iphone app
android app
iphone app android app
Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου 2017
ΑΕΚ ΤΣΣΚΑ

Δύσκολος αντίπαλος για την ΑΕΚ στο Europa League


Μετά τον αποκλεισμό της από την ΤΣΣΚΑ, η ΑΕΚ θα έχει δεύτερη ευκαιρία συμμετέχοντας στα play offs του Europa League.

Στην κληρωτίδα θα μπουν οι 29 ομάδες που θα περάσουν από τον γ' προκριματικό γύρο του Europa League και οι 15 που θα αποκλειστούν από τον γ' προκριματικό του Champions League. Η ΑΕΚ αναμένεται να έχει 21 πιθανούς αντιπάλους, καθώς εφόσον ο ΠΑΟΚ προκριθεί θα είναι στους ισχυρούς και δεν μπορεί να βρεθεί στο δρόμο της.

Με τα μέχρι τώρα δεδομένα και τις εκτιμήσεις με βάση τα αποτελέσματα στα πρώτα ματς του γ' προκριματικού, υποψήφιοι αντίπαλοι για την ΑΕΚ είναι οι (με έντονα γράμματα οι ομάδες που έχουν ήδη περάσει):

Ζενίτ (87.106), Ντιναμό Κιέβου (67.526), Άγιαξ (67.212), Μπιλμπάο (60.999), Φενέρμπαχτσε (51.840), Μίλαν (47.666), Αϊντχόφεν (46.212), Βικτόρια Πλζεν (40.635), Σάλτσμπουργκ (40.570), Κλαμπ Μπριζ (39.480), Μπράγκα (37.366), Γάνδη (35.480), Λουντογκόρετς (34.175), Κράσνονταρ (32.106), ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (29.475), Μπορντό (29.333), Έβερτον (29.192), Λέγκια Βαρσοβίας (28.450), Μαρσέιγ (28.333), Ντιναμό Ζάγκρεμπ (26.050) και Μακάμπι Τελ Αβίβ (23.375).

Υποψήφιες ομάδες να «ανέβουν» στο γκρουπ των ισχυρών είναι, όπως αναφέρει το sport-fm.gr: οι Φράιμπουργκ (20.899) και Άστρα Γκιούργκιου (17.870), Αούστρια Βιέννης (17.070), Μίντιλαντ (16.300), Παρτιζάν (16.075), Παναθηναϊκός (15.080), Μαρίτιμο (14.866) και Ρόζενμποργκ (12.665).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων του γ' προκριματικού γύρου Europa League:

Ολιμπίκ Ντόνετσκ-ΠΑΟΚ 1-1

Παναθηναϊκός-Γκαμπάλα 1-0

Μακάμπι Τελ Αβίβ-Πανιώνιος 1-0

Αούστρια Βιέννης-ΑΕ Λεμεσού 0-0

Έβερτον-Ρουζομπέροκ 1-0

Φράιμπουργκ-Ντομζάλε 1-0

Άρκα Γκντίνια-Μίντιλαντ 3-2

Γάνδη-Άλταχ 1-1

Μπορντό-Βιντεότον 2-1

Αμπερντίν-Απόλλων Λεμεσού 2-1

Μαρσέιγ-Οστάνδη 4-2

Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Οντ 2-1

Ερυθρός Αστέρας-Σπάρτα Πράγας 2-0

Μπρόντμπι-Χάιντουκ Σπλιτ 0-0

Κραϊόβα-Μίλαν 0-1

Μπνέι Γεχούντα-Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης 0-2

Μπότεφ-Μαρίτιμο 0-0

Ντιναμό Βουκουρεστίου-Μπιλμπάο 1-1

Άστρα Γκιούργκιου-Ολεξάντρια 0-0

ΑΕΚ Λάρνακας-Ντιναμό Μινσκ 2-0

ΑΪΚ-Μπράγκα 1-1

Κράσνονταρ-Λίνγκμπι 2-1

Όστερσουντ-Φόλα Ες 1-0

Αϊντχόφεν-Όσιγεκ 0-1

Στουρμ Γκρατς-Φενέρμπαχτσε 1-2

Σούντουβα-Σιόν 3-0

Ουτρέχτη-Λεχ Πόζναν 0-0

Τρακάι-Σκέντιγια 2-1

Μλάντα Μπόλεσλαβ-Σκεντερμπέου 2-1

Κοινοποιήστε

  Εκτύπωση