Το Μεξικό κατέκτησε το Gold Cup

Πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ (3-1) κατάφερε να φτάσει το Μεξικό στην κατάκτηση του Gold Cup, αφού νίκησε στον τελικό της διοργάνωσης τη Τζαμάικα.

Οι Αζτέκοι προηγήθηκαν με γκολ του Αντρές Γουαρδάδο στο 31’ και μόλις δύο λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Χεσούς Κορόνα κατάφερε να τελειώσει το ματς.

Στο 61’ ο Περάλτα Ορίμπε έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, με τους Τζαμαϊκανούς να μειώνουν δέκα λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του 90λεπτου.

Το Μεξικό θα αντιμετωπίζει τώρα τις ΗΠΑ στις 9 Οκτωβρίου, σε αγώνα πλέι οφ, με τον νικητή να κερδίζει το εισιτήριο για την εκπροσώπηση της CONCACAF στο προσεχές Κύπελλο Συνομοσπονδιών το 2017 στη Ρωσία, στη «πρόβα» του Μουντιάλ που θα διεξαχθεί έναν χρόνο αργότερα στη χώρα.