Στέλιος Μαλτεζάκης

Οι ομάδες που δέχονται γκολ μετά το 75’ και ο ΟΦΗ

ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΟΔΗΓΟΥΝ Ο ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ ΚΑΙ Ο ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Τι να τα κάνεις πια τα στατιστικά, όταν το μόνο που σε νοιάζει είναι η νίκη και τα τρίποντα; Για τον ΟΦΗ μιλάμε που έχει ανάγκη τις συγκομιδές βαθμών καθώς το πρωτάθλημα οδεύει στο τελευταίο τρίτο του.

Τον συναντήσαμε ωστόσο στην ανάλυση της Super League, είναι τρίτος από τις ομάδες που δέχονται γκολ στο τελευταίο τέταρτο των αγώνων του πρωταθλήματος.

Με αφορμή την ήττα του ΠΑΣ Γιάννινα με 1-0 στο Αγρίνιο από τον Παναιτωλικό, η στατιστική ανάδειξη έγινε επειδή η ομάδα του Γιάννη Πετράκη δέχθηκε γκολ στο 79ο λεπτό.

Ήταν το 11ο γκολ που δέχθηκε η ομάδα της Ηπείρου στο τελευταίο τέταρτο στους αγώνες του εφετινού πρωταθλήματος.Από αυτά πάντως μόνο τα πέντε ήταν νικητήρια για τον αντίπαλο. Στην Ξάνθη, στην Τρίπολη, στην Τούμπα, στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και στο Αγρίνιο.

Όπως σημειώνεται σχετικά, ο ΠΑΣ έχει δεχτεί το 34% των γκολ μετά το 75', ενώ στην σχετική λίστα ακολουθεί η ΑΕΚ, αν και μόλις τέσσερα γκολ, είναι το 31% του συνόλου.

Αναλυτικά ο αριθμός των γκολ που έχουν δεχτεί οι ομάδες μετά το 75' λεπτό φέτος (σε παρένθεση το ποσοστό τους επί του συνόλου του παθητικού της ομάδας):

11 γκολ: ΠΑΣ Γιάννινα (34%)
9 γκολ: Πανιώνιος (29%)
8 γκολ: ΟΦΗ (22%), Παναιτωλικός (29%)
7 γκολ: Απόλλων (18%), Αστέρας Τρίπολης (26%), Λαμία (26%), ΑΕΛ (25%)
6 γκολ: Ατρόμητος (30%)
4 γκολ: ΑΕΚ (31%), Άρης (19%), Λεβαδειακός (14%), Ξάνθη (24%)
3 γκολ: Παναθηναϊκός (16%)
2 γκολ: Ολυμπιακός (14%), ΠΑΟΚ (18%)