Νίκη της Ουντινέζε με Καρνέζη και Κονέ

Την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια πανηγύρισε η Ουντινέζε, που επικράτησε 1-0 της Νάπολι για την τρίτη αγωνιστική της Serie A. «Χρυσός» σκόρερ ήταν ο Ντανίλο στο 71ο λεπτό. Φανέλα βασικού για τις «ζέβρες» πήραν οι Ορέστης Καρνέζης και Παναγιώτης Κονέ, οι οποίοι αγωνίστηκαν σε ολόκληρο το 90άλεπτο. Οι «παρτενοπέι» γνώρισαν την δεύτερη ήττα και ήδη βρίσκονται έξι βαθμούς μακριά από την κορυφή.

Στο παιχνίδι που έγινε στο Μπέργκαμο, η Φιορεντίνα πήρε μια επαγγελματική νίκη με 1-0 επί της Αταλάντα. Το μοναδικό τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Κούρτιτς στο 58ο λεπτό. Αυτό ήταν το πρώτο τέρμα των «βιόλα», που πανηγύρισαν και την πρώτη φετινή νίκη τους. Για τους γηπεδούχους αυτή ήταν η πρώτη ήττα, μετά από μια νίκη και μια ισοπαλία.

Αναλυτικά, η 3η αγωνιστική:

Σάββατο, 20/9

Τσεζένα-Έμπολι 2-2  (30' Μαριλούντζο, 32' Ντεφρέλ - 55' (πεν.) Ταβάνο, 72' Ρουγκάνι)

Μίλαν-Γιουβέντους 0-1 (71' Τέβες)