Με Ιταλία στα προημιτελικά η Εθνική εφήβων

Η Εθνική μας ομάδα των εφήβων δε δυσκολεύτηκε να νικήσει με 72-57 το Μαυροβούνιο και κατέλαβε την 3η θέση στον όμιλό της στο φινάλε της β' φάσης του Ευρωμπάσκετ του Ικόνιου.  Έτσι, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα βρει στο δρόμο του την Ιταλία την ερχόμενη Παρασκευή (14:00)  στα προημιτελικά του θεσμού με το ματς να είναι νοκ άουτ.

Η Εθνική είδε μόλις μια φορά την πλάτη του Μαυροβουνίου στο σκορ (10-9) κι αμέσως μετά αντέδρασε με ένα σερί 10-0 παίρνοντας για τα καλά τα ηνία του αγώνα (10-19). Με τους Σταμάτη και Μήτογλου συνεπείς στο σκοράρισμα και άσο στο μανίκι τον Τσαλμπούρη, η ελληνική ομάδα έφτασε γρήγορα στο +20 (15-35), προτού ο Πόποβιτς οδηγήσει την ομάδα του στο «ψαλίδισμα» της διαφοράς στους 14 (27-41) με τη λήξη του πρώτου μέρους.

Μέσα σε έξι λεπτά στην τρίτη περίοδο το Μαυροβούνιο μείωσε στους επτά (41-48), αλλά με πρωταγωνιστή τον Χαραλαμπόπουλο η Εθνική αντέδρασε σωστά ξεφεύγοντας ξανά με 13 (41-54). Η ύστατη προσπάθεια ανατροπής (55-63, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος) σταμάτησε από τον… Σταμάτη που έδωσε λύσεις στο σκοράρισμα (55-67) και κράτησε σε απόσταση ασφαλείας τους αντιπάλους.

Δεκάλεπτα: 10-17, 27-41, 43-57, 57-72.

Μαυροβούνιο (Ράντοβιτς): Άντελιτς 2, Γέλοβατς, Τσβόροβιτς, Κριβοκάπιτς 3, Ραντούνοβιτς 4, Χατζιμπέγκοβιτς 3 (1), Πόποβιτς 17 (1), Μπάτσοβιτς 14 (1), Νίκολιτς 3, Ίλιτς 6 (1), Ντόζιτς 5 (1), Κνέζεβιτς.

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος, Κόνιαρης 3 (1), Κώττας 4, Οικονομόπουλος, Μήτογλου 9, Μουράτος 2, Τσαλμπούρης 16 (4), Μπιλλής 2, Σταμάτης 15, Παπαγιάννης 6, Χαραλαμπόπουλος 15 (3)