iphone app
android app
iphone app android app
Πέμπτη 27 Ιουλίου 2017
ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΜΑΝΙΟΥ

Έξι αθλητές-τριες από την Κρήτη στο Ευρωπαϊκό στίβου Κ20


Δύο αθλητές και τέσσερις αθλήτριες από την Κρήτη θα πάρουν μέρος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου Κ20, το οποίο θα διεξαχθεί 20-23 Ιουλίου στο Γκροσέτο της Ιταλίας.

Συνολικά η Ελλάδα θα εκπροσωπηθεί από 35 αθλητές και αθλήτριες, οι οποίοι κατάφεραν να πιάσουν τα όρια στα αγωνίσματά τους. Παράλληλα συγκροτήθηκε και η ομάδα για το Ευρωπαϊκό Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νεότητας, που θα διεξαχθεί 22-30/7 στο Γκιορ της Ουγγαρίας και επίσης μετέχει ένα παιδί από την Κρήτη.

Πιο συγκεκριμένα, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Γκροσέτο θα βρεθούν οι έφηβοι Χρήστος Φραντζεσκάκης (Ελευθέριος Βενιζέλος), που θα αγωνιστεί στη σφυροβολία, και ο συναθλητής του Γιώργος Τζατζιμάκης στα 10.000 μ. βάδην. Σε επίπεδο νεανίδων, ο ΟΦΗ θα εκπροσωπηθεί από την κορασίδα Ζωή Μπαλαμούτη στο τριπλούν και την Αφροδίτη Μανιού στον ακοντισμό. Επίσης, θα συμμετάσχουν η Ελένη Γκέλη του Λιβυκού Ιεράπετρας στο έπταθλο και η Κωνσταντίνα Σπανουδάκη (Ελευθέριος Βενιζέλος) στη δισκοβολία.

Στο Ευρωπαϊκό Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νεότητας την Κρήτη θα εκπροσωπήσει ο αθλητής του ΟΦΗ Γεράσιμος Καλογεράκης στον ακοντισμό.

Αναλυτικά οι ομάδες


Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20, Γκροσέτο (20-23/6)


Έφηβοι


100 μ.: Κώστας Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων)


400 μ.: Μιχάλης Παππάς (ΕΚΑ Δωδώνη), Γιώργος Λαμπρόπουλος (Ολυμπιακή Δομή)


800 μ.: Θανάσης Καλάκος (ΓΣ Γλυφάδας)


1.500 μ .: Γιώργος Μηλιαράς (ΣΑΚΑ), Χρήστος Παπούλιας (ΠΑΟ)


Ύψος: Αντώνης Μέρλος (Ποσειδών Λουτρακίου)


Επί κοντώ: Εμμανουήλ Καραλής (ΓΣ Κηφισιάς), Νίκος Νεράντζης (Κερκυραϊκός ΓΣ)


Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΣ Γρεβενών), Παναγιώτης Μαντζουρογιάννης (Κερκυραϊκός ΓΣ) Αλέξης Αργυρόπουλος (Κόροιβος Αμ.)


Τριπλούν: Δημήτρης Μονώπολης (Κερκυραϊκός ΓΣ), Ανδρέας Πανταζής (ΑΟ Μεγάρων)


Σφαιροβολία: Οδυσσέας Μουζενίδης (Κένταυρος Χ.)


Σφυροβολία: Χρήστος Φραντζεσκάκης (Ελευθέριος Βενιζέλος), Γιώργος Κορακίδης  (ΓΣ Μανδρών), Μανώλης Καμτζικλής (ΓΣ Μανδρών)


Δέκαθλο: Αλέξανδρος Σπυριδωνίδης (ΠΑΟΚ)


10.000 μ. βάδην: Γιώργος Τζατζιμάκης (Ελευθέριος Βενιζέλος)


4Χ100 μ.: Παναγιώτης Αρβανίτης (ΑΓΣΙ), Σωτήρης Γκαραγκάνης (ΟΦΚΑ Οδυσσέας), Χρυσάφης (ΜΕΑΣ Τρίτων)


Νεάνιδες


400 μ. εμπ.: Άννα Κιάφα (ΓΣ Κηφισιάς)


Ύψος: Αθηνά Ρέτζιου (ΓΣ Κηφισιάς)


Επί κοντώ: Αριάδνη Αδαμοπούλου (ΑΟ Φιλοθέης)


Τριπλούν: Ζωή Μπαλαμούτη (ΟΦΗ)


Μήκος: Ελένη Κουτσαλιάρη (ΓΣ Γρεβενών)


Σφαιροβολία: Μαρία Μαγκούλια (Καζώνης Καλύμνου)


Δισκοβολία: Κωνσταντίνα Σπανουδάκη (Ελευθέριος Βενιζέλος)


Ακοντισμός: Αφροδίτη Μανιού (ΟΦΗ)


Επταθλο: Ελένη Γκέλη (Λυβικός Ιερ.)


10.000 μ. βάδην: Σοφία Αλικανιώτη (Ολυμπία Πατρών), Νάνση Βαίτση  (ΓΑΣ Ιλισσός), Κυριακή Φιλτσισάκου (Ν. Ιωνία)


Ευρωπαϊκό Ολυμπιακό φεστιβάλ Νεότητας


Αγόρια


100 μ./200 μ.: Βασίλης Παπαμαργαρίτης (Πελασγός)


3.000 μ.: Νέστωρας Κολιος (ΑΓΣΙ)


Επί κοντώ: Αντώνης Σάντας (ΑΟ Φιλοθέης)


Ακοντισμός: Γεράσιμος Καλογεράκης (ΟΦΗ)


Μήκος/Τριπλούν: Νίκος Κατραμάδος (ΓΣ Νέων Λέρου)


Κορίτσια


Ύψος: Παναγιώτα Δόση (ΑΟ Κέρκυρας),  Βασιλεία Θεοχάρη (Ολυμπιακού Χωριού


Μήκος: Σπυριδούλα Καρύδη (Κερκυραικός)


Δισκοβολία: Σοφία Κεσσίδη (ΑΣ Κένταυρος)


Σφυροβολία: Μαρία Τοπούζη (ΓΑΣ Κιλκίς)

Κοινοποιήστε

  Εκτύπωση