Δεν χρειάζεται να είσαι Μπάρτσα... για να την παραδεχτείς!

Απόψεις

Δεν χρειάζεται να είναι κανείς Μπαρτσελόνα για να παραδεχτεί αυτή την ομάδα. Προσωπικά δεν είμαι. Ωστόσο της βγάζω το καπέλο με όσα είδα το Σάββατο. Μέσα σε 1 λεπτό στην "καυτή" Ανδαλουσία έκανε το 2-0 της Σεβίλλης 2-2. Και μιλάμε για τα τελευταία πέντε λεπτά αλλά και έναν αγώνα που είχε... γίνει σάκος του μποξ!

Είναι όμως η ομάδα που δεν το βάζει κάτω αλλά και που μπορεί να αλλάξει τα πάντα σε ένα λεπτό!

Εφόσον η Μπαρτσελόνα δεν χάσει από τη Λεγκανές στο «Καμπ Νου» την ερχόμενη αγωνιστική θα ισοφαρίσει το ρεκόρ των 38 αγώνων πρωταθλήματος χωρίς ήττα που έχει η Ρεάλ Σοσιεδάδ μεταξύ των σεζόν 1978/79 και 1979/80, μέχρι να χάσει στις 11 Μαΐου του 1980 από τη… Σεβίλλη.

Η «Μπάρτσα» δεν έχει ηττηθεί στα 30 φετινά ματς πρωταθλήματος και τα τελευταία επτά της περασμένης περιόδου. Η τελευταία φορά που έχασε στο πρωτάθλημα ήταν στις 8 Απριλίου 2017 από τη Μάλαγα. Εφόσον δεν χάσει στη Βαρκελώνη από Λεγκανές και Βαλένθια στα δύο προσεχή ματς, το ρεκόρ αήττητου θα γίνει ολόδικό της.