iphone app
android app
iphone app android app
Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2017
μπάσκετ ΑΕΚ

Σήμερα η κλήρωση για την Basketball Champions League


Το εισιτήριο για τη συνέχεια του Basketball Champions League πήραν και οι τρεις ελληνικές ομάδες .ΑΕΚ, Άρης και ΠΑΟΚ θα συνεχίσουν στη διοργάνωση από την Α' Φάση των πλέι οφ. Η κλήρωση για τη συνέχεια θα γίνει την Παρασκευή 27 Ιανουαρίου στις 15.00 στα γραφεία της FIBA στην Ελβετία.

Συνολικά 24 ομάδες πήραν την πρόκριση με 12 χώρες να εκπροσωπούνται. Οι οχτώ καλύτερες ομάδες θα αγωνιστούν απ'ευθείας στη φάση των 16. Οι ομάδες αυτές είναι: Η Μονακό, η ΛεΜαν, η Βιλερμπάν, η Ιμπεροστάρ Τενερίφη του Γιώργου Μπόγρη και η Μπεσίκτας  είναι οι ομάδες που βρέθηκαν στην κορυφή των ομίλων στο τέλος της κανονικής περιόδου και μαζί τους οι τρεις καλύτερες δεύτερες Μπάνβιτ, Νεπτούνας και Σίντιγκας Αβελίνο.

Η ΑΕΚ, ο Άρης και ο ΠΑΟΚ βρέθηκαν στις θέσεις 9-24 και θα αγωνιστούν στην Α' Φάση των πλέι οφ. Στις θέσεις 9-16 βρίσκονται η ΑΕΚ, η Νίμπουρκ, η Όλντενμπουργκ, η Λούντβιχσμπουργκ, η Παρτίζαν, η Πινάρ Καρσίγιακα, η Στρασμπούργκ, η Ουμάνα Ρέγερ Βενέτσια του Μάικ Μπράμος. Στις θέσεις 17-24 βρίσκονται ο Άρης, ο ΠΑΟΚ, η Αβτοντόρ, η Ντινάμο Σάσαρι, η Φράπορτ Σκαϊλάινερς, η Γιουβέντους Ούτενα, η Μακάμπι Ραντ Μέντια και η Βέντσπιλς.

Ο Α' γύρος των πλέι οφ θα γίνει 7-8/2 και 21-22/2 και ο δεύτερος γύρος θα ακολουθήσει στις 28/2-1/3 και 7-8/3.  Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στην έδρα του λιγότερου ισχυρού, ενώ στις προϋποθέσεις είναι πως δεν θα αγωνιστούν μεταξύ τους ομάδες που βρίσκονταν στον ίδιο όμιλο ή ομάδες από την ίδια χώρα.

*Υπενθυμίζουμε πως οχτώ από τις ομάδες που δεν προκρίθηκαν θα αγωνιστούν στο FIBAEuropeCup. Πρόκειται για τις Τσιμπόνα, Κατάγια, Μουράτμπεϊ Ουσάκ Σπορτίφ, Ναχαρίγια, Οράντεα, Σαρλερουά, Οστάνδη και Ζιέλονα Γκόρα.


Οι τελικές βαθμολογίες


Α'  Όμιλος: 1. Μονακό 12-2, 2. Μπάνβιτ 11-3, 3. Νίμπουρκ 10-4, 4. Άρης 8-6, 5. Φράπορτ Σκαϊλάινερς 7-7,6. Ιρόνι Ναχαρίγια 5-9, 7. Έλιος Σανς 2-12, 8. Μπάκεν Μπέαρς 1-13


Β' Όμιλος: 1. Λε Μαν 9-5, 2. Ουμάνα Ρέγερ Βενέτσια 9-5, 3. Πινάρ Καρσίγιακα 9-5, 4. Αβτοντόρ Σάρατοφ 7-7, 5. Μακάμπι Ραντ Μέντια 7-7, 6. Οράντεα 6-8, 7. Κατάγια 6-8, 8. Χιμίκ 3-11


Γ' Όμιλος: 1. Βιλερμπάν 10-4, 2. Νεπτούνας Κλαϊπέντα 10-4, 3. Όλντενμπουργκ 10-4, 4. ΠΑΟΚ 7-7, 5. Βέντσπιλς 7-7, 6. Μουράτμπεϊ Ουσάκ Σπορτίφ 5-9, 7. Βαρέζε 4-10, 8. Ρόσα Ράντομ 3-11


Δ' Όμιλος: 1. Ιμπεροστάρ Τενερίφε 11-3, 2. Σίντιγκας Αβελίνο 10-4, 3. Στρασμπούργκ 9-5, 4. Γιουβέντους Ούτενα 8-6, 5. Τελενέτ Οστάνδη 6-8, 6. Τσιμπόνα Ζάγκρεμπ 5-9, 7. Μέγκα Λεκς 4-10, 8. ΚΚ Μόρναρ 3-11


Ε' Όμιλος: 1. Μπεσίκτας 12-2, 2. ΑΕΚ 9-5, 3. Παρτίζαν 8-6, 4. Λούντβιχσμπουργκ 8-6, 5. Ντινάμο Σάσαρι 7-7, 6. Σαρλερουά 6-8, 7. Στέλμετ Ζιέλονα Γκόρα 4-10, 8. Ζολνόκι Ολάι 2-12

Πηγή: basket.gr

Κοινοποιήστε

  Εκτύπωση