Κατέρρευσε στο β’ ημίχρονο ο ΑΓΟΡ

Διπρόσωπο εμφανίστηκε το Ρέθυμνο στην Ελευσίνα, όπου γνώρισε την ήττα με 90-80 από τον Πανελευσινιακό στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστική της Α1 του μπάσκετ.

Η ρεθυμνιώτικη ομάδα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση τα πρώτα 22 λεπτά του αγώνα και βρέθηκε να προηγείται με 16 πόντους, αλλά στη συνέχεια κατέρρευσε. Έχοντας τραγικά ποσοστά από τα 6,75μ. και παίζοντας κακή άμυνα έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να γυρίσουν το ματς και να πάρουν μία καθοριστικής σημασίας νίκη γι' αυτούς στην προσπάθεια που κάνουν για την παραμονή τους στην κατηγορία.

Η ομάδα του Στέργιου Κουφού μπήκε αποφασισμένη να επιβάλει το ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Με όπλο την άμυνα ζώνης και έχοντας πολύ καλά ποσοστά στην επίθεση κατάφερε να προηγηθεί με 11-21 με καλάθι του Κάρτερ στο 7'. Από εκεί και μετά έμεινε σε θέση οδηγού ενώ η διαφορά ανέβηκε και στους 13 πόντους (15-28) 30'' πριν τη λήξη του δεκαλέπτου.

Στη 2η περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση και εν μέρει τα κατάφεραν μειώνοντας σε 28-33 με τρίποντο του Μαγκουνή στο 14':30''. Η απάντηση του ΑΓΟΡ ήταν, ωστόσο, άμεση. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Σιζόπουλο και Κόμματο και ένα καλάθι του Τσόχλα επανέφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (30-41) στο 16', ενώ το ημίχρονο έληξε 42-54 με τον Κάρτερ να ολοκληρώνει το 20λεπτο έχοντας πετύχει 21 πόντους με το Ρέθυμνο να έχει 9/15 τρίποντα.

Άλλη ομάδα γύρισε ο ΑΓΟΡ μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Αν και προηγήθηκε με 43-59 στο 22' στη συνέχεια κατέρρευσε. Οι παίκτες του έχασαν την επαφή τους με το καλάθι, είχαν 0/14 τρίποντα στην 3η περίοδο και ο Πανελευσινιακός το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο. Με επιμέρους σερί  26-5 βρέθηκε να προηγείται με 69-64 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου.

Από εκεί και μετά οι γηπεδούχοι έμειναν σε θέση οδηγού καθώς η αστοχία των παικτών του Στέργιου Κουφού συνεχίστηκε, ενώ παράλληλα είχε χαθεί η συγκέντρωση και στην άμυνα. Η διαφορά υπέρ του Πανελευσινιακού ανέβηκε και στους 10 πόντους (84-74) 1':34'' πριν το τέλος, ενώ ήταν και η διαφορά του τελικού σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 17-28, 42-54 (ημίχ.), 67-64, 90-80.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Νίκου 1, Παπανικολόπουλος 10 (2), Παπανικολάου 4, Δημάκος, Γκίμπσον 1, Μαγκουνής 21 (5/5 τρίπ., 14 ριμπ.), Λιακόπουλος 21 (1), Δεληγιάννης 2, Τσιάκος 7, Αβραμίδης 6, Εζιούκου 17 (10 ριμπ.).

ΡΕΘΥΜΝΟ (Κουφός): Χορν 8, Τσόχλας 3, Ντούβνιακ 6 (1), Κόμματος 5 (1), Κάρτερ 26 (4), Λάτοβιτς 8 (2), Πέτγουεϊ 19 (1), Σιζόπουλος 5 (1).