Η ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας την πρωταθλητρια Ιταλίας!

H μπασκετικη ΑΕΚ πέτυχε χθες το βράδυ μια σπουδαία, αν και φιλική νίκη. "Θύμα της" η νταμπλούχος Ιταλίας που υπέστη ήττα στην πρόβα τζενεράλε της μπροστά στο κοινό της...

Καλύτερος παίκτης για την ΑΕΚ ήταν ο Μαυροκεφαλίδης, ο οποίος σταμάτησε στους 18 πόντους και στο πρώτο ημίχρονο, ειδικά, έκανε θραύση. Πολύ μεγάλη εμφάνιση και από τον Ουόρεν σε μια βραδιά που δεν υστέρησε κανείς.

Η ΑΕΚ, επιδεικνύοντας εξαιρετικές αρετές κυρίως στην άμυνα, κατάφερε να αφοπλίσει τα επιθετικά ατού της Ντιναμό, ενώ ήταν και η απόλυτη κυρίαρχος των αιθέρων αφού μάζεψε 37 ριμπάουντ έναντι 28. Τα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα η ΑΕΚ ήταν μπροστά στο σκορ με 74-71 και στη συνέχεια τον κύριο λόγο είχαν οι άμυνες.

Τον αγώνα παρακολούθησε και ο μεγαλομέτοχος της ΚΑΕ ΑΕΚ, Μάκης Αγγελόπουλος από την εξέδρα λίγο πίσω από τον πάγκο της ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 27-18, 13-18, 16-14

Διαιτητές: Μαρτολίνι, Μπορτζιόνι, Γκαλμπούτσι

Ντιναμό Σάσαρι (Ρομέο Σατσέτι):  Χάινες 7 , Φορμέντι 3, Πέτγουει 13 (3 τρ.), Λόγκαν  4, Τογκάσι, Ντεβέτσι 2, Αλεξάντερ 13, Ντ’ Ερκόλε 9 (3 τρ.), Σατσέτι 6, Εγιένκα 11, Βαρνάντο 5.

AEK (Ντράγκαν Σάκοτα):  Παπαντωνίου 2, Κάρτερ 7 (1 τρ.), Ουόρεν 15, Χέρστον8 (1 τρ. – 3 ασ), Σάκοτα 5 (3 ριμπ.), Παύλος, Κατσίβελης 8 (1 τρ. – 8 ασ), Μαυροκεφαλίδης 18 (2 τρ. – 8 ριμπ.), Σαρικόπουλος 6, Όρτον 5 (6 ριμπ.).