iphone app
android app
iphone app android app
Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2017
ΠΟΛΩΝΙΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ

Προκρίθηκε στο Μουντιάλ η Πολωνία


Αυτή είναι η 8η φορά που η χώρα θα παίξει σε Μουντιάλ (1938, 1974, 1978, 1982, 1986, 2002, 2006), ενώ επιστρέφει έπειτα από τις απουσίες στη Νότιο Αφρική (2010) και στη Βραζιλία (2014).

Οι 13 χώρες που είχαν προκριθεί στο Μουντιάλ της Ρωσίας πριν την Πολωνία είναι κατά σειρά η διοργανώτρια και οι Βραζιλία, Ιράν, Ιαπωνία, Μεξικό, Βέλγιο, Νότιος Κορέα, Σαουδική Αραβία, Γερμανία, Αγγλία, Ισπανία, Νιγηρία και Κόστα Ρίκα.

Αγωνιστικά, το 2-0 στην Πολωνία έγινε 2-2, αλλά με το 16ο γκολ του Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι (πρώτος σκόρερ, 15 ο Ρονάλντο) οι γηπεδούχοι πήραν ξανά προβάδισμα στο 85', ενώ στο 87' διαμορφώθηκε το τελικό 4-2 με αυτογκόλ.

Η Δανία (1-1 με Ρουμανία) τερμάτισε στην 2η θέση και θα παίξει στα μπαράζ, όπως και η Ελλάδα αν νικήσει το Γιβραλτάρ την Τρίτη. Αυτό γιατί στον 6ο όμιλο η Σκωτία δεν κατάφερε να νικήσει στη Σλοβενία (2-2), έτσι η Σλοβακία τερμάτισε 2η, αλλά πιθανότατα θα είναι η χειρότερη δεύτερη (σίγουρα χειρότερη από Δανία και Ελλάδα).

Όσον αφορά στην καλύτερη ομάδα του 6ου ομίλου, την Αγγλία, ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά με νίκη στη Λιθουανία, χάρη σε γκολ του Χάρι Κέιν με πέναλτι (0-1).

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

Κυριακή 8/10

Δανία - Ρουμανία 1-1 (59' πέν. Έρικσεν / 88' Ντεάκ)

Καζακστάν - Αρμενία 1-1 (61' Τουρισμπέκ / 26' Μχιταριάν)

Πολωνία - Μαυροβούνιο 4-2 (6' Ματσίνσκι, 16' Γκροσίτσκι, 86' Λεβαντόβσκι, 87' αυτ. Στόικοβιτς / 78' Μουγκόσα, 83' Τομάσεβιτς)

Λιθουανία - Αγγλία 0-1 (27' πέν. Κέιν)

Σλοβακία - Μάλτα 3-0 (33' και 62' Νέμετς, 69' Ντούντα)

Σλοβενία - Σκωτία 2-2 (52' και 72' Μπέζιακ / 32' Γκρίφιθς, 88' Σνόντγκρας)

Τσεχία - Σαν Μαρίνο (21:45)

Γερμανία - Αζερμπαϊτζάν

Νορβηγία - Β.Ιρλανδία

Δευτέρα 9/10

Μολδαβία - Αυστρία (21:45)

Σερβία - Γεωργία

Ουαλία - Ιρλανδία

Αλβανία - Ιταλία

Σκόπια - Λίχτενσταϊν

Ισραήλ - Ισπανία

Φινλανδία - Τουρκία

Ουκρανία - Κροατία

Ισλανδία - Κόσοβο

Τρίτη 10/10

Γαλλία - Λευκορωσία (21:45)

Λουξεμβούργο - Βουλγαρία

Ολλανδία - Σουηδία

Ουγγαρία - Νήσοι Φερόε

Λετονία - Ανδόρα

Πορτογαλία - Ελβετία

Βέλγιο - Κύπρος

Εσθονία - Βοσνια

Ελλάδα - Γιβραλτάρ

Οι βαθμολογίες

GROUP A

1. Γαλλία 20 (16-5)

2. Σουηδία 19 (26-7)

3. Ολλανδία 16 (19-12)

4. Βουλγαρία 12 (13-18)

5. Λευκορωσία 5 (5-19)

6. Λουξεμβούργο 5 (7-25)

Τελευταία αγωνιστική (10/10)

Γαλλία - Λευκορωσία (21:45)

Λουξεμβούργο - Βουλγαρία

Ολλανδία - Σουηδία

GROUP B

1. Ελβετία 27 (23-5)

2. Πορτογαλία 24 (30-4)

3. Ουγγαρία 10 (13-14)

4. Νήσοι Φερόε 9 (4-15)

5. Λετονία 4 (3-18)

6. Ανδόρα 4 (2-19)

Τελευταία αγωνιστική (10/10)

Ουγγαρία - Νήσοι Φερόε (21:45)

Λετονία - Ανδόρα

Πορτογαλία - Ελβετία

GROUP C

1. Γερμανία 27 (38-3)

2. Βόρειος Ιρλανδία 19 (17-5)

3. Τσεχία 12 (12-10)

4. Νορβηγία 10 (16-16)

5. Αζερμπαϊτζάν 10 (9-14)

6. Σαν Μαρίνο 0 (2-46)

Τελευταία αγωνιστική (8/10)

Τσεχία - Σαν Μαρίνο (21:45)

Γερμανία - Αζερμπαϊτζάν

Νορβηγία - Β.Ιρλανδία

GROUP D

1. Σερβία 18 (19-10)

2. Ουαλία 17 (13-5)

3. Ιρλανδία 16 (11-6)

4. Αυστρία 12 (13-12)

5. Γεωργία 5 (8-13)

6. Μολδαβία 2 (4-22)

Τελευταία αγωνιστική (9/10)

Μολδαβία - Αυστρία (21:45)

Σερβία - Γεωργία

Ουαλία - Ιρλανδία

GROUP E (ΤΕΛΙΚΗ)

1. Πολωνία 25 (28-14)

2. Δανία 20 (20-8)

3. Μαυροβούνιο 16 (20-12)

4. Ρουμανία 13 (12-10)

5. Αρμενία 7 (10-26)

6. Καζακστάν 3 (6-26)

GROUP F (ΤΕΛΙΚΗ)

1. Αγγλία 26 (18-3)

2. Σλοβακία 18 (17-7)

3. Σκωτία 18 (17-12)

4. Σλοβενία 15 (12-7)

5. Λιθουανία 6 (7-20)

6. Μάλτα 1 (3-25)

GROUP G

1. Ισπανία 25 (35-3)

2. Ιταλία 20 (20-8)

3. Αλβανία 13 (10-12)

4. Ισραήλ 12 (10-14)

5. Σκόπια 8 (11-15)

6. Λίχτενσταϊν 0 (1-35)

Τελευταία αγωνιστική (9/10)

Αλβανία - Ιταλία (21:45)

Σκόπια - Λίχτενσταϊν

Ισραήλ - Ισπανία

GROUP H

1. Βέλγιο 25 (39-6)

2. Ελλάδα 16 (13-6)

3. Βοσνία/Ερζεγοβίνη 14 (22-12)

4. Εσθονία 11 (12-17)

5. Κύπρος 10 (9-14)

6. Γιβραλτάρ 0 (3-43)

Τελευταία αγωνιστική (10/10)

Βέλγιο - Κύπρος (21:45)

Εσθονία - Βοσνία

Ελλάδα - Γιβραλτάρ

GROUP I

1. Ισλανδία 19 (14-7)

2. Κροατία 17 (13-4)

3. Ουκρανία 17 (13-7)

4. Τουρκία 14 (12-11)

5. Φινλανδία 8 (7-11)

6. Κόσοβο 1 (3-22)

Τελευταία αγωνιστική (9/10)

Φινλανδία - Τουρκία (21:45)

Ουκρανία - Κροατία

Ισλανδία - Κόσοβο

*οι πρώτοι των ομίλων προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018, οι 8 καλύτεροι δεύτεροι μετά από κλήρωση θα παίξουν μπαράζ (4 ζευγάρια σε ματς μέσα-έξω) και οι 4 νικητές θα προκριθούν στα τελικά της Ρωσίας

**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς (μετά το fair-play και μετά κλήρωση)

Πηγή: Sport24.gr

Κοινοποιήστε

  Εκτύπωση