iphone app
android app
iphone app android app
Παρασκευή 09 Δεκεμβρίου 2016
ΠΟΛΟ ΟΦΗ

Το πρόγραμμα και οι αλλαγές στην Α2 πόλο



Στα γραφεία της ΚΟΕ έγινε σήμερα  η κλήρωση του πρωταθλήματος πόλο της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών για την περίοδο 2016-17. Οι 16 ομάδες, στην Α' φάση (σύστημα εδρών με δύο γύρους), χωρίστηκαν σε δύο ομίλους.

Μεταξύ αυτών ο ΟΦΗ, ο ΝΟΧανίων και ο ΝΟΡεθύμνου.  Οι αγώνες αυτής της φάσης θα αρχίσουν στις 8 Ιανουαρίου και θα ολοκληρωθούν στις 21 Μαΐου.


Α' ΟΜΙΛΟΣ: ΓΣ Περιστερίου, ΝΟ Χανίων, Απόλλων Σμύρνης, ΟΦΗ, Νηρέας Χαλανδρίου, Ηλυσιακός, Ιωνικός Νίκαιας ΝΟ Ρεθύμνου


Β' ΟΜΙΛΟΣ: ΓΣ Ηλιούπολης, ΟΥΚ Βόλου, Μίλων, Νηρέας Γέρακα, ΝΕ Πατρών, Νίκη Βόλου, ΑΕ Χαϊδαρίου, ΝΟ Χαλκίδας


Το πρόγραμμα της Α' φάσης


Α' Όμιλος1η Αγων. (08/01) / 8η Αγων. (19/03)

ΓΣ Περιστερίου - Ρέθυμνο

Απόλλων Σμύρνης - Ηλυσιακός

Χανιά - Ιωνικός

ΟΦΗ - Νηρέας Χαλανδρίου


2η Αγων. (15/01) / 9η Αγων. (26/03)

ΓΣ Περιστερίου - Χανιά

Ρέθυμνο - Νηρέας Χαλανδρίου

Ηλυσιακός - ΟΦΗ

Ιωνικός - Απόλλων Σμύρνης


3η Αγων. (22/01) / 10η Αγων. (02/04)

Νηρέας Χαλανδρίου - Ηλυσιακός

ΟΦΗ - Ιωνικός

Χανιά - Ρέθυμνο

Απόλλων Σμύρνης-ΓΣ Περιστερίου


4η Αγων. (29/01) / 11η Αγων. (23/04)

Ιωνικός - Νηρέας Χαλανδρίου

ΓΣ Περιστερίου - ΟΦΗ

Χανιά - Απόλλων Σμύρνης

Ρέθυμνο - Ηλυσιακός


5η Αγων. (12/02) / 12η Αγων. (03/05)

ΟΦΗ - Χανιά

Απόλλων Σμύρνης - Ρέθυμνο

Νηρέας Χαλανδρίου-ΓΣ Περιστερίου

Ηλυσιακός-Ιωνικός


6η Αγων. (26/02) / 13η Αγων. (10/05)

Απόλλων Σμύρνης - ΟΦΗ

Ρέθυμνο-Ιωνικός

ΓΣ Περιστερίου-Ηλυσιακός

Χανιά-Νηρέας Χαλανδρίου


7η Αγων. (05/03) / 14η Αγων. (21/05)

Ιωνικός-ΓΣ Περιστερίου

Ηλυσιακός-Χανιά

Νηρέας Χαλανδρίου-Απόλλων Σμύρνης

ΟΦΗ-Ρέθυμνο

Στη συνέχεια οι ομάδες από το 1-4 στους δύο Ομίλους (σύνολο 8) συγκροτούν με κλήρωση ανά θέση, δύο νέους Ομίλους για τη Φάση των Πλέι οφ με βαθμολογία 3 (1ος), 2 (2ος), 1 (3ος) και 0 (4ος).

Οι δύο πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 4) θα αγωνιστούν στη συνέχεια (16-18 Ιουνίου 2017) για θέσεις 1-4, σε χιαστί αγώνες (1Α - 2Β, 1Β - 2Α) στις δύο νίκες και στη συνέχεια (14-16 Ιουλίου 2017) οι μεν Νικήτριες των αγώνων αυτών θα παίξουν (ένα παιχνίδι) για τον τίτλο του πρωταθλητή, οι δε Ηττημένες επίσης σε ένα παιχνίδι, για την 3η θέση.

Αγώνες Κατάταξης, υποχρεωτικά, θα παίξουν οι δύο 3οι των Ομίλων (5η θέση) και οι δύο 4οι (7η θέση).

Στην Α1 Εθνική Κατηγορία ανέρχονται οι 2 πρώτες ομάδες της Κατάταξης, δηλαδή εκείνες που θα αγωνιστούν στον τελικό.

Οι ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 5-8 των δύο Ομίλων της Α' Φάσης (σύνολο 8), θα αγωνιστούν στα πλέι άουτ σε έναν Όμιλο, όλοι εναντίον όλων, με τους 5ους να έχουν 3β.,τους 6ους 2β., τους 7ους 1β. και τους 8ους 0β (16-18 Ιουνίου και 14-16 Ιουλίου 2017) .

Από τον Όμιλο αυτό, των πλέι άουτ, οι 4 τελευταίες ομάδες υποβιβάζονται στη Β' Εθνική κατηγορία, ενώ οι υπόλοιπες παραμένουν στην Κατηγορία.

Κοινοποιήστε

  Εκτύπωση