Άσχημη πρεμιέρα για τον ΟΦΗ που ηττήθηκε απ’ τον Φίλιππο Β.

Με το… αριστερό μπήκε στο πρωτάθλημα της Α2 του μπάσκετ ο ΟΦΗ καθώς γνώρισε την ήττα με 67-70 από το Φίλιππο Βέροιας στο γεμάτο κλειστό του ΒΑΚ.

Οι παίκτες του Φώτη  Τακιανού είχαν σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους αντιμετωπίζοντας αρκετά προβλήματα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, ενώ ακόμα και όταν γύρισαν από το -9 ισοφαρίζοντας σε 67-67 27'' πριν το φινάλε δεν είχαν το καθαρό μυαλό για να φτάσουν στη νίκη κάνοντας αρχικά φάουλ στα 7'' και εν συνεχεία λάθος στην επαναφορά της μπάλας.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο και έχοντας πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση διατηρούσαν σταθερά τα ηνία, ενώ βρέθηκαν και στο +7 (9-16) στο 8'.

Οι παίκτες του ΟΦΗ ανέβασαν ρυθμό στη 2η περίοδο, έλεγξαν τα ριμπάουντ, μείωσαν τα λάθη και αφού αρχικά ισοφάρισαν σε 23-23 στη συνέχεια πήραν και τα ηνία με 26-25 στο 17' για να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 31-29.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν να ελέγχουν το ματς στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου όταν και προηγήθηκαν με 37-31 και 42-36, αλλά με δύο τρίποντα του Γκιουλέκα ο Φίλιππος ισοφάρισε σε 44-44 και έκτοτε οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ωστόσο, με πέντε συνεχόμενους πόντους του Πλιούκα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 47-54, ενώ ξέφυγαν ακόμα και με 9 πόντους (54-63) 2':37'' πριν το φινάλε. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και με ένα επιμέρους 13-4 ισοφάρισαν σε 67-67 με καλάθι του Λιανού 27'' πριν το φινάλε. Με δύο βολές ο Γκιουλέκας έκανε το 67-69 στα 7'',5, αλλά ο Ραζής έκανε λάθος στην επαναφορά της μπάλας και ακολούθησε γρήγορο φάουλ στον Γκιουλέκα. Με μία βολή ο έμπειρος παίκτης του Φίλιππου Βέροιας διαμόρφωσε το 67-70 καθώς  το τρίποντο του Κιτσούλη ήταν άστοχο στην εκπνοή.

Διαιτητές: Πανταζής, Συμεωνίδης, Δεληγιαννίδης.

Τα δεκάλεπτα:12-18, 31-29 (ημίχ.), 47-49, 67-70.

ΟΦΗ (Φ. Τακιανός): Μποχωρίδης 4, Σταμπουλής 7, Ραζής 12 (2), Μαυρογιάννης, Στυλιανού 2, Λιανός 12 (2), Κιτσούλης 17 (2), Κυρίτσης, Χάλαρης 2, Τρεπάλοβατς 11, Σκλήβας.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Δ. Γκίμας): Πεταλωτής 2, Αμπέλε 2, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 9 (1), Δεληγεώργης 13, Πλιούκας 14 (3), Γκιουλέκας 16 (3), Κασαμπαλής 10, Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης 4.