Ξανά στο βάθρο η Γαλλία

Στο βάθρο των μεταλλίων θα είναι για τρίτο συνεχόμενο Eurobasket η Γαλλία καθώς επικράτησε με 81-68 της Σερβίας στον μικρό τελικό και κατέκτησε την 3η θέση του τουρνουά που φιλοξενείται στη Λιλ.

Οι Γάλλοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση επέβαλαν το παιχνίδι τους στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν τελικά άνετα στη νίκη.

Σφιχτό και κακό ποιοτικά ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Η Γαλλία είχε ένα μικρό προβάδισμα, αλλά οι Σέρβοι έκαναν την αντεπίθεσή τους στο τέλος και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο τους βρήκε στο 16-16. Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς πήγαν στο +4 (16-20), κρατώντας το προβάδισμά τους μέχρι και τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (27-28). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «τρικολόρ» ανέβασαν τις στροφές τους και με ένα 10-0 βρέθηκαν στο +9 (37-28), με τους «Πλάβι» να μειώνουν στο 37-32.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, οι Γάλλοι διατηρούσαν το προβάδισμά τους (44-36). Μάλιστα, στα μισά οι Πάρκερ και Ντε Κολό εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των Σέρβων πήγαν την ομάδα τους στο +14 (53-39), με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να τους βρίσκει με το υπέρ τους 58-44. Με πρωταγωνιστή τον Ραντούλιτσα, η Σερβία έδειξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου (60-51). Περίπου τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη «ενεργοποιήθηκε» ο Φουρνιέ, με το σύνολο του Κολέ να πηγαίνει ξανά στο +12 (67-55). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «τρικολόρ» διατηρούσαν το προβάδισμά τους σε αυτά τα επίπεδα και έτσι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 81-68.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 37-32, 58-44, 81-68.

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Μπατούμ 7, Λοβέρν 1, Καουντί 2, Πάρκερ 13, Φουρνιέ 15 (3), Πιετρούς, Ντε Κολό 20 (2), Ντιαό 4, Ζελαμπάλ 4, Γκομπέρ 15.

ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 3, Σιμόνοβιτς 3 (1), Κούζμιτς, Μπογκντάνοβιτς 14 (2), Μπιέλιτσα 12 (2), Μάρκοβιτς 8 (2), Κάλινιτς 1, Νέντοβιτς 9 (1), Ραντούλιτσα 11 (8ρ.), Έρτσεγκ 7.