Νικητής ο ΟΦΗ στο 97ο λεπτό, 1-0 τον Εργοτέλη!

Με πέναλτι που κέρδισε ο Μερεμπασβίλι σε ανατροπή του από τον Λυκογιάννη και μετέτρεψε σε γκολ ο Μιλιάζες στο 97ο λεπτό της αναμέτρησης, ο ΟΦΗ πήρε σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη με 1-0 επί του Εργοτέλη, στο ηρακλειώτικο ντέρμπι με το οποίο έκλεισε η εξ' αναβολής 6η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Ήταν ένα ντέρμπι όπου ο ΟΦΗ παρουσιάστηκε αγχωμένος απέναντι σε έναν Εργοτέλη που κρατούσε εύκολα το μηδέν στην άμυνα και όποτε μπορούσε και με αρκετές στημένες φάσεις, γινόταν απειλητικός προς την εστία του Λόρια. Στα τελευταία λεπτά ο ΟΦΗ έδειχνε να κάνει την απέλπιδα προσπάθεια για να πάρει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι και αφού ο Τσέρνι κράτησε το μηδέν στο 94' στην κεφαλιά του Τζορτζ, ήρθε στο 96' το πέναλτι και στο 97' το γκολ του Μιλιάζες.

Η εξέλιξη του αγώνα...

2' Σέντρα του Άρτολα, δεν θα προλάβουν να γίνουν απειλητικοί προς την εστία του Εργοτέλη Μιλιάζες και Τζορτζ.

12' Εκτέλεση φάουλ του Χαντί, ο Λόρια δεν ανησυχεί, μπλοκάροντας τη μπάλα.

14' Η καλύτερη στιγμή του ματς μέχρι στιγμής, με του σουτ του Άρτολα και τη μπάλα να περνά σύρριζα άουτ.

30' Απευθείας φάουλ του Κοζορώνη απειλεί την εστία του ΟΦΗ, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

39' Ωραία αντεπίθεση για τον Εργοτέλη, με το σουτ του Νόσκοβιτς από πλεονεκτική θέση να μην βρίσκει στόχο.

45+1 Φάση διαρκείας για τον ΟΦΗ, με τον Τσέρνι να αποκρούει με τα πόδια το κοντινό σουτ του Μερεμπασβίλι.

Λήξη α' ημιχρόνου, ΟΦΗ-Εργοτέλης 0-0 στο Γεντί Κουλέ.

Ξεκινά το β' ημίχρονο, με τον Γκατούζο να βρίσκεται στην κερκίδα, αφού αποβλήθηκε κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας από τον Αμπάρκιολη! Στη Θύρα 9 βρίσκονται και Ιταλοί εκπρόσωποι των επενδυτών που ενδιαφέρονται για την ΠΑΕ ΟΦΗ.

54' Εκτέλεσε φάουλ ο Μερεμπασβίλι, ο Μακρής και ο Άρτολα πετάχτηκαν προς την μπάλα, αλλά δεν κατάφεραν να τη στείλουν προς την εστία.

57' Ο Πετρόπουλος μπήκε στο ματς, παίρνοντας τη θέση του Άρτολα.

59' Δοκίμασε το πόδι του ο Γιουσούφ σουτάροντας δυνατά, με το Λόρια να μπλοκάρει τη μπάλα.

60' Τράβηγμα φανέλας του Μέγι στον Πετρόπουλο, ζητάει πέναλτι ο ΟΦΗ, συνέχεια στο ματς δίνει ο Αμπάρκιολης.

62' Εκτέλεση φάουλ του Μερεμπασβίλι, λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι η μπάλα.

63' Αλλαγή για Εργοτέλη, ο Παμλίδης στη θέση του Νόσκοβιτς.

70' Αποβλήθηκε για διαμαρτυρία και ο προπονητής τερματοφυλάκων του Εργοτέλη, Γιάννης Μουντάκης.

72' Ο Κουτσιανικούλης στη θέση του Μονιάκη.

76' Σουτ του Χαντί από πλάγια αριστερα, με την μπάλα να περνάει άουτ.

77' Ο Μπογκντάνοφ πήρε τη θέση του Κοζορώνη στο παιχνίδι.

85' Ο Ραζάκ αποχώρησε τραυματίας από το ματς και τη θέση του πήρε ο Απόνιο.

94' Σέντρα Στάθη, κεφαλιά Τζορτζ, ο Τσέρνι έκανε την απόκρουση του αγώνα!

96' Πέναλτι Λυκογιάννη πάνω στον Μερεμπασβίλι. Ο Μιλιάζες σκοράρει και κάνει το 1-0! Αμέσως ολοκληρώνεται και το ματς στο Γεντί Κουλέ, με νικητή τον ΟΦΗ!

ΟΦΗ (Γκατούζο): Λόρια, Στάθης, Μονιάκης (72' Κουτσιανικούλης), Μεϊτέ, Τριποτσέρης, Μακρής, Ραζάκ (86' λ.τρ. Απόνιο), Άρτολα (57' Πετρόπουλος), Μιλιάζες, Μερεμπασβίλι, Τζορτζ.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Δερμιτζάκης): Τσέρνι, Τζανακάκης, Γιοβάνοβιτς, Μέγι, Λυκογιάννης, Κοζορώνης (77' Μπογκντάνοφ), Γκέντζογλου, Μπρούνο, Γιουσούφ (92' Καζναφέρης), Χαντί, Νόσκοβιτς (63' Παμλίδης).