Μουντιάλ 2022: Ρεκόρ και πρωταγωνιστές

Απόψεις

Τα σημεία αναφοράς της 9ης ημέρας στο Κατάρ, από τη Διεθνή Ομοσπονδία Ιστορίας, Στατιστικής Ποδοσφαίρου -IFFHS

Από τον Γκουε-Σουνγκ Τσο στον Βίνσεντ Αμπουμπακάρ και τον Μοχάμεντ Κούντους, από τον Πέπε στον Μπρούνο Φερνάντες, τον Ν’ Κουλού και από το Καμερούν στη Βραζιλία και τη Σερβία, αυτά είναι τα στοιχεία και τα ρεκόρ  που σημάδεψαν την ένατη  των ομίλων του Μουντιάλ 2022 με την οποία ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική, σύμφωνα με τη Διεθνή Oμοσπονδία Ιστορίας και Στατιστικής του Ποδοσφαίρου (IFFHS):

Γκουε-Σουνγκ Τσο είναι ο πρώτος παίκτης από τη Νότια Κορέα που σημείωσε δύο γκολ σε αγώνα Μουντιάλ και ο πρώτος Ασιάτης παίκτης που σκόραρε με 2 κεφαλιές σε έναν αγώνα Παγκοσμίου Κυπέλλου. Ο τελευταίος συνολικά που κατάφερε να σκοράρει 2 γκολ με κεφαλιά στο ίδιο παιχνίδι ήταν ο Τζον Στόουνς (Αγγλία), εναντίον του Παναμά στις 24 Ιουνίου 2018.

-Ο Γκουε-Σουνγκ Τσο σημείωσε τα δύο του γκολ μέσα σε 2 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα. Μόνο δύο φορές δύο γκολ στο Παγκόσμιο Κύπελλο τον 21ο αιώνα σημειώθηκαν γρηγορότερα: Ρονάλντο (Βραζιλία) στις 13 Ιουνίου 2002 εναντίον Κόστα Ρίκα (2'30'') και Τόνι Κρος (Γερμανία) στις 8 Ιουλίου 2014 εναντίον Βραζιλίας (01'10'').

-Το Καμερούν (3-3 εναντίον της Σερβίας) σκόραρε πρώτο σε αγώνα Παγκοσμίου Κυπέλλου, ξανά μετά το γκολ του Σαμουέλ Ετό’Ο εναντίον της Δανίας το 2010.

-Για πρώτη φορά στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου, μια ομάδα (Σερβία) σημείωσε 2 γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου του ίδιου αγώνα.

Βίνσεντ Αμπουμπακάρ (Καμερούν) έγινε ο πρώτος αναπληρωματικός που σκόραρε και έκανε ασίστ στον ίδιο αγώνα για το Παγκόσμιο Κύπελλο για μια εθνική ομάδα της Αφρικής.

-Ο Αμπουμπακάρ σημείωσε ένα γκολ και έκανε μια ασίστ σε 2 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα, κάτι που κανείς δεν έχει πετύχει σε αγώνα Παγκοσμίου Κυπέλλου από τις 13 Ιουνίου 2014 (γκολ και ασίστ του Αλέξι Σάντσες, Χιλή, εναντίον Αυστραλίας σε 2 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα).

-Ο Αμπουμπακάρ είναι ο 2ος Αφρικανός παίκτης στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου με άμεση συμμετοχή (σκόρ ή ασίστ) σε 2 γκολ σε λιγότερο από 4 λεπτά, μετά τον Ροζέ Μίλα (επίσης Καμερούν), εναντίον Κολομβίας το 1990 (δύο γκολ σε 3 λεπτά 8 δευτερόλεπτα).

-Το Καμερούν και η Γκάνα σημείωσαν 6 γκολ μαζί (3 η καθεμιά ομάδα), τα περισσότερα που έχουν γίνει ποτέ από τις αφρικανικές εθνικές ομάδες σε μια μέρα στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Μοχάμεντ Κούντους (Γκάνα), με δύο γκολ εναντίον Νότιας Κορέας (3-2), έγινε ο δεύτερος νεότερος Αφρικανός παίκτης (22 ετών 118 ημερών) που σκόραρε δύο γκολ σε αγώνα Μουντιάλ, μετά τον Αχμέντ Μούσα (21 ετών 254 ημέρες). ) για τη Νιγηρία εναντίον της Αργεντινής το 2014.

-Το Καμερούν, που ήταν δύο γκολ πίσω στο σκορ (1-3) με τη Σερβία, επέστρεψε (3-3) μέσα σε μόλις 2 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα. Λίγες ώρες αργότερα, η Νότια Κορέα έκανε το ίδιο εναντίον της Γκάνας (επέστρεψε από το 0-2 μέσα σε 2 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα).

-Πολύ εξαιρετική μέρα, δεδομένου ότι μια τόσο γρήγορη επιστροφή 2 τερμάτων παρατηρήθηκε για τελευταία φορά σε αγώνα Παγκοσμίου Κυπέλλου πριν από πολύ καιρό στις 26 Ιουνίου 1954 (η Αυστρία πήγε από το 1-3 στο 3-3 εναντίον της Ελβετίας μέσα σε 2 λεπτά).

-Το Καμερούν, ισοφαρίζοντας τη Σερβία (3-3), απέφυγε να ισοφαρίσει το αρνητικό ρεκόρ του Παγκοσμίου Κυπέλλου που ανήκει στο Μεξικό (9 σερί ήττες, από το 1930 έως το 1958). Τα  «Αδάμαστα Λιοντάρια» κατάφεραν να σταματήσουν στις 8 ήττες, σερί που διήρκεσε από το 2002. Το προηγούμενο παιχνίδι τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο που δεν είχαν ηττηθεί ήταν  στις 6 Ιουνίου 2002 (1-0 νίκη εναντίον της Σαουδικής Αραβίας).

-Αυτή η ισοπαλία κόντρα στη Σερβία σημαίνει επίσης το τέλος του χειρότερου συνεχόμενων ηττών για έναν παίκτη στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου: ο Νικολά Ν'Κούλου (Καμερούν) είχε χάσει όλους τους αγώνες (7 από 7) στο τουρνουά πριν.

-Το Καμερούν πάντως συνεχίζει την πορεία του χωρίς νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο (9 συνεχόμενα παιχνίδια τώρα) πλησιάζοντας το αφρικανικό ρεκόρ (13 συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς νίκη, Τυνησία, μεταξύ 1978 και 2018).

Βραζιλία και η Πορτογαλία, με τις νίκες τους επί της Ελβετίας (1-0) και της Ουρουγουάης (2-0) αντίστοιχα, έγιναν η δεύτερη και τρίτη ομάδα που προκρίθηκαν για τη φάση των «16», μετά τη Γαλλία.

Βραζιλία δεν έχει αποκλειστεί στον πρώτο γύρο του Παγκοσμίου Κυπέλλου από το 1966 αποφεύγοντας τις ήττες σε φάση ομίλων από το 1998 (1-2 από τη Νορβηγία).

Η Σελεσάο  επέκτεινε το αήττητο σερί της στους ομίλους σε 17 αγώνες, που είναι το νέο ρεκόρ της διοργάνωσης (ξεπέρασαν το σερί 16 αγώνων της Γερμανίας μεταξύ 1990 και 2010).

-Η Βραζιλία έγινε η 2η ομάδα από το 1966 που δεν δέχθηκε ούτε ένα σουτ στο τέρμα σε καθένα από τα δύο πρώτα παιχνίδια της στο Παγκόσμιο Κύπελλο σε μία μόνο διοργάνωση. Η πρώτη τέτοια ομάδα ήταν η Γαλλία το 1998.

Πέπε (Πορτογαλία) αγωνίστηκε χθες εναντίον της Ουρουγουάης σε ηλικία 39 ετών 275 ημερών. Έγινε ο 3ος γηραιότερος παίκτης στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου, μετά τον Ροζέ Μίλα (Καμερούν, 42 ετών 39 ημέρες το 1994) και τον Ατίμπα Χάτσινσον (Καναδάς, 39 ετών 292 ημερών το 2022).

Μπρούνο Φερνάντες (Πορτογαλία) έγινε ο τρίτος παίκτης από το 1986 με 2+ γκολ και 2+ ασίστ στους 2 πρώτους αγώνες ενός Μουντιάλ, μετά τον Γκεόργκε Χάγκι (Ρουμανία) το 1994 και τον Καρίμ Μπενζεμά (Γαλλία) το 2014.

Πηγές: ΑΠΕ-ΜΠΕ -IFFHS Φωτογραφία: ΑΠΕ-ΜΠΕ - YOUTUBE