iphone app
android app
iphone app android app
Δευτέρα 25 Σεπτεμβρίου 2017
ΔΟΥΒΑΛΙΔΗΣ

Χωρίς ρεκόρ, αλλά με καλές επιδόσεις η 1η μέρα στην Πάτρα


Ολοκληρώθηκε η πρώτη ημέρα του Πανελληνίου πρωταθλήματος ανοικτού στίβου, το οποίο φιλοξενείται στην Πάτρα.

Όσον αφορά στους αθλητές που εκπροσώπησαν την Κρήτη είχαν πολύ καλή παρουσία και οι περισσότεροι σημείωσαν πολύ καλές επιδόσεις. Ξεχώρισε το 10.18 του Λυκούργου Τσάκωνα στα 100μ., αλλά και το 52.33 της Ειρήνης Βασιλείου στα 400μ.

Από εκεί και πέρα, ο Κώστας Δουβαλίδης μπορεί στον πρωινό προκριματικό να πέτυχε 13.50 στα 110 μ. εμπ. βελτιώνοντας το φετινό του ρεκόρ, όπως το απόγευμα δεν μπόρεσε να τρέξει ακόμη γρηγορότερα. Ο 30χρονος τερμάτισε σε 13.57 (-0,7) και έφτασε αισίως στις 10 νίκες στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Η Ελισάβετ Περισίδου κατάφερε να προσθέσει έναν ακόμη τίτλο στο ενεργητικό της, όμως, δεν πέτυχε το βασικό της στόχο, που ήταν μια γρήγορη κούρσα. Η αθλήτρια της Ιωάννας Σιώμου τερμάτισε σε 13.23 (-0,8) τα 100 μ. εμπ., όμως, δεν κατάφερε να βελτιώσει το φετινό της ρεκόρ, που ήταν 13.10.

Ο Ανδρέας Δημητράκης διατήρησε τον τίτλο του στα 1.500 μ., δίχως όμως να πιέσει τον εαυτό του, αφού τερμάτισε σε 3.47.80, μπροστά από τον Κώστα Νακόπουλο που πέτυχε 3.54.70 και τον Εντι Μούτσο, που σημείωσε 3.54.93.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Ανθή Κυριακοπούλου, που ήταν πρώτη στα 1.500 μ. με 4.19.53 με νέο ατομικό ρεκόρ. Στους άνδρες, ο Νίκος Γκότσης συνδύασε την πρώτη του συμμετοχή επί ελληνικού εδάφους με νίκη στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, την πρώτη του στη διοργάνωση με χρόνο 9.04.27.

Τις επτά νίκες σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα έφτασε η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου, που ήταν νικήτρια στη δισκοβολία με 58,95 μέτρα. Η αθλήτρια είχε ακόμη έγκυρες βολές στα 55,85 μ., 57,33 μ., 57,00 μ. και 55,81 μέτρα.

Ο Δημήτρης Τσιάμης επέστρεψε ύστερα από τρία χρόνια στην κορυφή του τριπλούν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Ο έμπειρος αθλητής, μπορεί να μην βρέθηκε στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, ωστόσο με 16,39 μ. έφτασε στη νίκη και έδειξε πως δικαίως είναι ο κορυφαίος Έλληνας άλτης του τριπλούν.

Τα αποτελέσματα των τελικών της πρώτης ημέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος είναι τα παρακάτω


Άνδρες 3000μ Στηπλ Ανδρών

1. Γκότσης Νίκος (ΣΑΚ Αθηνών) 9.04.27

2. Μίνος Γιώργος (ΑΟ Μυκόνου) 9.05.11

3. Φιλάϊ Στέλιος (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ) 9.09.39

4. Τζανετόπουλος Αχιλλέας ( ΟΦΚΑ Οδυσσέας) 9.10.80

5. Καραϊσκος Παναγιώτης (Πανελλήνιος ΓΣ) 9.13.36

6. Σάκης Νίκος (ΑΕΚ) 9.14.92

7. Ιωαννίδης Ιάσων (ΓΣ Ηρακλής) 9.15.76

8. Βρανάς Κωνσταντίνος (ΓΣ Ηρακλής) 9.22.86


Επί κοντώ Ανδρών

1. Φιλιππίδης Κωνσταντίνος (Πανελλήνιος ΓΣ) 5.75 (μπαράζ)

2. Πατσουκάκης Δημήτριος (Ολυμπιακός ΣΦΠ) 5.60

3. Καραλής Εμμανουήλ (ΓΣ Κηφισιάς) 5.60

4. Χρυσανθόπουλος Παναγιώτης Θεοδ.(Πανιώνιος ΓΣΣ) 5.20

5. Χατζίου Πέτρος (ΑΣ Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) 5.05

6. Νταμοτσίδης Βαλεντίνος (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 4.90

6. Καραγιάννης Δημήτριος (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 4.90

8. Μπέλλος Θεοφάνης (ΑΣ Ρήγας Θεσσαλονίκης) 4.70

8. Ματούκας Μάριος (ΓΣ Ηλιούπολης) 4.70


1500μ Ανδρών

1. Δημητράκης Ανδρέας (Παναξιακός ΑΟ) 3.47.80

2. Νακόπουλος Κωνσταντίνος (ΓΕΑ Τρικάλων) 3.54.70

3. Μούτσο Έντισον (ΓΕΑ Τρικάλων) 3.54.93

4. Παπούλιας Χρήστος (ΠΑΟ) 3.56.57

5. Τρομπούκης Χρήστος (ΓΕ Αγρινίου) 3.57.14

6. Πανταζόπουλος Αντώνης (ΑΟ Λασηθιου) 3.58.11

7. Μαυριδόπουλος Στάθης (ΓΣ Λαγκαδα) 3.58.98

8. Χριστόπουλος Χρήστος (ΓΣ Γλυφάδας) 4.02.00


100μ Ανδρών Τελική Κατάταξη από δύο σειρές

1. Τσάκωνας Λυκούργος Στέφανος (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 10.19 (0.0)

2. Νυφαντόπουλος Γιάννης (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 10.37 (0.0)

3. Τριβυζάς Παναγιώτης (Ολυμπιακός ΣΦΠ) 10.43 (0.0)

4. Μουντρίχας Προκόπιος (ΓΣ Πίνδαρος Θηβών) 10.58 (0.0)

5. Ζήκος Κωνσταντίνος (ΓΕΑ Τρικάλων) 10.63 (0.0)

6. Δαμίρης Αναστάσιος (ΓΑΣ Χολαργού) 10.75 (+0.5)

7. Δουλγέρης Γιάννης (Πρωτ/των Κομοτινής) 10.80 (0.0)

8. Πατρινιός Γιάννης (Μεσσηνιακός) 10.84 (+0.5)


Σφαιροβολία Ανδρών

1. Ζώτος Κυριάκος (ΓΣ Μανδρών) 19.34

2. Σκαρβέλης Νικόλας-Κωνστ.(ΓΣ Τρικάλων)19.23

3. Σταματόγιαννης Μιχάλης (ΓΣ Πίνδαρος Θηβών) 18.73

4. Λατιφλάρι Φράντσι (ΑΣ Κένταυρος) 18.72

5. Μουζενίδης Οδυσσέας (ΑΣ Κενταυρος) 18.25

6. Θεοδώρου Γεράσιμος (Ολυμπιακός) 17.91

7. Μπαχαρίδης ΠΑναγιώτης (ΜΕΑΣ Τρίτων) 17.17

8. Ακτύπης Παναγιώτης (Παναξιακός) 16.71


400μ Ανδρών

1. Παππάς Μιχάλης (ΕΚΑ Δοδώνη Ιωαννίνων) 47.02

2. Κουτσούκης Κώστας (Φίλιππος Βέροιας) 47.11

3. Κυριακίδης Πέτρος (Ολυμπιακός ΣΦΠ) 47.20

4. Λαμπρόπουλος Γιώργος (Ολυμπιακή ΔΟμή) 47.24

5. Αλμπάνης Χρήστος (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 48.11

6. Δαρδανελιώτης Μιχάλης (ΜΕΑΣ Τρίτων) 48.31

7. Λογοθέτης Γιάννης (ΓΣ Κηφισιάς) 48.64

8. Γεωργίου Θανάσης (Πρωτέας Ηγουμενίτσας) 49.11


Τριπλούν Ανδρών

1. Τσιάμης Δημήτριος (Ολυμπιακός ΣΦΠ) 16.39 (+0.9)

2. Μπόφτσης Παύλος (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 16.09 (+0.5)

3. Μπαλταδούρος Παναγιώτης (Εθνικός ΓΣ) 16.02 (+0.1)

4. Ανδρικόπουλος Νικόλαος (ΑΕ Μεσογείων) 15.88 (+0.2)

5. Σαράκης Κωνσταντίνος (ΜΕΑΣ Τρίτων Θεσ/κης) 15.45 (-0.2)

6. Μονοπώλης Δημήτριος (Κερκυραϊκός ΓΣ) 15.44 (+0.3)

7. Μακρής Εμμανουήλ (ΠΑΟΚ) 15.40 (-0.2)

8. Προδρόμου Αθανάσιος (ΠΑΟΚ) 14.92 (+0.9)


Σφυροβολία Ανδρών

1. Αναστασάκης Μιχαήλ (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 74.56

2. Γαβριηλίδης Νικόλαος (Αιολος Μακεδονιας)69.05

3. Μεγκλέμπεη Ιβάν (ΓΑΣ Τρικάλων ο Ζεύς) 68.75

4. Κωστογλίδης Κωνσταντίνος (ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας) 67.35

5. Κορακίδης Γεώργιος (ΓΣ Μανδρών) 62.26

6. Γουμςενάκης Ιωάννης (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 61.14

7. Ζουλιέν Σπυρίδων (Εθνικός ΓΣ) 61.03

8. Καμτσικλής Εμμανουήλ (ΓΣ Μανδρών) 57.94


110μ Εμπόδια Ανδρών (Άνεμος :-0.7)

1. Δουβαλίδης Κώστας (ΣΚΑ Δράμας) 13.57

2. Χίντας Κωνσταντίνος (ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος) 14.40

3. Τσούγιας Δήμος (ΓΣ Κηφισιάς) 14.48

4. Σαϊσανάς Νίκος (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 14.51

5. Κιάφας Μιχάλης (ΑΕΚ) 14.83

6. Χατζησάββας Αλέξανδρος (ΜΕΑΣ Τρίτων) 14.90

7. Λυρής Χαράλαμπος (ΑΣ Θησέας) 14.93

-. Καμπάνης Κώστας (ΑΓΕΣ Κάμειρος) ΔΕΝ ΜΕΤΕΙΧΕ


Γυναίκες 4Χ100μ Γυναικών

1. ΓΣ Ηλιούπολης 46.73

2. ΓΣ Κηφισιάς 47.42

3. ΜΕΑΣ Τρίτων Θεσ.νικης 48.25

4. ΟΦΚΑ ΣΕΡΡΕΣ 48.61

5. Πανιώνιος ΓΣΣ 48.67

6. ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας 48.80

7. ΓΣ Νέαπολη Χαλκίδας 48.82

8. ΟΚΑ Καβάλας 48.87


3000μ Στηπλ Γυναικών

1. Μανιαδάκη Μαρίνα (ΑΟ Λασηθίου) 10.42.43

2. Ντίνα Μαργαρίτα (ΣΑΠΚ Νεάπολης) 10.48.35

3. Μιχαλά Ειρήνη Ρία (ΣΑΠ Νεάπολης) 11.00.34

4. Δημητριάδου Γεωρ΄για (ΑΟ Δράμας) 11.08.73

5. Χρυσαϊδη Σταυρούλα (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) 11.12.66

6. Ανδρικοπούλου Ζωή (ΓΣ Ηλιούπολης) 11.21.12

7. Δημητριάδου Φανή (ΓΣ Έδεσσας) 11.30.58

8. Κωνσταντινοπουλου Βασιλική (ΣΑΠΚ Νεάπολης) 11.39.08


Ακοντισμός Γυναικών

1. Υφαντίδου Σοφία (ΜΕΑΣ Τρίτων Θεσ/νικης) 59.23

2. Αραμπατζή Θεοδώρα (ΓΣ Σερρες 93) 53.53

3. Κόκκαλη Αθανασία (ΓΑΣ Τρικάλων ο Ζευς) 51.94

4. Μανιού Αφροδίτη (ΟΦΗ) 51.88

5. Καστανά Όλγα (ΜΕΑΣ Τρίτων) 48.36

6. Κοτσοβού Βασιλική (ΓΣΦΑ Άργους Αριστέας) 47.34

7. Καρσα Τριανταφυλλιώ (Αναγέννηση Σάμου) 46.24

8. Κατσούλα Χριστίνα (ΓΑΣ Ζευς Τρικάλων) 45.43


Τριπλούν Γυναικών

1. Παπαχρήστου Βούλα (ΑΕΚ) 14.07 (+0.3)

2. Αλβερτσιάν Κριστίνα (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 13.60 (-0.2)

3. Ρωμαίου Κωνσταντίνα (Κερκυραϊκός ΓΣ) 12.76 (+0.4)

4. Σταματέλλου Μαρία (Πανελλήνιος ΓΣ) 12.65 (+0.2)

5. Ταχταρά Βασιλική (ΑΟ Μεγάρων) 12.51 (-0.1)

6. Φουτστζίδου Αναστασία (ΑΕ Ολυμπιάδα Πάτρας) 12.43 (+0.1)

7. Κωστή Χριστίνα (Πανιώνιος) 11.99 (+0.8)

8. Παναγιωτοπούλου Νεφέλη (ΓΣ Κηφισιάς) 11.96 (-0.1)


Ύψος Γυναικών

1. Γκούσιν Τατιάνα (ΓΣ Κηφισιάς) 1.85

2. Κυριακοπούλου Κατερίνα (Παναχαϊκή ΓΕ) 1.76

3. Ζάκκα Ιωάννα (ΑΟ Φιλοθέης) 1.71

3. Γαστεράτου Κατερίνα (ΠΑΟΚ) 1.71

5. Ρετζιου Αθηνά (ΓΣ Κηφισιάς) 1.71

6. Βαγγέλη Άλκηστις (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 1.71

7. Καλαθά Ελισάβετ (ΓΣ Τρικάλων) 1.66

8. Μετρίδου Αθηνά (ΓΣ Γλυφάδας) 1.66


1500μ Γυναικών

1. Κυριακοπούλου Κοραίνη-Ανθή (ΓΣ Γλυφάδας) 4.19.53

2. Μαρινάκου Αναστασία (ΓΕΑ Τρικάλων) 4.20.59

3. Κοτσαχείλη Ισαβέλα (Πανιώνιος ΓΣΣ) 4.32.92

4. Πετρουλάκη Ελευθερία (ΑΟ Μυκόνου) 4.35.57

5. Δόβρου Αικατερίνη (ΑΟ Κύδων Χανίων) 4.38.83

6. Κουτλη Αικατερίνη (ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας) 4.41.25

7. Καλογεροπούλου Κυριακή Βασιλική (Πανιώνιος ΓΣΣ) 4.42.44

8. Λουκίδου Μαρία (ΑΣΣ Ηρακλής Θεσνικης) 4.43.54


400μ Γυναικών

1. Βασιλείου Ειρήνη (ΓΕ Ηρακλείου) 52.33

2. Βασιλείου Αννα 9ΓΕ Ηρακλέιου) 52.99

3. Φέρρα Ανδριάννα (Ολυμπιακός ΣΦΠ) 53.25

4. Μουρτά Δέσποινα (ΑΕ Ολυμπιάδας Πάτρας) 53.82

5. Καρκαλάτου Ελπίδα (ΣΔΥ Αργολίδας) 54.96

6. Ζυγόρη Ευαγγελία (ΓΣ Γλτφάδας) 55.44

7. Γεωργαλά Ειρήνη (Παναξιακός ΑΟ) 56.21

8. Αργυρού Μαρία (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) 58.67


Δισκοβολία Γυναικών

1. Αναγνωστοπούλου Χρυσούλα (ΓΣ Κερατέας) 58.95

2. Σπανουδάκη Κωνσταντίνα (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 51.10

3. Σοφάνη Ευαγγελία (Πανελλήνιος ΓΣ) 47.93

4. Δημητριάδου Δέσποινα (ΠΑΟΚ) 47.36

5. Ψαράκη Ευαγγελία (ΟΦΗ) 45.88

6. Καϊσίδου Σοφία (ΓΕ Νάουσας) 44.33

7. Αιβαλιώτη Αικατερίνη (ΓΕ Ηρακλείου) 43.84

8. Μπασινά Φωτεινή (ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας) 40.92


100μ Γυναικών Τελική Κατάταξη

1. Κερμαιδά Γρηγορία (ΑΟ Βάρης Δρομέας)11.39 (-0.2)

2. Μπελιμπασάκη Μαρία (Πανναξιακός ΑΟ) 11.46 (-0.2)

3. Δαλάκα Αικατερίνη (ΓΣ Νεάπολη Χαλκίδας) 11.57 (-0.2)

4. Γάτου Μαρία (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009) 11.75 (-0.2)

5. Πολίτη Κορίνα (ΓΣ Χαϊδαρίου) 11.95

6. Σπανουδάκη-Χατζηρήγα Ραφαηλία (ΓΣ Ηλιούπολης) 11.97 (-0.2)

7. Φακιδάρη Μαρία (ΓΣ Ελ.Βενιζέλος) 11.99 (+1.2)

8. Λαφτσή Κατερίνα (ΟΦΚΑ Φίλιπποι Καβάλας) 11.99 (+1.2)


100μ εμπόδια Γυναικών (Ανεμος:-0.8)

1. Πεσιρίδου Ελισάβετ (ΓΣ Κηφισιάς) 13.23

2. Πινή Μαρία (ΑΟ Ροδου Εμ.Σταματίου) 14.01

3. Καραγιάννη Αναϊς (ΓΣ Κηφισιάς) 14.14

4. Σαντά Κλεάνθη (ΓΣ Αστέρας 90 Αιγάλεω) 14.39

5. Σάββα Βασιλική (ΓΣ Σέρρες 93) 14.81

6. Φραντ΄ζη Δήμητρα (ΓΣ Νεαπολη Χαλκίδας) 14.96

7. Μενεξή Μαρία (ΓΣ Σέρρες 93) 15.11

-. Ράμμου Τσαμπίκα Νεφέλη (ΑΓΕΣ Καμειρός 2009) ΕΓΚΑΤ

Κοινοποιήστε

  Εκτύπωση