Σφράγισε τη σωτηρία ο Πανθρακικός

Την θέση του στην Σούπερ Λίγκα και της επόμενης σεζόν «σφράγισε» ο Πανθρακικός. Η ομάδα του Ρόκα πήρε την πολυπόθητη νίκη 2-0 κόντρα στην Ξάνθη κι έτσι κλείδωσε την παραμονή του, αφού δεν επηρεαζόταν από κάποιο άλλο σενάριο.

Με όπλο το κατάμεστο ΔΑΚ και το καλό ξεκίνημα οι γηπεδούχοι πήραν το «Ελ Θράκικο». Ο Κάσες «χτύπησε» με πλασέ στο 20ο λεπτό, ενώ σχεδόν δέκα λεπτά αργότερα ο Ίγκορ με ατομική ενέργεια διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, που δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα και πήρε το χρυσό τρίποντο.

Πανθρακικός (Μάνουελ Ρόκα): Αθανασιάδης, Μεχία, Τζάνης, Κάσες (62' Χασομέρης), Μπαϊκαρά, Ροτζέριο, Ίγκορ (80' Σέτι), Ηλιάδης, Χρήστου, Μελίσσης, Ποτουρίδης

Ξάνθη (Ράζβαν Λουτσέσκου): Γκαραβέλης, Γκομσί, Μπαξεβανίδης, Τριάδης, Λουσέρο (63' Γουάλας), Παπάζογλου, Βασιλακάκης, Παπαστεριανός, Καρυπίδης, Μπέλιτς (81' Ορφανίδης), Ράνος (33' Βάλτερ).