iphone app
android app
iphone app android app
Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου 2017
ΠΑΟΚ ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ ΜΠΑΣΚΕΤ

Άνετη Άρης και ΑΕΚ, μάχη για τον ΠΑΟΚ


Η κανονική περίοδος φτάνει στο τέλος της στο Basketball Champions League και οι ελληνικές ομάδες θα αναζητήσουν το θετικό αποτέλεσμα, προκειμένου να πλασαριστούν στην καλύτερη δυνατή θέση, με το τέλος της 13ης αγωνιστικής.

Άρης και ΑΕΚ έχουν εξασφαλίσει την πρόκριση, ενώ ο ΠΑΟΚ θα διεκδικήσει το δικό του εισιτήριο στις δύο τελευταίες αγωνιστικές.

Ποδαρικό στην αγωνιστική κάνει για τις ελληνικές ομάδες ο Άρης, ο οποίος υποδέχεται τη Φράπορτ Σκαϊλάινερς (17/1, 21.00, Novasports2). Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας με τη Νίμπουρκ και ρεκόρ 8-4, ενώ οι Γερμανοί, οι οποίοι είχαν επιβληθεί της ελληνικής ομάδας στον πρώτο γύρο με 81-74, είναι πέμπτοι με ρεκόρ 5-7.

Συνέχεια θα δοθεί με τον ΠΑΟΚ την Τετάρτη 18 Ιανουαρίου (Novasports4). Θα αντιμετωπίσει στη Θεσσαλονίκη την Όλντενμπουργκ και η νίκη είναι μονόδρομος για την ελληνική ομάδα. Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται στην πέμπτη θέση με ρεκόρ 6-6. Η αποστολή του είναι κάθε άλλο παρά εύκολη, καθώς απέναντί του θα βρει τη δεύτερη στον όμιλο γερμανική ομάδα (8-4). Στον Α' Γύρο η Όλντενμπουργκ είχε επιβληθεί δύσκολα πάντως, όπως δείχνει και το τελικό 67-62.

Την ίδια μέρα και δύο ώρες αργότερα θα γίνει το τζάμπολ Παρτίζαν-ΑΕΚ (18/1, 21.00, ΕΡΤ3). Η ελληνική ομάδα έχει δύσκολο έργο, καθώς καλείται να αγωνιστεί σε μια από τις πιο καυτές έδρες της Ευρώπης, απέναντι σε μια νεανική και με δεδομένο τους τραυματισμούς των Σάκοτα και Βασιλειάδη. Στον πρώτο γύρο η ΑΕΚ είχε πάρει τη νίκη στο ΟΑΚΑ (91-81). Στη βαθμολογία οι Σέρβοι βρίσκονται ένα σκαλί πιο ψηλά (8-4), από την ΑΕΚ (7-5).


Το πρόγραμμα των ελληνικών ομάδων και οι μεταδόσεις

17/1 21.00 Άρης-Φράπορτ Σκαϊλάινερς Novasports2

18/1 19.00 ΠΑΟΚ-Όλντενμπουργκ Novasports4

18/1 21.00 Παρτίζαν-ΑΕΚ ΕΡΤ3

17/1 19.30 Νίμπουρκ-Μονακό Novasports3

18/1 21.30 Στρασμπούργκ-Τσιμπόνα Novasports3


Η επόμενη τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου για τις ελληνικές ομάδες

24/1 19.00 Βέντσπιλς-ΠΑΟΚ

25/1 19.00 ΑΕΚ-Στέλμετ Ζιέλονα Γκόρα

25/1 21.00 Μονακό-Άρης


Το πρόγραμμα και οι βαθμολογίες


Α' Όμιλος


17/1:19.00 Μπάνβιτ-Έλιος Σανς, 19.30 Νίμπουρκ-Μονακό, 19.30 Ναχαρίγια-Μπάκεν Μπέαρς, 21.00 Άρης-Φράπορτ Σκαϊλάινερς


Βαθμολογία: 1. Μονακό 11-1, 2. Μπάνβιτ 9-3, 3. Νίμπουρκ 8-4, 4. Άρης 8-4, 5. Φράπορτ Σκαϊλάινερς 5-7, 6. Ιρόνι Ναχαρίγια 4-8, 7. Έλιος Σανς 2-10, 8. Μπάκεν Μπέαρς 1-11


Β' Όμιλος


18/1:17.30 Αβτοντόρ Σάρατοφ-Ουμάνα Ρέγερ Βενέτσια, 19.00 Καρσίγιακα-Χιμίκ, 19.30 Οράντεα-Κατάγια Μπάσκετ, 19.30 Μακάμπι Ραντ Μέντια-Λε Μαν


Βαθμολογία: 1. ΛεΜαν 9-3, 2. Ουμάνα Ρέγερ Βενέτσια 8-4, 3. Πίναρ Καρσίγιακα 7-5, 4. Κατάγια Μπάσκε 6-6, 5. Οραντέα 5-7, 6. Αβτοντόρ Σάρατοφ 5-7, 7. Μακάμπι Ραντ Μέντια 3-9, 8. Χιμίκ


Γ' Όμιλος


17/1:21.30 Βιλερμπάν-Ρόσα Ράντομ


18/1:19.00 ΠΑΟΚ-Όλντενμπουργκ, 19.00 Νεπτούνας-Βέντσπιλς, 21.30 Βαρέζε-Ουσάκ Σπορτίφ


Βαθμολογία: 1. Βιλερμπάν 9-3, 2. EWEΜπάσκετς Όλντενμπουργκ 8-4, 3. Νεπτούνας 8-4, 4. Βέντσπιλς 7-5, 5. ΠΑΟΚ 6-6, 6. Μουράτμπεϊ Ουσάκ Σπορτίφ 4-8, 7. Ρόσα Ράντομ3-9, 8. Βαρέζε 3-9


Δ' Όμιλος


17/1:19.00 Γιουβέντους Ούτενα-ΚΚ Μόρναρ, 21.30 Ιμπεροστάρ Τενερίφε-Σίντιγκας Αβελίνο, 21.30 Οστάνδη-Μέγκα Λεκς


18/1:21.30 Στρασμπούργκ-Τσιμπόνα Ζάγκρεμπ


Βαθμολογία: 1. Ιμπεροστάρ Τενερίφε 10-2, 2. Σίντιγκας Αβελίνο 8-4, 3. Στρασμπούργκ 7-5, 4. Γιουβέντους Ούτενα 7-5, 5. Τσιμπόνα Ζάγκρεμπ 5-7, 6. Τελενέτ Οστάνδη 4-8, 7. Μέγκα Λεκς 4-8, 8. ΚΚ Μόρναρ 3-9


Ε' Όμιλος


17/1:19.00 Ζολνόκι Ολάι-Μπεσίκτας, 21.00 Λούντβιχσμπουργκ-Ντινάμο Σάσαρι


18/1:19.30 Στέλμετ Ζιέλονα Γκόρα-Σαρλερουά, 21.00 Παρτίζαν-ΑΕΚ


Βαθμολογία: 1. Μπεσίκτας 10-2, 2. Λούντβιχσμπουργκ 8-4, 3. Παρτίζαν 8-4, 4. ΑΕΚ 7-5, 5. Ντινάμο Σάσαρι 5-7, 6. Στέλμεν Ζιέλονα Γκόρα 4-8, 7. Σαρλερουά 4-8, 8. Ζολνόκι Ολάι 2-10

Πηγή: Basket.gr

Κοινοποιήστε

  Εκτύπωση