Σχετικά εύκολο έργο είχε η ομάδα βόλεϊ του ΟΦΗ στο παιχνίδι Κυπέλλου με το ΣΦΠ Χανίων προχθές Σάββατο στο ΒΑΚ. Η ηρακλειώτικη ομάδα επικράτησε με 3-0 σετ και πήρε το "εισιτήριο" για τη 2η αγωνιστική της β' φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της.
Ο ΣΦΠΧ παρουσιάστηκε με αρκετές απουσίες και τέσσερις έφηβους στη σύνθεσή του, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κοντράρει τον ΟΦΗ, που ούτως ή άλλως είχε τον πρώτο λόγο.
Να υπενθυμίσουμε ότι χωρίς αγώνα πήρε το "εισιτήριο" για τη 2η αγωνιστική της β' φάσης του Κυπέλλου η ΓΕΗ, ενώ εκκρεμεί το παιχνίδι ανάμεσα στον ΟΠΕΡ και τον Άνεμο, το οποίο θα διεξαχθεί μεθαύριο Τετάρτη στις 18:30 στα Χανιά, καθώς το Σάββατο η ρεθυμνιώτικη ομάδα αντιμετώπισε στο "Μ. Μερκούρη" την Καλαμάτα, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής της Α2 ανδρών. Ο ΟΠΕΡ ηττήθηκε με 1-3 σετ (22-25, 20-25, 25-23, 19-25).
Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής της β' φάσης του Κυπέλλου ανδρών και τα παιχνίδια που εκκρεμούν:
Σαβ 26 Νοε, 19:00 | ΟΦΗ - ΣΦΠ Χανίων | 3-0 |
Τετ 30 Νοε, 18:30 | Άνεμος Χανίων - ΟΠ Ρεθύμνου | |
Σαβ 26 Νοε, 13:00 | Εθνικός ΟΦΠΦ - ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω | 3-0 |
Κυρ 27 Νοε, 00:00 | ΑΟ Βάρης 'Ο Αναγυρούς' - ΣΠΑ Καρδίτσας | |
Σαβ 26 Νοε, 20:30 | ΓΣ Απόλλων - ΔΑΣ Δραπετσώνας | |
Σαβ 26 Νοε, 19:00 | ΑΟΝΣ Μίλων - ΑΕΚ Αθηνών | 3-1 |
Σαβ 26 Νοε, 18:00 | ΑΟΝ Αργυρούπολης - ΑΟ Παλλήνη | 3-1 |
Κυρ 27 Νοε, 21:30 | ΓΣ Κερατέας - ΑΣ Ιωνικός | |
Σαβ 26 Νοε, 18:00 | ΑΟ Μαρκοπούλου - ΑΣ Πανερυθραϊκός | 0-3 |
Σαβ 26 Νοε, 21:45 | ΓΣ Ηλιούπολης - ΣΦΑ Μελισσίων ' Ο Φοίβος' | 3-0 |
Τετ 30 Νοε, 19:30 | Αναγέννηση Άρτας - ΑΓΣ Ιωαννίνων | |
Τετ 30 Νοε, 18:00 | ΑΕΠ Ολυμπιάς - ΑΟ Καλαμάτα 80 | |
Κυρ 27 Νοε, 18:00 | Άρατος 1893 ΑΟ Κιάτου - ΑΟ Αιγιαλέων | |
Τετ 30 Νοε, 19:00 | ΑΟ Ξυλοκάστρου - ΑΣΠ Ερμής | |
Σαβ 26 Νοε, 20:00 | Ε.Α. Πατρών - ΑΣΠ Απόλλων | 3-1 |
Τετ 30 Νοε, 21:00 | ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης - ΦΕΣ Αριστοτέλης Σκύδρας | |
Σαβ 26 Νοε, 18:00 | ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου - ΑΣ Πήγασος Κοζάνης | 3-0 |
Δευ 28 Νοε, 21:30 | ΓΑΣ Ευκαρπίας - ΑΣ Μακεδονικός | |
Σαβ 26 Νοε, 20:00 | ΠΣΦ Συκεών - ΑΜΣ Νέστωρ | 0-3 |
Σαβ 26 Νοε, 18:00 | Πήγασος Πολίχνης - ΧΑΝΘ | |
Σαβ 26 Νοε, 20:00 | ΑΠΣ Αίας Ευόσμου - ΑΣ Ελπίς | 0-3 |
Τρι 29 Νοε, 20:30 | ΑΣ Καμπανιακός - ΟΠΑΘ Περσέας | |
Τρι 29 Νοε, 18:30 | ΑΕΝ Πανοράματος - ΑΣ Άρης | |
Κυρ 27 Νοε, 18:00 | ΓΕ Αλεξανδρούπολης - ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής | 0-3 |
Κυρ 27 Νοε, 19:00 | ΑΣΑ Έβρος - ΑΟ Σερρών | |
Κυρ 27 Νοε, 00:00 | ΑΟ Καβάλας - ΑΣ Άθλος Ορεστιάδας | |
Τετ 30 Νοε, 20:00 | Ε.Α. Λάρισας - ΑΣ Αργώ Βόλου | |
Κυρ 27 Νοε, 19:30 | ΦΟ Καμποχώρων - ΑΟ Μυτιλήνης | 1-3 |
Κυρ 27 Νοε, 19:00 | ΑΕΣΠ Φοίνικας - Ροδίων Άθλησις | 0-3 |