Διπλά χαμένος ο Ολυμπιακός

Ανώτερη του Ολυμπιακού εμφανίστηκε η Φενέρμπαχτσε μέσα στο ΣΕΦ με αποτέλεσμα να νικήσει με 64-73 καλύπτοντας παράλληλα τη διαφορά των 6 πόντων που είχε ηττηθεί στην Πόλη. Έτσι, οι Τούρκοι τέθηκαν επικεφαλείς του ομίλου την ίδια ώρα που ο Ολυμπιακός έχει να ταξιδέψει και στη Μόσχα για να αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των "ερυθρόλευκων" στο ΣΕΦ μετά από 1 χρόνο και 7 μέρες. Οι Πειραιώτες δεν είχαν σε καθόλου καλή μέρα, επιθετικά, τον Βασίλη Σπανούλη (5 πόντοι με 1/8 σουτ), γεγονός το οποίο έπαιξε τον ρόλο του.

Η άμυνα των γηπεδούχων στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν πολύ αποτελεσματική και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να "χτίσουν" προβάδισμα (4-1, 2'). Κάπου εκεί τα δεδομένα άλλαξαν. Η Φενέρμπαχτσε κυκλοφόρησε τη μπάλα και περιόρισε τον Σπανούλη. Μπογκντάνοβιτς και Γκάουντλακ πήραν προσπάθειες και το προβάδισμα άλλαξε χέρια (6-8, 4'). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Κατάφεραν να σταματήσουν τον Βασίλη Σπανούλη και ο Γκάουντλακ με τρίποντο έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του (10-13, 6').

Μπορεί ο "Kill Bill" να μην είχε κάνει αισθητή την παρουσία του, όμως δεν ίσχυσε το ίδιο για Χάντερ και Πρίντεζη. Οι δύο ψηλοί των Πειραιωτών έβαλαν σε θέση ισχύος την ομάδα τους με ένα επί μέρους 4-0 (14-13, 7'). Χίκμαν και Ερντέν έδωσαν ξανά προβάδισμα στην ομάδα τους (16-17, 8'), Σε εκείνο το σημείο ο Κώστας Σλούκας έκανε την εμφάνισή του και με τρίποντο έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του (19-17, 9'), Ο Νέμανια Μπιέλιτσα, όμως δεν είπε την τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο και με follow ισοφάρισε, με την εκπνοή (19-19).

Το πρώτο δίλεπτο του Ολυμπιακού στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν ήταν καλό Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν νευρικοί στην επίθεση, με αποτέλεσμα να μην κάνουν σωστές επιλογές. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Φενέρ, η οποία ξέφυγε με 4 πόντους, χάρη στον Μπιέλιτσα (19-23, 12'). Ο Βέσελι μπήκε στην... εξίσωση και η διαφορά αυξήθηκε (19-25, 13'). Ο Όλιβερ Λαφαγιέτ ηγήθηκε της προσπάθειας και με τη βοήθεια του Ντάνστον η διαφορά μειώθηκε (25-28, 15'). Ο Γκάουντλακ, όμως, ήταν ασταμάτητος και με νέο τρίποντο ανέβασε τη διαφορά (25-31, 16').

Ο Βέσελι σπαταλούσε βολές και μαζί ευκαιρίες για να ανεβάσει τη διαφορά. Οι Πειραιώτες το εκμεταλλεύτηκαν και με τρίποντο του Λαφαγιέτ το παιχνίδι πήρε φωτιά (31-32, 17'). Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν αποτελεσματικός και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία (33-33, 18'). Δύο διαδοχικά τρίποντα, όμως, από Μπιέλιτσα και Γκάουντλακ, έδωσαν αέρα 6 πόντων στην τουρκική ομάδα (33-39, 19'). Οι βολές του Οθέλο Χάντερ ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος, με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 4 πόντους (35-39).

Η εικόνα της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου άλλαξε, προς το καλύτερο, στο δεύτερο ημίχρονο. Πρίντεζης και Ντάνστον πήραν προσπάθειες και με την άμυνα να δίνει λύσεις η ισοφάριση δεν άργησε να έρθει (43-43, 23'). Ο Άντριου Γκάουντλακ, όμως, ήταν ορεξάτος. Με δικές του προσπάθειες η τουρκική ομάδα πήρε, εκ νέου, τα ηνία στο σκορ (46-48, 24'). Κάθε φορά που οι γηπεδούχοι πλησίαζαν, ο Γκάουντλακ απαντούσε.

Ο Αμερικανός σκόραρε από παντού (20 πόντοι μέχρι το 26'). Ως εκ τούτου, η Φενέρ διατηρούσε το προβάδισμα (50-53, 28'). Ο Βέσελι έδειξε σε μερικές στιγμές γιατί η τουρκική ομάδα επένδυσε τόσα λεφτά σε εκείνον, ανεβάζοντας τη διαφορά στο φινάλε της τρίτης περιόδου (50-55). Έτσι, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Φενέρμπαχτσε μπροστά στο σκορ και τον Ολυμπιακό να μην έχει καταφέρει να "απαντήσει" στους προβληματισμούς που είχε θέσει επί τάπητος ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Από την άμυνά του προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι η ομάδα του Πειραιά. Χαρακτηριστικό το γεγονός, άλλωστε, πως οι Τούρκοι έμειναν χωρίς καλάθι για 2 λεπτά. (51-55, 32'). Μετά το αρχικό... σοκ, όμως επανήλθαν στην κανονική διάρκεια και αυτό επιβεβαιώθηκε με το τρίποντο του Εμίρ Πρέντζιτς που έφερε τη διαφορά στους 9 πόντους για πρώτη φορά (51-60, 33'). Οι γηπεδούχοι έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα και σε συνδυασμό με τον Λαφαγιέτ που ανέλαβε την οργάνωση του παιχνιδιού η διαφορά μειώθηκε (56-60, 34'). Ένα μεγάλο τρίποντο του Μπιέλιτσα και ένα lay up του Γκάουντλακ, όμως, ανέβασαν ξανά τη διαφορά (56-65, 36'). Έτσι, το έργο των Πειραιωτών στα τελευταία λεπτά έγινε πολύ δύσκολο. Ο Σπανούλης δεν μπορούσε να βοηθήσει την ομάδα του, καθώς δεν βρισκόταν σε καλό βράδυ. Το τρίποντο του Νέμανια Μπιέλιτσα, 2'20'' για το τέλος του αγώνα έκανε ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα (56-68, 37').

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-39, 50-55, 64-73.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 6, Ντάνστον 12, Σπανούλης 5 (1), Σλούκας 7 (1), Πρίντεζης 9, Αγραβάνης, Μάντζαρης 4, Λαφαγιέτ 12 (3), Ντάρντεν 3, Λοτζέσκι.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκάουντλοκ 24 (6), Ζήσης 1, Χίκμαν 7 (1), Μπιέλιτσα 16 (3), Ερντέν 4, Μπογκντάνοβιτς 4, Σαβάς 4, Βέσελι 7, Πρέλντζιτς 3 (1).