Ασταμάτητοι η Ρεάλ Μαδρίτης και ο Ρονάλντο

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι συνεχίζει η Ρεάλ Μαδρίτης τη φετινή σεζόν καθώς στο εναρκτήριο παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής της Primera Division συνέτριψε με 4-1 την Αλμερία και έφτασε τις 20 σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις.

Παράλληλα, με τα δύο γκολ που πέτυχε ο Κριστιάνο Ρονάλντο έφτασε τα 25 στη φετινή Primera Division.

Για να φτάσει στη νίκη η «βασίλισσα», ωστόσο, χρειάστηκε και η βοήθεια του Ίκερ Κασίγιας, ο οποίος στο 62' απέκρουσε πέναλτι του Βέρθα, με το σκορ στο 2-1 για τη Ρεάλ. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι προηγήθηκε στο 34' με τον Ίσκο, για να ισοφαριστεί στο 39' από τον Βέρθα. Ο Μπέιλ στο 42' πέτυχε το 1-2, σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο 45λεπτο ήρθε το χαμένο πέναλτι των γηπεδούχων, πριν στο τέλος ο Κριστιάνο Ρονάλντο βάλει τη δική του «σφραγίδα» και με δύο γκολ στο 81' και στο 88' διαμορφώσει το τελικό 1-4.

Έτσι, η Ρεάλ συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα με 39 βαθμούς, 5 περισσότερους από την Μπαρτσελόνα και 7 από την Ατλέτικο Μαδρίτης.