Ήττα, αλλά όχι αποκλεισμός για τους έφηβους

Την ήττα με 69-74 γνώρισε η Εθνική μας ομάδα των εφήβων από τη Σερβία και έχασε την ευκαιρία να προκριθεί γρήγορα-γρήγορα στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ της Τουρκίας.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με νίκη αύριο (16:15) επί του Μαυροβούνιου προκρίνεται σίγουρα, ενώ μπορεί να προκριθεί και από απόψε εφόσον η Τουρκία νικήσει την Ισπανία.

Οι δύο ομάδες ισορροπούσαν από το ξεκίνημα του αγώνα εναλλασσόμενες στο σκορ (0-4 και 8-11 η Σερβία, 17-15 η Ελλάδα), με την Εθνική να έχει ισορροπία στην επίθεση, αλλά να δέχεται ένα 6-0 με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (17-21). Η είσοδος του Μήτογλου πρόσφερε σκορ στην ελληνική ομάδα, που με την άνοδο και των Χαραλαμπόπουλου και Σταμάτη έκλεισε το ημίχρονο στο 37-32. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έκαναν ιδανική εκκίνηση στο τρίτο δεκάλεπτο φτάνοντας και στο 44-35, αλλά έμειναν στο μηδέν στο δεύτερο μισό της περιόδου και οι «πλάβι» με ένα 12-0 ανέκτησαν την πρωτοπορία (50-54). Ο εξαιρετικός Μήτογλου ανέλαβε να αποκαταστήσει την τάξη και η ελληνική ομάδα με ένα επί μέρους 10-1 πέρασε και πάλι μπροστά με 60-55. Όμως ένα 5-0 του Πένο οδήγησε σε νέα ανατροπή (66-67) στα 101 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και η Σερβία διατηρήθηκε μπροστά μέχρι το τέλος φτάνοντας στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 17-15, 37-32, 50-52, 69-74.

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος, Κόνιαρης 9 (1), Κώττας 2, Οικονομόπουλος, Μήτογλου 26 (1), Μουράτος 5, Τσαλμπούρης 4, Μπιλλής 3, Σταμάτης 6, Παπαγιάννης, Χαραλαμπόπουλος 14 (2).

Σερβία (Μπούτσαν): Πένο 12 (1), Σίμιτς 2, Τσάραπιτς, Όστοϊτς 2, Τζόκοβιτς 2, Μαρίνκοβιτς 8 (2), Ντόκοβιτς 11 (1), Λαζάρεβιτς 16 (1), Πάβλοβιτς 7 (1), Ραντοβάνοβιτς 4, Βούτσετιτς 10, Κάρατζιτς.