Φόρτσαρε στο β' ημίχρονο ο Ολυμπιακός 82-71 το Ρέθυμνο

Το Ρέθυμνο ηττήθηκε με 71-82 από τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της 2ης ημέρας του  4ου διεθνούς τουρνουά «Π. Οικονομάκης».

Η ρεθυμνιώτικη ομάδα είχε καλή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο κοντράροντας στα ίσα τους αντιπάλους της, αλλά στο β' ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν ρυθμό, είχαν εξαιρετικά ποσοστά στα τρίποντα, πήραν μία διαφορά και έφτασαν άνετα στη νίκη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο παρκέ και με τα τρίποντα του Λοτζέσκι προηγήθηκε με 5-15 στο 3'. Το Ρέθυμνο αντέδρασε και με δικό του επιμέρους  σερί 13-5 μείωσε σε 18-20, ενώ πήρε ακόμα και τα ηνία 31-27 με τρίποντο του Άλεν στο 15'. Ο Λοτζέσκι επανήλθε στο παρκέ και με δικούς του πόντους ο Ολυμπιακός επανέκτησε το προβάδισμα και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 33-39.

Το Ρέθυμνο με ένα 4-0 σερί μείωσε σε 37-39 στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, αλλά η συνέχεια ανήκε στους «ερυθρόλευκους».  Με πολύ καλή άμυνα και εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση σημείωσαν επιμέρους σερί 8-25 και βρέθηκαν στο +21 (45-66) στο 28'.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι από εκεί και πέρα ήταν να μειώσουν στους 11 πόντους (68-79).

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 33-39 (ημίχ.), 51-67, 71-82.

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 6, Σχίζας, Κουμπούρας 13 (1), Φιτζπάτρικ 1, Κάουνσιλ 15 (3), Άλεν 10 (2), Καλαμπόκης 1, Φαγιέ 15 (4), Σίνης, Χείλαρης, Κράβιτς 10.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 9 (1τριπ, 6ριμπ, 2κοψ), Χάντερ 6 (7ριμπ, 2κοψ), Μάντζαρης 5 (5ριμπ, 3ασ, 1κοψ), Καββαδάς 3 (3ριμπ), Κατσίβελης 7 (1τριπ,2ασ), Λαφαγιέτ 8 (2τριπ, 7ασ), Σλούκας 7 (1τριπ, 9ασ, 2κλεψ), Σίμονς 4 (3ριμπ), Λοτζέσκι 21 (4τριπ, 2κλεψ), Χριστοδούλου, Πρίντεζης 7 (1), Αγραβάνης 5 (1).