iphone app
android app
iphone app android app
Πέμπτη 08 Δεκεμβρίου 2016
ΙΝΤΕΓΕ ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΙΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ξεκαθαρίζουν τα πράγματα για ελληνικές ομάδες και όχι μόνο


Ημερομηνία δημοσίευσης:
Τελευταία ενημέρωση:

Ξεκαθαρίζουν τα πράγματα απόψε με τη διεξαγωγή της 5ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Europa League.

Τα αποψινά αποτελέσματα αναμένεται να δώσουν μία πιο καθαρή εικόνα όσον αφορά στις ομάδες που συνεχίζουν και αυτές που θα αναγκαστούν να αποχαιρετίσουν πρόωρα τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Από ελληνικής πλευράς, ο Ολυμπιακός υποδέχεται στις 22:05 την Γιουνγκ Μπόις με στόχο τη νίκη που θα του εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση και παράλληλα θα τον κρατήσει "ζωντανό" ακόμα και για την κατάληψη της 1ης θέσης του ομίλου.

Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του αντιμετωπίζει στις 20:00 τον Άγιαξ στο Άμστερνταμ, διεκδικώντας τις ελάχιστες ελπίδες που έχει για πρόκριση στην επόμενη φάση. Οι Ολλανδοί έχουν ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση και θα παραταχθούν με αλλαγές. Ο Αντρέα Στραματσόνι έδωσε το μήνυμά του χθες στους ποδοσφαιριστές τονίζοντας ότι όποιος δεν έχει κίνητρο καλύτερα να σταματήσει το ποδόσφαιρο.

Ελάχιστες ελπίδες πρόκρισης έχει και ο ΠΑΟΚ που αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Φιορεντίνα στις 20:00. Ο Δικέφαλος θέλει να πανηγυρίσει την 1η του νίκη, όμως δε θα έχει στη διάθεσή του τους Τζαβέλλα (ίωση), Περέιρα (ενοχλήσεις στο δικέφαλο) και Αθανασιάδη (τιμωρημένος).

Από εκεί και πέρα, μονόδρομος είναι η νίκη για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κόντρα στην Φέγενορντ, αν θέλει να κρατάει την τύχη της πρόκρισης στα χέρια της. Και η Φέγενορντ έχει ισχυρό κίνητρο, όμως καθώς σε περίπτωση νίκης εξασφαλίζει την πρόκριση.

Αγκαλιά με την πρόκριση στην επόμενη φάση είναι ο ΑΠΟΕΛ, που προκρίνεται σε περίπτωση που κερδίσει απόψε στην παγωμένη Αστάνα, ενώ ακόμα και σε περίπτωση ήττας, θα πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση, αν δεν κερδίσει η Γιουνγκ Μπόις τον Ολυμπιακό στο άλλο ματς του ομίλου.

Καθοριστικό για την πρόκριση είναι το παιχνίδι για την Μπιλμπάο, που υποδέχεται στο «Σαν Μαμές» την Σασουόλο και θέλει νίκη για να μπορεί να καθορίσει από τώρα η ίδια τη μοίρα της.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής


1ος ΟΜΙΛΟΣ

Φενέρμπαχτσε - Ζορία Λουχάνσκ (18:00)

Μάντσεστερ Γ. - Φέγενορντ (22:05)


Βαθμολογία

Φενέρμπαχτσε 7 (5-5)

Φέγενορντ 7 (3-2)

Μάντσεστερ Γ. 6 (6-4)

Ζόρια Λουχάνσκ 2 (2-4)


Η επόμενη αγωνιστική

Ζορία Λουχάνσκ - Μάντσεστερ Γ. (20:00)

Φέγενορντ - Φενέρμπαχτσε (20:00)


2ος ΟΜΙΛΟΣ

Αστάνα - ΑΠΟΕΛ (18:00)

Ολυμπιακός - Γιούνγκ Μπόις (22:05)


Βαθμολογία

ΑΠΟΕΛ 9 (5-4)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 7 (6-3)

Γιουνγκ Μπόις 4 (3-3)

Αστάνα 2 (3-7)


Η επόμενη αγωνιστική

ΑΠΟΕΛ-Ολυμπιακός (20:00)

Γιούνγκ Μπόις-Αστάνα (20:00)


3ος ΟΜΙΛΟΣ

Καμπάλα - Αντερλεχτ (18:00)

Σεντ Ετιέν - Μάιντς (22:05)


Βαθμολογία

Άντερλεχτ 8 (11-4)

Σεντ Ετιέν 8 (5-3)

Μάιντς 5 (6-10)

Καμπάλα 0 (4-9)


Η επόμενη αγωνιστική

Άντερλεχτ-Σεντ Ετιέν (20:00)

Μάιντς-Καμπάλα (20:00)


4ος ΟΜΙΛΟΣ

Ζενίτ Αγ.Πετρ. - Μακάμπι Τελ Αβίβ (18:00)

Ντάνταλκ - Αλκμααρ (22:05)


Βαθμολογία

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 12 (13-5)

Ντάνταλκ 4 (4-5)

Μακάμπι Τελ Αβίβ 4 (5-6)

Άλκμααρ 2 (2-8)


Η επόμενη αγωνιστική

Μακάμπι - Ντάνταλκ (20:00)

Άλκμααρ - Ζενίτ (20:00)


5ος ΟΜΙΛΟΣ

Αούστρια Βιένης - Άστρα Τζούρτζιου (22:05)

Ρόμα - Πλζεν (22:05)


Βαθμολογία

Ρόμα 8 (12-6)

Αούστρια Βιένης 5 (8-9)

Άστρα Τζούρτζιου 4 (5-9)

Βικτόρια Πλζεν 3 (3-4)


Η επόμενη αγωνιστική

Άστρα - Ρόμα (20:00)

Πλζεν - Αούστρια Βιέννης (20:00)


6ος ΟΜΙΛΟΣ

Αθλέτικ Μπιλμπάο - Σασουόλο (22:05)

Γκενκ - Ραπίντ Βιένης (22:05)


Βαθμολογία

Γκενκ 6 (10-9)

Αθλέτικ Μπιλμπάο 6 (6-8)

Σασουόλο 5 (7-6)

Ραπίντ Βιένης 5 (6-6)


Η επόμενη αγωνιστική

Σασουόλο - Γκενκ (20:00)

Ραπίντ Βιέννης - Αθλέτικ Μπιλμπάο (20:00)


7ος ΟΜΙΛΟΣ

Θέλτα Βίγκο - Σταντάρ Λιέγης (20:00)

Αγιαξ - Παναθηναϊκός (20:00)


Βαθμολογία

Άγιαξ 10 (8-5)

Θέλτα Βίγκο 5 (7-6)

Σταντάρ Λιέγης 5 (6-4)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1 (3-9)


Η επόμενη αγωνιστική

Παναθηναϊκός-Θέλτα (22:05)

Σταντάρ Λιέγης - Άγιαξ (22:05)


8ος ΟΜΙΛΟΣ

Γάνδη - Μπράγκα (20:00)

Σαχτάρ Ντόνετσκ - Κονιασπόρ (20:00)


Βαθμολογία

Σαχτάρ Ντόνετσκ 12 (13-3)

Μπράγκα 5 (5-5)

Γάνδη 4 (6-11)

Κόνιασπορ 1 (2-7)


Η επόμενη αγωνιστική

Μπράγκα - Σαχτάρ (18:00)

Κόνιασπορ - Γάνδη (18:00)


9ος ΟΜΙΛΟΣ

Σάλκε - Νις (20:00)

Κράσνονταρ - Σάλτσμπουργκ (20:00)


Βαθμολογία

Σάλκε 12 (7-1)

Κράσνονταρ 6 (6-5)

Σάλτσμπουργκ 3 (3-5)

Νις 3 (3-8)


Η επόμενη αγωνιστική

Νις-Κράσνονταρ (22:05)

Σάλτσμπουργκ - Σάλκε (22:05)


10ος ΟΜΙΛΟΣ

Φιορεντίνα - ΠΑΟΚ (20:00)

Σλόβαν Λίμπερετς - Καραμπάχ (20:00)


Βαθμολογία

Φιορεντίνα 10 (11-2)

Καραμπάχ 7 (5-6)

ΠΑΟΚ 4 (2-4)

Σλόβαν Λίμπερετς 1 (4-10)


Η επόμενη αγωνιστική

ΠΑΟΚ-Λίμπερετς (18:00)

Καραμπάχ-Φιορεντίνα (18:00)


11ος ΟΜΙΛΟΣ

Χαποέλ Μπερ Σεβά - Ίντερ (20:00)

Σπάρτα Πράγας - Σαουθάμπτον (20:00)


Βαθμολογία

Σπάρτα Πράγας 9 (6-4)

Σαουθάμπτον 7 (5-2)

Χάποελ Μπερ Σεβά 4 (2-3)

Ίντερ 3 (3-7)


Η επόμενη αγωνιστική

Σαουθάμπτον - Χάποελ Μπερ Σεβά (22:05)

Ίντερ - Σπάρτα Πράγας (22:05)


12ος ΟΜΙΛΟΣ

Στεάουα Βουκ. - Οσμανλισπόρ (20:00)

Ζυρίχη - Βιγιαρεάλ (20:00)


Βαθμολογία

Οσμανλισπόρ 7 (7-5)

Βιγιαρεάλ 5 (6-6)

Ζυρίχη 5 (4-4)

Στεάουα Βουκουρεστίου 3 (2-4)


Η επόμενη αγωνιστική

Βιγιαρεάλ-Στεάουα (18:00)

Οσμανλισπόρ- Ζυρίχη (18:00)

Κοινοποιήστε

  Εκτύπωση