iphone app
android app
iphone app android app
Τρίτη 24 Ιανουαρίου 2017
ΟΡΕΙΝΗ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Χανιώτικες πρωτιές στο Πανελλήνιο ορεινής ποδηλασίας


Ημερομηνία δημοσίευσης:
Τελευταία ενημέρωση:

Κυριάρχησαν οι ποδηλάτες από τα Χανιά στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ορεινής ποδηλασίας, το οποίο φιλοξενείται στη Ναύπακτο.

Σε επίπεδο εφήβων, παίδων και κορασίδων κατέκτησαν πρωτιές, ενώ είχαν και πολύ καλά πλασαρίσματα, ενώ σε επίπεδο γυναικών η Κωνσταντίνα Συντζανάκη (ΠΟΧ Τάλως) ήταν τρίτη. Πρωταθλήτρια Ελλάδας αναδείχτηκε η Βαρβάρα Φασόη (Ολυμπιακός Περιστερίου-Χαϊδαρίου).

Στους εφήβους ο Παναγιώτης Λαβδάκης (ΠΟΧ Τάλως) ήταν ο νικητής - πρωταθλητής, με μόλις 20'' διαφορά από τον Ηλία Τσουρτσουκτσίδη, ενώ τρίτος ήταν ο Ορφέας Συρίγος.

Στους παίδες την πρώτη θέση πήρε εύκολα ο Εμμανουήλ Ορφανουδάκης (ΑΟ Κύδων Χανίων), ενώ έγινε μάχη για την δεύτερη θέση την οποία κατέκτησε τελικά ο Δημήτριος Βλαχάκης, κερδίζοντας στο τέλος τον Νικόλαο Μαραγκό, ενώ στις κορασίδες η Σοφία Λιοδάκη (ΠΟΧ Τάλως) πήρε την πρωτιά, αφήνοντας δεύτερη την Δήμητρα Τατλή και τρίτη την Αθηνά Ζώη.

Η τελική κατάταξη στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ορεινής ποδηλασίας, στο αγώνισμα αντοχή - Cross Country, Ολυμπιακής μορφής (XCO), όλων των κατηγοριών, εκτός της κατηγορίας των Ανδρών:


Γυναίκες (13 συμμετοχές)

Φασόη Βαρβάρα (ΑΟ Ολυμπιακός Περιστερίου-Χαϊδαρίου) 1:23:24

Στρουμπούλη Δανάη (ΠΣ Κρόνος Νίκαιας) 1:32:23

Συντζανάκη Κωνσταντίνα (ΠΟΧ Τάλως) 1:43:19

Τέσκου Μυρτώ (ΝΠΟ Χαλκίδας), 5. Λάβαρη Ελευθερία (ΑΠΣΠ Άσσος), 6. Πετρογιαννάκη Αλεξάνδρα (ΠΑΣ Ρεθύμνου Άτλας)


Έφηβοι (26 συμμετοχές)

Λαβδάκης Παναγιώτης (ΠΟΧ Τάλως) 1:05:45

Τσορτσουκτσίδης Ηλίας (ΒΑΟ Θεσσαλονίκης) 1:06:04

Συρίγος Ορφέας (ΑΣ Ο Πρωτέας) 1:07:29,

Ζιάκας Βασίλειος (ΑΠΟ Κορωπίου) 1:11:14, 5. Τσικιντίκος Κωνσταντίνος (ΠΑΣ Ρεθύμνου Άτλας) 1:15:58 6. Τσιμπουκάς Παναγιώτης-Οδυσσέας (ΑΕΚ Αθηνών) 1:17:57


Παίδες (42 συμμετοχές)

Ορφανουδάκης Εμμανουήλ (ΑΟ Κύδων Χανίων) 0:48:48,

Βλαχάκης Δημήτριος (ΑΟ Παράδεισος) 0:53:03

Μαραγκός Νικόλαος (ΑΟ Ολυμπιακός Περιστερίου-Χαϊδαρίου) 0:53:45,

Μαυριγιαννάκης Βασίλειος (ΠΟΧ Τάλως) 0:54:17, 5. Μαυρίδης Άγγελος (ΠΟ Βέλος) 0:55:32, 6. Λαφτσίδης Νικόλαος (ΠΑΟΚ) 0:56:07


Κορασίδες (16 συμμετοχές)

Λιοδάκη Σοφία (ΠΟΧ Τάλως) 0:41:58

Τατλή Δήμητρα (ΠΑΟΚ) 0:43:40

Ζώη Αθηνά (ΑΟ Παράδεισος Αμαρουσίου) 0:47:00

Σταυγιαννουδάκη Χρυσή (ΠΟΧ Τάλως), 0:49:42, 5. Φραγκιουδάκη Ουρανία (ΠΟΧ Τάλως) 0:51:09, 6. Κουρμούλη Ειρήνη (ΠΟΧ Τάλως) 0:54:51

Κοινοποιήστε

  Εκτύπωση