iphone app
android app
iphone app android app
Τρίτη 25 Ιουλίου 2017
ΕΙΡΗΝΗ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ

Η αναλυτική ελληνική αποστολή για το Ρίο


Ημερομηνία δημοσίευσης:
Τελευταία ενημέρωση:


Η λίστα των αθλητών- τριών και προπονητών για την Ολυμπιάδα του Ρίο  δεν είναι η οριστική καθώς σε αυτή θα προστεθεί και το όνομα του κολυμβητή Δημήτρη Δημητρίου που πήρε πρόσκληση από τη FINA σήμερα, για το αγώνισμα των 400μ. ελεύθερο. Ενδεχομένως να μπορεί να προστεθεί πλέον, ακόμα ένας συνοδός στη λίστα.

Το ότι σε αυτήν έχει συμπεριληφθεί και το όνομα του Αντώνη Μάστορα (πολύ μεγάλη απώλεια για τον ελληνικό στίβο) έχει να κάνει με το γεγονός ότι οι κάρτες για τους προπονητές-συνοδούς πηγαίνουν αναλογικά με τον αριθμό των αθλητών.

Για να κερδίσουμε λοιπόν επιπλέον κάρτα ο ΣΕΓΑΣ δήλωσε και τον Μάστορα (και πολύ καλά έκανε). Επίσης, οι Ομοσπονδίες με δικά τους έξοδα θα πάρουν και κάποιους επιπλέον προπονητές μαζί τους και για τη διευκόλυνση τους εντός των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων θα φροντίσει η ΕΟΕ στο μέτρο του δυνατού, με κάρτες ημέρας.

Όσον αφορά στην Κρίστελ Βουρνά, έχει δηλωθεί γιατί υπάρχει αισιοδοξία πως θα προκύψει αλλαγή στο θέμα της και η εμπλεκόμενοι θα διορθώσουν τη γκάφα.

Ερωτηματικό υπάρχει σχετικά με τον Τζιάνι Ποστιλιόνε αν στο Ρίο θα είναι παρών μόνο για την ελληνική ομάδα καθώς η ΕΟΕ είναι αυτή που τον διαπίστευσε και του καλύπτει τα έξοδα, ή θα συνεχίσει να παρέχει υπηρεσίες και στις ομάδες της Λιθουανίας και της Νότιας Αφρικής.

Η αναλυτική λίστα, όπως τη δημοσίευσε το Sportsfeed:


Αρχηγείο - 9

Ισίδωρος Κούβελος - αρχηγός αποστολής

Μανόλης Κολυμπάδης - αναπληρωτής αρχηγός ασποστολής

Μαρία Λιακοπούλου - συνοδός, γραμματεία

Ειρήνη Πανουσάκη - συνοδός, γραμματεία

Μαρία Φλώριου - συνοδός, γραμματεία

Κώστας Μπιζρέμης - οικομικός υπόλογος

Στράτος Κατέτος - τεχνικός σύμβουλος

Μανόλης Κοτσολάκης - τεχνικός σύμβουλος

Τάσος Παπχρήστου - γραφείο Τύπου


Αρχηγείο ιατρική ομάδα - 5

Γιώργος Μαρίνος - γιατρός

Σταυρούλα Νεοχωρίτη - φυσιοθεραπεύτρια

Γιάννης Δεφίγγος - φυσιοθεραπευτής

Αλέξανδρος Κολιάτος - φυσιοθεραπευτής

Νίκος Κουλόπουλος - φυσιοθεραπευτής


Άρση βαρών - 1 αθλητής, 1 συνοδός

Θόδωρος Ιακωβιδης (85κ.) - αθλητής

Βαλέριος Λεωνίδης - προπονητής


Ενόργανη γυμναστική - 3 αθλητές, 4 συνοδοί

Βασιλική Μιλλούση - αθλήτρια

Βλάσης Μάρας - αθλητής

Λευτέρης Πετρούνιας - αθλητής

Σάκης Βασιλειάδης - αρχηγός ομάδας

Δημήτρης Ράφτης - προπονητής

Κώστας Χατζηζήσης - προπονητής

Οδυσσέας Παξινός - γιατρός


Ρυθμική γυμναστική - 6 αθλήριες, 4 συνοδοί

Βαρβάρα Φίλιου (ατομικό) - αθλήτρια

Γιάννα Αναγνωστοπούλου (ανσάμπλ) - αθλήτρια

Ελένη Δόικα (ανσάμπλ) - αθλήτρια

Ζωή Κοντογιάννη (ανσάμπλ) - αθλήτρια

Μιχαέλα Μεταλλίφου (ανσάμπλ) - αθλήτρια

Σταυρούλα Σαμαρά (ανσάμπλ) - αθλήτρια

Αθανασούλα Λαμπροπούλου-Συροπούλου - αρχηγός ομάδας

Λαρίσα Σιντόροβα - προπονήτρια

Γεωργία Αργυρή - προπονήτρια

Ίρινα Ιλίεβα - προπονήτρια


Επιτραπέζια αντισφαίριση - 1 αθλητής, 2 συνοδοί

Παναγιώτης Γκιώνης (απλό) - αθλητής

Κώστας Βατσακλής - προπονητής

Τάσος Ρηνιώτης - βοηθός προπονητή


Ιστιοπλοΐα - 7 αθλητές, 5 συνοδοί

Σοφία Μπεκατώρου (Νάκρα 17) - αθλήτρια, σημαιοφόρος

Αγγελική Σκαρλάτου (RS:Χ) - αθλήτρια

Παναγιώτης Μάντης (470) - αθλητής

Παύλος Καγιαλής (470) - αθλητής

Γιάννης Μιτάκης (φιν) - αθλητής

Μιχάλης Πατενιώτης (Νάκρα 17) - αθλητής

Βύρωνας Κοκκαλάνης (RS:Χ) - αθλητής

Παναγιώτης Νικηφορίδης - αρχηγός αποστολής

Άντον Παζ Μπλάνκο - προπονητής

Ζοάο Σινιόρι - προπονητής

Γιώργος Καραγιώργος - προπονητής

Γεράσιμος Ωρολογάς - προπονητής


Κολύμβηση - 12 αθλητές, 5 συνοδοί

Θεοδώρα Γιαρένη (50μ. ελεύθερο) - αθλήτρια

Θοοδώρα Δράκου (50μ. ελεύθερο) - αθλήτρια

Κριστέλ Βουρνά (100μ. πεταλούδα) - αθλήτρια

Άννα Ντουντουνάκη (100μ. πεταλούδα) - αθλήτρια

Κριστιάν Γκολομέεβ (50μ. και 100μ. ελεύθερο, 4Χ100μ. ελεύθερο, 4Χ100μ. μεικτή) - αθλητής

Οδυσσέας Μελαδίνης (50μ. ελεύθερο, 4Χ100μ. ελεύθερο, 4Χ100μ. μεικτή) - αθλητής

Παναγιώτης Σαμιλίδης (100μ. - 200μ. πρόσθιο, 4Χ100μ. μεικτή) - αθλητής

Απόστολος Χρήστου (100μ. - 200μ. ύπτιο, 4Χ100μ. ελεύθερο, 4Χ100μ. μεικτή) - αθλητής

Ανδρέας Βαζαίος (200μ. μεικτή, 4Χ100μ. ελεύθερο, 4Χ100μ. μεικτή) - αθλητής

Στέφανος Δημητριάδης (200μ. πεταλούδα, 4Χ100μ. μεικτή) - αθλητής

Δημήτρης Κουλούρης (200μ. πρόσθιο, 4Χ100μ. μεικτή) - αθλητής

Χρήστος Κατραντζής (4Χ100μ. ελεύθερο, 4Χ100μ. μεικτή) - αθλητής

Γιώργος Κατσαρός - αρχηγός αποστολής

Παναγιώτης Βελέντζας - προπονητής

Μάρκος Μανταλούφας - προπονητής

Αλέξανδρος Νικολόπουλος - προπονητής

Θανάσης Οικονόμου - προπονητής

Open water - 2 αθλητές, 1 συνοδός

Κέλλυ Αραούζου (10χλμ.) - αθλήτρια

Σπύρος Γιαννιώτης (10χλμ.) - αθλητής

Νίκος Γέμελος - προπονητής


Κωπηλασία - 6 αθλητές, 4 συνοδοί

Σοφία Ασουμανάκη (διπλό σκιφ) - αθλήτρια

Κατερίνα Νικολαΐδου (διπλό σκιφ) - αθλήτρια

Διονύσης Αγγελόπουλος (τετράκωπος) - αθλητής

Γιώργος Τζιάλλας (τετράκωπος) - αθλητής

Γιάννςη Τσίλης (τετράκωπος) - αθλητής

Γιάννης Χρήστου (τετράκωπος) - αθλητής

Γιάννης Καρράς - αρχηγός ομάδας

Τζιοβάνι Ποστιλιόνε - προπονητής

Απόστολος Παλαιοπάνος - προπονητής

Γιάννης Χριστογιάννης - γιατρός


Ξιφασκία - 2 αθλήτριες, 2 συνοδοί

Βάσω Βουγιούκα (σπάθη) - αθλήτρια

Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου (ξίφος ασκήσεως) - αθλήτρια

Ελισάβετ Τσολακίδου - προπονήτρια

Γκάμπριελ Ντούτια - προπονητής


Πάλη - 1 αθλήτρια, 2 συνοδοί

Μαρία Πρεβολαράκη (53κ.) - αθλήτρια

Μόσεν Παριγιάεϊ - προπονητής

Παναγιώτης Βεκρής - φυσιοθεραπευτής


Ποδηλασία δρόμου - 1 αθλητής, 1 συνοδός

Γιάννης Ταμουρίδης - αθλητής

Γιώργος Μανιάτης - προπονητής


Ποδηλασία ορεινή - 1 αθλητής, 2 συνοδοί

Δημήτρης Αντωνιάδης - αθλητής

Θανάσης Τερζής - αρχηγός ομάδας

Γιώργος Κατσέλης - προπονητής


Ποδηλασία πίστας - 1 αθλητής, 2 συνοδοί

Χρήστος Βολικάκης - αθλητής

Δημήτρης Χίος - προπονητής

Στέργιος Σαλπαδήμος - τεχνικό προσωπικό


Σκοποβολή - 2 αθλητές, 2 συνοδοί

Άννα Κορακάκη (10μ. αεροβόλο πιστόλι, 25μ. σπορ πιστόλι) - αθλήτρια

Μάκης Μίτας (Σκητ) - αθλητής

Τάσος Κορακάκης - προπονητής

Γιάννης Λοβέρδος - προπονητής


Στίβος - 26 αθλητές, 13 συνοδοί

Έλσα Πεσιρίδου (100μ. εμπόδια) - αθλήτρια

Μαρία Μπελιμπασάκη (200μ.) - αθλήτρια

Ειρήνη Βασιλείου (400μ.) - αθλήτρια

Αλεξία Παππά (10.000μ.) - αθλήτρια

Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (20χλμ. βάδην) - αθλήτρια

Δέσποινα Ζαπουνίδου (20χλμ. βάδην) - αθλήτρια

Παναγιώτα Τσινοπούλου (20χλμ. βάδην) - αθλήτρια

Κρίστυ Αναγνωστοπούλου (δισκοβολία) - αθλήτρια

Νικόλ Κυριακοπούλου (επί κοντώ) - αθλήτρια

Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ) - αθλήτρια

Παναγιώτα Βλαχάκη (μαραθωνιος) - αθλήτρια

Ράνια Ρεμπούλη (μαραθωνιος) - αθλήτρια

Σοφία Ρήγα (μαραθωνιος) - αθλήτρια

Λίλη Αλεξούλη (μήκος) - αθλήτρια

Βούλα Παπαχρήστου (τριπλούν) - αθλήτρια

Κώστας Δουβαλίδης (110μ. εμπόδια) - αθλητής

Λυκούργος Τσάκωνας (200μ.) - αθλητής

Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (20χλμ. βάδην, 50χλμ. βάδην) - αθλητής

Κώστας Φιλιππίδης (επί κοντώ) - αθλητής

Μιχάλης Καλομοίρης (μαραθώνιος) - αθλητής

Χριστόφορος Μερούσης (μαραθώνιος) - αθλητής

Μίλτος Τεντόγλου (μήκος) - αθλητής

Νίκος Σκαρβέλης (σφαιροβολία) - αθλητής

Μιχάλης Αναστασάκης (σφυροβολία) - αθλητής

Αντώνης Μάστορας (ύψος) - αθλητής

Κώστας Μπανιώτης (ύψος) - αθλητής

Γιάννης Σταματόπουλος - αρχηγός ομάδας

Δημήτρης Ευαγγελόπουλος - προπονητής

Μανόλης Καραγιάννης - προπονητής

Σταύρος Καρρές - προπονητής

Μιτς Κρίερ - προπονητής

Δημήτρης Κυτέας - προπονητής

Γκεόργκι Πομάσκι - προπονητής

Μπάμπης Σδρόλας - προπονητής

Γιώργος Τσούγκος - προπονητής

Διονύσης Χίσσας - γιατρός

Νίκος Γλένης - φυσιοθεραπευτής

Θανάσης Δεληγιάννης - προσωπικός προπονητής

Αλέξανδρος Παπαδημητρίου - προσωπικός προπονητής


Συγχρονισμένη κολύμβηση - 2 αθλήτριες, 2 συνοδοί

Ευαγγελία Παπάζογλου (ντουέτο) - αθλήτρια

Ευαγγελία Πλατανιώτη (ντουέτο) - αθλήτρια

Μαρία Θηβαίου - προπονήτρια

Ναταλία Τσερνέσκα - προπονήτρια


Τζούντο - 2 αθλητές, 2 συνοδοί

Ρομάν Μουστόπουλος (81κ.) - αθλητής

Ηλίας Ηλιάδης (90κ.) - αθλητής

Νίκος Ηλιάδης - προπονητής

Νίκος Χατζηστεργίου - προσωπικός προπονητής


Υδατοφαίριση - 13 αθλητές, 4 συνοδοί

Χρήστος Αφρουδάκης - αθλητής

Άγγελος Βλαχόπουλος - αθλητής

Στέφανος Γαλανόπουλος - αθλητής

Κώστας Γεννηδουνιάς - αθλητής

Αλέξανδρος Γούνας - αθλητής

Βαγγέλης Δελακάς - αθλητής

Γιώργος Δερβίσης - αθλητής

Χριστόδουλος Κολόμβος - αθλητής

Κώστας Μουρίκης - αθλητής

Μανόλης Μυλωνάκης - αθλητής

Κυριάκος Ποντικέας - αθλητής

Κώστας Φλέγκας - αθλητής

Γιάννης Φουντούλης - αθλητής

Δημήτρης Γιακουμάτος - αρχηγός ομάδας

Θόδωρος Βλάχος - προπονητής

Δημήτρης Κραβαρίτης - προπονητής

Αντώνης Αρώνης - τεχνικό προσωπικό

Πηγή: <<<http:// www.sportsfeed.gr >>>

Κοινοποιήστε

  Εκτύπωση