iphone app
android app
iphone app android app
Τετάρτη 18 Ιανουαρίου 2017
ΠΡΙΝΤΕΖΗΣ ΓΚΙΣΤ ΠΑΝΑΘΗΝΑΚΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΜΠΑΣΚΕΤ

Α1 Μπάσκετ: Νωρίς-νωρίς το ντέρμπι "αιωνίων"


Ημερομηνία δημοσίευσης:
Τελευταία ενημέρωση:

Η κλήρωση της Α1 Μπάσκετ ανέδειξε αιώνιο ντέρμπι, μόλις την 2η αγωνιστική, με τον πρωταθλητή Ολυμπιακό να φιλοξενεί στο ΣΕΦ τον Κυπελλούχο Παναθηναϊκό, σε μια από τις πολλές μονομαχίες τους μέσα στη σεζόν (ελέω και Ευρωλίγκας).

Η λογική λέει πως το μεταξύ τους παιχνίδι θα διεξαχθεί την Δευτέρα 17 Οκτωβρίου (με... αουτσάιντερ ημερομηνία την 16η του μήνα). Κι αυτό γιατί οι ερυθρόλευκοι αντιμετωπίζουν την Ρεάλ, στην Μαδρίτη, στις 12/10, ενώ το τριφύλλι υποδέχεται στις 14 την Ζαλγκίρις Κάουνας και θα χρειαστούν τουλάχιστον ένα διήμερο, προτού «κατέβουν» στο Φάληρο.

Το αντίστοιχο αιώνιο ντέρμπι, στο ΟΑΚΑ αυτή τη φορά, θα διεξαχθεί στο πλαίσιο της 15ης «στροφής», το τριήμερο 28-29-30 Ιανουαρίου 2017, ανάλογα και με τις ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις εκείνο το διάστημα.

Στην κλήρωση μπήκε και η "ομάδα Α" και τη θέση αυτή θα πάρει μία από τις έξι ομάδες που διεκδικούν την άνοδό τους στην Α1 (Ηράκλειο, Πανιώνιος, Ηρακλής, Καβάλα, Αρκαδικός και Δόξα Λευκάδας). Αυτό θα ξεκαθαρίσει από την ΕΟΚ την επόμενη εβδομάδα.


1η (8/10) Αγωνιστική 14η (21/1)

Λαύριο-Κύμη

Απόλλων Πάτρας-ΑΕΚ

Άρης-Τρίκαλα

Κολοσσός Ρόδου-Ρέθυμνο

Ομάδα Α-ΠΑΟΚ

Παναθηναϊκός-Προμηθέας Πάτρας

Κόροιβος Αμαλιάδας-Ολυμπιακός


2η (15/10) Αγωνιστική 15η (28/1)

ΑΕΚ-Λαύριο

Τρίκαλα-Απόλλων Πάτρας

Ρέθυμνο-Άρης

ΠΑΟΚ-Κολοσσός Ρόδου

Προμηθέας Πάτρας-Ομάδα Α

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός

Κύμη-Κόροιβος Αμαλιάδας


3η (22/10) Αγωνιστική 16η (4/2)

Λαύριο-Τρίκαλα

Απόλλων Πάτρας-Ρέθυμνο

Άρης-ΠΑΟΚ

Κολοσσός Ρόδου-Προμηθέας Πάτρας

Ομάδα Α-Ολυμπιακός

Παναθηναϊκός-Κόροιβος Αμαλιάδας

Κύμη-ΑΕΚ


4η (29/10) Αγωνιστική 17η (11/2)

Ρέθυμνο-Λαύριο

ΠΑΟΚ-Απόλλων Πάτρας

Προμηθέας Πάτρας-Άρης

Ολυμπιακός-Κολοσσός Ρόδου

Κόροιβος Αμαλιάδας-Ομάδα Α

Παναθηναϊκός-Κύμη

Τρίκαλα-ΑΕΚ


5η (5/11) Αγωνιστική 18η (15/2)

Λαύριο-ΠΑΟΚ

Απόλλων Πάτρας-Προμηθέας Πάτρας

Άρης-Ολυμπιακός

Κολοσσός Ρόδου-Κόροιβος Αμαλιάδας

Ομάδα Α-Παναθηναϊκός

Κύμη-Τρίκαλα

ΑΕΚ-Ρέθυμνο


6η (12/11) Αγωνιστική 19η (25/2)

Προμηθέας Πάτρας-Λαύριο

Ολυμπιακός-Απόλλων Πάτρας

Κόροιβος Αμαλιάδας-Άρης

Παναθηναϊκός-Κολοσσός Ρόδου

Ομάδα Α-Κύμη

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ

Ρέθυμνο-Τρίκαλα


7η (19/11) Αγωνιστική 20η (4/3)

Λαύριο-Ολυμπιακός

Απόλλων Πάτρας-Κόροιβος Αμαλιάδας

Άρης-Παναθηναϊκός

Κολοσσός Ρόδου-Ομάδα Α

Κύμη-Ρέθυμνο

ΑΕΚ-Προμηθέας Πάτρας

Τρίκαλα-ΠΑΟΚ


8η (26/11) Αγωνιστική 21η (11/3)

Κόροιβος Αμαλιάδας-Λαύριο

Παναθηναϊκός-Απόλλων Πάτρας

Ομάδα Α-Άρης

Κολοσσός Ρόδου-Κύμη

Ολυμπιακός-ΑΕΚ

Προμηθέας Πάτρας-Τρίκαλα

ΠΑΟΚ-Ρέθυμνο


9η (3/12) Αγωνιστική 22η (18/3)

Λαύριο-Παναθηναϊκός

Απόλλων Πάτρας-Ομάδα Α

Άρης-Κολοσσός Ρόδου

Κύμη-ΠΑΟΚ

ΑΕΚ-Κόροιβος Αμαλιάδας

Τρίκαλα-Ολυμπιακός

Ρέθυμνο-Προμηθέας Πάτρας


10η (10/12) Αγωνιστική 23η (25/3)

Ομάδα Α-Λαύριο

Κολοσσός Ρόδου-Απόλλων Πάτρας

Άρης-Κύμη

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ

Κόροιβος Αμαλιάδας-Τρίκαλα

Ολυμπιακός-Ρέθυμνο

Προμηθέας Πάτρας-ΠΑΟΚ


11η (17/12) Αγωνιστική 24η (1/4)

Λαύριο-Κολοσσός Ρόδου

Απόλλων Πάτρας-Άρης

Κύμη-Προμηθέας Πάτρας

ΑΕΚ-Ομάδα Α

Τρίκαλα-Παναθηναϊκός

Ρέθυμνο-Κόροιβος Αμαλιάδας

ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός


12η (26/12) Αγωνιστική 25η (8/4)

Άρης-Λαύριο

Απόλλων Πάτρας-Κύμη

Κολοσσός Ρόδου-ΑΕΚ

Ομάδα Α-Τρίκαλα

Παναθηναϊκός-Ρέθυμνο

Κόροιβος Αμαλιάδας-ΠΑΟΚ

Ολυμπιακός-Προμηθέας Πάτρας


13η (7/1) Αγωνιστική 26η (12/4)

Λαύριο-Απόλλων Πάτρας

Κύμη-Ολυμπιακός

ΑΕΚ-Άρης

Τρίκαλα-Κολοσσός Ρόδου

Ρέθυμνο-Ομάδα Α

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός

Προμηθέας Πάτρας-Κόροιβος Αμαλιάδας

Κοινοποιήστε

  Εκτύπωση