Ασημένιος στο Παγκόσμιο ο Πετρούνιας!

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Λευτέρης Πετρούνιας στους κρίκους, στο παγκόσμιο κύπελλο ενόργανης γυμναστικής του Κότμπους, όπου οι Έλληνες αθλητές έκαναν την πρώτη τους φετινή εμφάνιση, αλλά και τη μοναδική πριν από το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονπελιέ (15-19 Απριλίου).

Ο Πετρούνιας συγκέντρωσε 15,550 β. στον τελικό των κρίκων και κατέκτησε τη 2η θέση, πίσω από τον Βραζιλιάνο κάτοχο του Ολυμπιακού τίτλου Αρτούρ Ναμπαρέτε Ζανέτι, ο οποίος βαθμολογήθηκε με 15,625 β., ενώ την τριάδα συμπλήρωσε ο Τούρκος Ιμπραΐμ Τσολάκ με 15,400 β..

Ο 25χρονος Έλληνας πρωταθλητής, που όπως και ο νικητής του αγωνίσματος παρουσίασε πρόγραμμα με συντελεστή δυσκολίας 6,80, έκανε ένα βηματάκι στην έξοδο και έμεινε λίγο χαμηλότερα από ό,τι στον προκριματικό της Πέμπτης (19/03), όταν είχε πρωτεύσει με 15,575 β..

Στη 5η θέση ο Κοσμίδης

Στην πρώτη ημέρα των τελικών οργάνων στη διοργλανωση, ο Λευτέρης Κοσμίδης κατέλαβε την 5η θέση στον τελικό του εδάφους με 14,250 β., αφού αγωνίστηκε με δεμένο τον δεξιό αστράγαλο και είχε κάποιες αστάθειες στις προσγειώσεις του. Παρόλα αυτά, βελτίωσε την κατάταξή του σε σχέση με τον προκριματικό, στον οποίο είχε καταταγεί 6ος με 14,700 β..

Νικητής στο αγώνισμα αναδείχθηκε ο ασυναγώνιστος Ιάπωνας Κένζο Σιράι (16,450 β.), με δεύτερο τον Γερμανό Ματίας Φάριγκ (15,200 β.) και τρίτο τον Ολλανδό Μπαρτ Ντέρλο (15,075 β.).