Δεύτερη στο Βαλκανικό η Βασιλείου

Η πρώτη ημέρα του Βαλκανικού Πρωταθλήματος χθες στο Πιτέστι με την ελληνική ομάδα να πραγματοποιεί καλές εμφανίσεις. Η Ειρήνη Βασιλείου της ΓΕΗ ήταν 2η στα 400μ. με την δεύτερη γρηγορότερη κούρσα της καριέρας της  με 53.58, κοντά στο 53.50, που είναι το ατομικό της ρεκόρ.

Από κει και πέρα, ο Λούης Τσάτουμας ήταν νικητής στο μήκος με 7,90 μ., από την έκτη και τελευταία του προσπάθεια. Ο έμπειρος άλτης είχε ακόμη προσπάθεια στα 7,71 μ., 7,83 μ., 7,75 μ., 7,78 μ. και 7,83 μέτρα. Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε και η Λορέλα Μάνου στο επί κοντώ με άλμα στα 4,20 μ. και χαμένες προσπάθειες στα 4,30 μέτρα.

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Κώστα Νακόπουλο που έκοψε πρώτος το νήμα στα 1.500 μ. με 3.48.82, κοντά στο φετινό του 3.48.14. Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε στη δισκοβολία και η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου, που είχε καλύτερη βολή στα 54,87 μ., από την τέταρτη προσπάθεια της.

Τον ρυθμό του επιδιώκει να βρει ο Κώστας Μπανιώτης μέσα από την αγωνιστική διαδικασία. Ο πρωταθλητής μας ξεπέρασε τα 2,24 μ.  κατέλαβε την τρίτη θέση στο ύψος και άφησε καλά στοιχεία στον τελευταίο του αγώνα πριν από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Νικητής με την ίδια επίδοση ήταν ο Δημήτρης Χονδροκούκης και δεύτερος επίσης με 2,24 μ., ο Ιβαν Τίχομιρ.

Οι Μαρία Γάτου, Γεωργία Κοκλώνη, Ανδριάνα Φέρρα και Μαρία Μπελιμπασάκη ναι μεν τερμάτισαν πρώτες στα 4Χ100μ., με 44.57, ωστόσο λίγο αργότερα η ομάδα ακυρώθηκε καθώς ήταν εκτός ορίων η τελευταία αλλαγή.

Μία ακόμη καλή εμφάνιση πρόσθεσε στη φετινή σεζόν ο Γιάννης Νυφαντόπουλος, που ήταν τρίτος στα 100 μ. με 10.46, πολύ κοντά στο 10.41, που σημείωσε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και του έδωσε την δεύτερη θέση. Ο ίδιος αθλητής ήταν εξίσου καλός και με την ομάδα 4Χ100 μ., όπως και οι Ανδρεάδης, Κρεμμύδας και Τριβυζάς, που τερμάτισαν τρίτοι με 40.29.

1ος 1.500 μ.: Κώστας Νακόπουλος 3.48.82