Συμπλήρωσε 20 ματς αήττητη η Γιούβε

Η Γιουβέντους σημείωσε το βράδυ του Σαββάτου την 4η απανωτή νίκη της μετά την ισοπαλία με τη Ρόμα, χωρίς και σε αυτό το ματς να δεχτεί γκολ με 2-0 επί της Έμπολι και διατήρησε την διαφορά των 14 πόντων από την δεύτερη της βαθμολογίας.

Έτσι οι "μπιανκονέρι" συμπλήρωσαν 20 παιχνίδια αήττητοι στην Serie A, αφού είχαν χάσει τελευταία φορά στις 29 Οκτωβρίου. Η Γιούβε, δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης και το γκολ του Τέβεζ, από έμμεσο δύο λεπτά πριν τελειώσει το πρώτο μέρος, με δυνατό δεξί σουτ, ήταν αρκετό για να δώσει άνεση διαχείρισης στην Γιουβέντους.

Στην επανάληψη η Έμπολι πάλεψε για να φτάσει σε ορισμένες φάσεις στην ισοφάριση, αλλά αυτό δεν στάθηκε αρκετό για να αποσπάσει κάτι ουσιαστικό στο «Γιουβέντους Στάντιουμ». Έτσι στο 94' ο Περέιρα μετά από σουτ του Τέβεζ και ασθενή απόκρουση του Σέπε, ο Περέιρα έκανε σε κενή εστία το 2-0.