Εκτύπωση

Ποιες ομάδες προκρίθηκαν στο β' προκριματικό γύρο του Europa League


Η Ρόζενμποργκ, η Γκέτεμποργκ και η Φερεντσβάρος εξασφάλισαν το εισιτήριο για το β' προκριματικό γύρο του Europa League.

Εύκολο απόγευμα είχε η Ρόζενμποργκ, η οποία διπλασίασε τις νίκες της επί της λετονικής Γέλγκαβα και προκρίθηκε πανηγυρικά στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Ο Μάικ Γένσεν άνοιξε το σκορ στο 30ό λεπτό με κοντινή προσπάθεια και ο Μίκελ Ντίσκερουν έγραψε το 2-0 με ψύχραιμο εν κινήσει πλασέ στο 73ο.

Πολύ δύσκολο αποδείχθηκε το έργο της Γκέτεμποργκ απέναντι στην Φόλα από το Λουξεμβούργο, αλλά χάρη στα γκολ των Λάσε Βίμπε (76') και Μέι Μαλάνγκου (81') κατάφερε να κλείσει θέση για τον επόμενο γύρο του Europa League.

H  Φερεντσβάρος όχι μόνο δεν πάτησε στο 1-1 του πρώτου αγώνα με τη μαλτέζικη Σλιέμα, αλλά πήρε προβάδισμα δύο γκολ με τους Ρολάντ Ουγκράι (πέναλτι στο 14') και Ατίλα Μπουσάι (κοντινή προβολή στο (56'), προτού ο Αντρέα Σκοτσέζε διαμορφώσει το τελικό 2-1 με κεφαλιά στο 60ό λεπτό.

Την Μπουντούτσνοστ θα αντιμετωπίσει η Ομόνοια στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, καθώς η ομάδα από το Μαυροβούνιο επιβλήθηκε 3-0 της Φολγκόρε και διπλασίασε τις νίκες της.


Τα αποτελέσματα των επαναληπτικών του α' γύρου

Σλιέμα (Μάλτα) - Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) 1-1 (1-2)

Ζενές Ες (Λουξεμβούργο) - Ντάνταλκ (Ιρλανδία) 0-2 (1-3)

Σκεντίγια (Αλβανία) - Ζίμπρου (Μολδαβία) 2-1 (0-2)

Πιούνικ (Αρμενία) - Αστάνα (Καζακστάν) 1-4 (0-2)

Σίρακ (Αρμενία) - Σαχτιόρ Καραγκάντι (Καζακστάν) 1-2 (0-4)

Κάιρατ (Καζακστάν) - Κούκες (Αλβανία) 1-0 (0-0)

Βέρις (Μολδαβία) - Λίτεξ (Βουλγαρία) 0-0 *

Καμπάλα (Αζερμπαϊτζάν) - Σιρόκι (Βοσνία) 0-2 (0-3)

Σάντος Τάρτου (Εσθονία) - Τρόμσο (Νορβηγία) 0-7 (1-6)

Μπάνγκα (Λιθουανία) - Σλίγκο Ρόβερς (Ιρλανδία) 0-0 (0-4)

Μιλικόσκι (Φινλανδία) - Φουγκλαφιόρντουρ (Νησιά Φαρόε) 1-0 (0-0)

Τσέλικ (Μαυροβούνιο) - Κόπερ (Σλοβενία) 0-5 (0-4)

Σιλαμάε (Εσθονία) - Χόνκα (Φινλανδία) 2-1 (1-2, 2-3 παρ.)

Τούρνοβο (ΠΓΔΜ) - Τσιχούρα (Γεωργία) 0-1 (1-3)

UE Σάντα Κολόμα (Ανδόρα) - Μέταλουργκ Σκοπίων (ΠΓΔΜ) 0-3 (0-2)

Βάασα (Φινλανδία) - Μπρομαποϊκάρνα (Σουηδία) 2-1 (0-2)

Μπότεφ (Βουλγαρία) - Λιμπερτάς (Σαν Μαρίνο) 4-0 (2-0)

Βαντούζ (Λιχτενστάιν) - Κόλετζ Γιουρόπα (Γιβραλτάρ) 3-0 (1-0)

Σιόνι (Γεωργία) - Φλαμουρτάρι (Αλβανία) 2-3 (2-1)

Τίρασπολ (Μολδαβία) - Ίντερ Μπακού (Αζερμπαϊτζάν) 2-3 (1-3)

Ρόζενμποργκ (Νορβηγία) - Γέλγκαβα (Λετονία) 4-0 (2-0)

Γκέτεμποργκ (Σουηδία) - Φόλα (Λουξεμβούργο) 0-0 (2-0)

Ντιφερντάνζ (Λουξεμβούργο) - Άτλαντας (Λιθουανία) 1-0 (1-3)

Μπράουτον (Ουαλία) - Χάουγκεσουντ (Νορβηγία) 1-1 (1-2)

Βίκινγκουρ (Νησιά Φαρόε) - Νταουγκάβα Νταουγκάβπιλς (Λετονία) 2-1 (1-1)

Ρούνταρ (Σλοβενία) - Λάτσι (Αλβανία) 1-1 (1-1, 2-3 πέν)

Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε) - Λίνφιλντ (Β.Ιρλανδία) 1-2 (1-1)

Χιμπέρνιανς (Μάλτα) - Σπάρτακ Τρνάβα (Σλοβακία) 2-4 (0-5)

Τσουκαρίτσκι (Σερβία) - Σαντ Τζούλια (Ανδόρα) 4-0 (0-0)

Σπλιτ (Κροατία) - Μίκα (Αρμενία) 2-0 (1-1)

Φολγκόρε (Σαν Μαρίνο) - Μπουντούτσνοστ (Μαυροβούνιο) 1-2 (0-3)

Ντιόσγκιορ (Ουγγαρία) - Μπιρκιρκάρα (Μάλτα) 2-1 (4-1)

Ντέρι Σίτι (B.Ιρλανδία) - Αμπερίστγουιθ (Ουαλία) 4-0 (5-0)

Αμπερντίν (Σκωτία) - Νταουγκάβα Ρίγα (Λετονία) 5-0 (3-0)

Κρουσέιντερς (Β.Ιρλανδία) - Εκράνας (Λιθουανία) 3-1 (2-1)

Στγιάρναν (Ισλανδία) - Μπάνγκορ (Ουαλία) 4-0 (4-0)

Χαφναρφιόρντουρ (Ισλανδία) - Γκλέβανον (Β.Ιρλανδία) 3-0 (3-2)

Φραμ (Ισλανδία) - Νέμε Κάλιου (Εσθονία) 0-1 (2-2)

Ζελέζνιτσαρ (Βοσνία) - Λόβτσεν (Μαυροβούνιο) 0-0 (1-0)

* Η αναμέτρηση Λίτεξ-Βέρις αναβλήθηκε λόγω έντονης βροχόπτωσης

** Σε παρένθεση τα σκορ των επαναληπτικών

*** Με έντονα μαύρα γράμματα οι ομάδες που προκρίθηκαν

  Εκτύπωση