνώρισε τη συντριβή με 87-54 από την Τραμπζονσπόρ, με το ματς να «στραβώνει» από το πρώτο δεκάλεπτο όταν και στο τέλος του ήταν στο -10.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν ο Απόλλων Τσόχλας με 14 πόντους, με τον Κώστα Βασιλειάδη να είχε 11 και τον Ντάτσκο Μπάλαμπαν να κάνει το ντεμπούτο του και να είχε 4 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Από τους Τούρκους κορυφαίος ήταν ο Όντομ με 20 πόντους, με τους Στιπάνοβιτς και Κίνσεϊ να είχαν από 13 και τον Χάρντι να προσθέτει άλλους 12. Την Παρασκευή (2/10), ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει την Άνκαρα στις 17:00 στο δεύτερό του παιχνίδι στο «Pinar Cup 2015».

Από νωρίς «στράβωσε» η αναμέτρηση για τον ΠΑΟΚ, με την Τραμπζονσπόρ να κάνει νταμπλ-σκορ (12-6). Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στη συνέχεια, με τους Τούρκους να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (23-13). Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου εξακολουθούσαν να αντιμετωπίζουν προβλήματα στην άμυνα και στη δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα η ομάδα της Τραπεζούντας να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη 47-31.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε η αναμέτρηση και στο δεύτερο ημίχρονο. Η Τραμπζονσπόρ όχι μόνο διατηρούσε το προβάδισμά της, αλλά λόγω της αστοχίας του ΠΑΟΚ η υπέρ της διαφορά ήταν συνεχώς πάνω από τους 20 πόντους, φτάνοντας ακόμη και στο +26 (64-38), που διαμορφώθηκε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η τουρκική ομάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς και στην τέταρτη περίοδο, παίρνοντας έτσι τη νίκη με το τελικό 87-54.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 47-31, 64-38, 87-54

Τραμπζονσπόρ: Όντομ 20 (2), Καντάν 8 (2), Χάρντι 12 (2), Τοζ 3, Βελίτσκοβιτς 7 (1), Στιπάνοβιτς 13, Ντεμιρέλ, Γκουλασλάν 4, Κίνσεϊ 13 (1), Κούλιγκ 7(1).

ΠΑΟΚ: Ντούβνιακ 3 (1), Τέπιτς 4, Λιάπης, Βασιλειάδης 11 (1), Κακαρούδης 9 (1), Τσόχλας 14 (2), Κώττας 2, Μπάλαμπαν 4, Μάρκοβιτς 4, Καμάρας 3 (1).