Σοκ ο αποκλεισμός της Λίβερπουλ

Εκτός Κυπέλλου την κάτοχο επτά τροπαίων Λίβερπουλ πέταξε η 19η της League One (Γ' κατηγορία), Ολνταμ κερδίζοντας την με 3-2!

Η ομάδα του Πολ Ντίκοφ είχε ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ματ Σμιθ που σκόραρε δις. Αρχικά άνοιξε το σκορ στο τρίτο λεπτό μετά από σέντρα του Εμ'Τσανγκαμά. Ο Λουίς Σουάρες ισοφάρισε σε 1-1 για την Λίβερπουλ στο 17' αλλά ο Σμιθ ύστερα από λάθος του Μπραντ Τζόουνς έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Αθλέτικ στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο 48' ο Ρις Ουαμπαρά με έξοχη κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 3-1 για την Ολνταμ. Η Λίβερπουλ μείωσε στο 80' με βολέ του Τζο Αλεν και ο Ρότζερς επιστράτευσε από τον πάγκο τον Στίβεν Τζέραρντ. Ο αρχηγός των «κόκκινων» είχε δοκάρι αλλά τελικά η Ολνταμ άντεξε και πήρε την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

Με γκολ του Φερνάντο Τόρες στο 83' η Τσέλσι γλίτωσε τον οδυνηρό αποκλεισμό από το Κύπελλο Αγγλίας καθώς απέσπασε την ισοπαλία με 2-2 στην έδρα της Μπρέντφορντ, ομάδα της League One (Γ' κατηγορία).

Ο Μαρτσέλο Τρότα άνοιξε το σκορ για την Μπρέντφορντ στο 42' ενώ δέκα λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης ο Οσκαρ ισοφάρισε σε 1-1.

Η Μπρέντφορντ πήρε ξανά το προβάδισμα στο 73' όταν ο Ρος Τέρνμπουλ ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Τομ Αντεγιάμι και ο Χάρι Φόρεστερ σκόραρε από το πέναλτι. Όμως ο Τόρες, γλίτωσε την Τσέλσι δέκα λεπτά αργότερα με φαλτσαριστό σουτ από τα 18 μέτρα.

Πλέον οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους σε επαναληπτικό του «Στάμφορντ Μπριτζ».

Στο μεταξύ η Λιντς έστειλε «σπίτι της» την Τότεναμ αφού την κέρδισε με 2-1 στο «Ελαντ Ρόουντ». Οι Λονδρέζοι σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος και τα «παγώνια» προηγήθηκαν με τον Λουκ Βάρνεϊ. Ο Ρος ΜακΚόρμακ έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους στο 50' ενώ για την Τότεναμ μείωσε ο Κλιντ Ντέμπσεϊ.