Σπουδαία νίκη 4-2 της Ρόμα επί της Ίντερ στο Ολίμπικο (video)

Ακόμη μία δύσκολη αποστολή στο δρόμο της για την κατάκτηση της Serie A έφερε εις πέρας η Ρόμα. Οι «τζιαλορόσι», είδαν την Ίντερ να τους ισοφαρίζει δύο φορές, όμως έφτασαν με πανηγυρικό τρόπο στο 4-2 στο «Ολίμπικο».

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Ρούντι Γκαρσιά, με τον Ζερβινιό να ανοίγει το σκορ στο 21ο λεπτό. Οι παίκτες του Μαντσίνι πίεσαν αρκετά και τελικά κατάφεραν να ισοφαρίσουν με κεφαλιά του Ρανόκια στο 36’, με το 1-1 να διατηρείται μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου. Στο ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου ο Χολέμπας «χόρεψε» δύο αμυντικούς και ολοκλήρωσε το εξαιρετικό του σλάλομ με δυνατό σουτ για το 2-1 στο 47’. Η Ίντερ απάντησε ξανά. Αυτή τη φορά, ο Οσβάλντο έβαλε ξανά φωτιά στο ματς, βρίσκοντας δίχτυα στο 57’ απέναντι στην πρώην ομάδα του. Οι ελπίδες των «νερατζούρι» δεν κράτησαν για πολύ, αφού τρία λεπτά μετά (60’) ο Πιάνιτς με κοντινό σουτ έβαλε και πάλι μπροστά τη Ρόμα. Οι γηπεδούχοι κράτησαν με άνεση το υπέρ τους σκορ και ο Βόσνιος με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 90+2΄ «σφράγισε» τη νίκη.

Βασικός αγωνίστηκε ο Κώστας Μανωλάς, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, εκτός έμεινε ο τραυματίας, Βασίλης Τοροσίδης.