Άνετα ο Παναθηναϊκός 102-69 τον Κολοσσό

Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα να κάμψει την αντίσταση του Κολοσσού Ρόδου στο ΟΑΚΑ και τον συνέτριψε με 102-69 στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 23ης αγωνιστικής της Α1 του μπάσκετ. Πλέον οι «πράσινοι» στρέφουν όλο τους το ενδιαφέρον στο ματς με τη Μάλαγα που θα κρίνει την πρόκριση στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας.

Οι παίκτες του Φραγκίσκου Αλβέρτη ανέβασαν την απόδοσή τους στην τρίτη περίοδο, βελτίωσαν την άμυνά τους, και εκτόξευσαν τη διαφορά από την ομάδα του Θοδωρή Κουταλιανού σε πολύ υψηλά επίπεδα +33 πόντους!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φορτσάτοι και προηγήθηκαν με 12 πόντους (20-8) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και αυτοί με ένα σερί 16-8 με αποτέλεσμα να μειώσουν σε 28-24, το οποίο ήταν και το σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στη συνέχεια οι πράσινοι είχαν το προβάδισμα, αλλά η διαφορά από τους Ροδίτες δεν ξεπέρασε τους εννέα πόντους. Οι παίκτες του Θοδωρή Κουταλιανού κατάφεραν να παραμείνουν κοντά στο σκορ και να πάνε στο ημίχρονο μόλις τέσσερις πόντους πίσω στο σκορ.

Ο Παναθηναϊκός «έσφιξε» περισσότερο την άμυνά του και εκμεταλλευόμενος εύκολα καλάθια που πέτυχε αύξησε τη διαφορά στους 12 πόντους (66-54) περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος.

Με την ίδια απόδοση οι παίκτες του Φραγκίσκου Αλβέρτη αύξησαν και άλλο τη διαφορά στην τελευταία περίοδο φτάνοντάς την στους 33 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 21-21, 25-11, 28-13.

Παναθηναϊκός (Φραγκίσκος Αλβέρτης): Λάσμε 18 (7 ριμπ., 5 ασίστ), Κάρι 14, Διαμαντίδης 11, Γκιστ 10, Γιάνκοβιτς 8, Ράιτ 8, Ούκιτς 8, Μαυροκεφαλίδης 8, Μπράμος 7, Παππάς 4, Ματσιούλις 4, Φώτσης 2.

Κολοσσός (Θ. Κουταλιανός): Πάντιτς 18, Κακαρούδης 18, Σμιθ 10, Παπαντωνίου 8 (10 ασίστ), Καρ 6, Γεωργαλής 5, Στεφανίδης 2, Τσάμης 2.