Πέρασε από το Βενετόκλειο ο Παναθηναϊκός

Νικηφόρα πέρασε από το Βενετόκλειο ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε με 59-67 του Κολοσσού στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Α1.

Οι γηπεδούχοι πάλεψαν κόντρα στους «πράσινους», οι οποίοι επέβαλαν το ρυθμό τους στο δ' δεκάλεπτο και κράτησαν τους αντιπάλους τους άποντους για ένα πεντάλεπτο που ήταν αρκετό για να τους χαρίσει μία διαφορά.

Τα τρίποντα του Καπόνο στο δ' δεκάλεπτο έδωσαν πνοή στον Παναθηναϊκό ο οποίος ξέφυγε με 13 πόντους διαφορά (48-61), τρέχοντας ένα σερί 13-0.

Από εκεί και πέρα, το μόνο που έπρεπε ήταν οι "πράσινοι" να διατηρήσουν την ψυχραιμία τους για να φτάσουν στην τελική επικράτηση κι αυτό έκαναν, νικώντας τελικά με σκορ 67-59.

Στο ντεμπούτο του Φραγκιά, ο Κολοσσός έδειξε ορεξάτος και φάνηκε ανταγωνιστικός κόντρα στον Παναθηναϊκό για περισσότερο από 30 λεπτά, σε ένα ματς που οι γηπεδούχοι στερήθηκαν τις υπηρεσίες των Ντέντι και Τσαλδάρη, ενώ οι "πράσινοι" αγωνίστηκαν χωρίς τον Διαμαντίδη.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 30-34, 48-52, 59-67

Κολοσσός (Φραγκιάς): Γεωργαλλής 6(1), Κουμπούρας 8(1), Χάτεν 15(1), Καλαϊτζής, Βουγιούκας 2, Καλαμπόκης 7(1), Νάντζφεϊ 9(1), Λάνγκφορντ 12.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 6, Μπράμος 5(1), Ματσιούλις 8(2), Καπόνο 17(5), Ούκιτς 8(2), Λάσμε 8, Τσαρτσαρής 4, Γκιστ 11(1), Μπανκς, Ξανθόπουλος.