iphone app
android app
iphone app android app
Σάββατο 27 Μαΐου 2017
ΥΦΑΝΤΙΔΟΥ

Διεκδικεί θέση για το Ρίο η Υφαντίδου


Ημερομηνία δημοσίευσης:
Τελευταία ενημέρωση:


Η ΙAFF θα γνωστοποιήσει σήμερα την Ολυμπιακή κατάταξη στο έπταθλο οπότε θα γνωρίζουμε αν η Σοφία Υφαντίδου είναι μεταξύ των 32 αθλητριών για να πάρει κάρτα συμμετοχής στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η πρωταθλήτρια μας αυτή τη στιγμή είναι εκτός 32άδας όμως δεν είναι βέβαιο ότι θα πάνε στο Ρίο όλες οι αθλήτριες της 32άδας.

Σύμφωνα με πληροφορίες μία εκ των τριών Ουκρανίδων αθλητριών έχει σταματήσει τις προπονήσεις προ καιρού ενώ υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις που ενδεχομένως έχουν να κάνουν με τραυματισμό.

Υπάρχουν λοιπόν ελπίδες για την Υφαντίδου όπως υπάρχουν και για τον Ανδρέα Δημητράκη στα 1500μ.  (σαφώς πολύ λιγότερες όμως), ενώ μαζί με τα 3.000μ. στιπλ και τη σφυροβολία, είναι τα υπόλοιπα αθλήματα που έχουν ανοιχτές θέσεις για συμμετοχή στους Ολυμπιακούς άνευ ορίου.


Η ελληνική αποστολή αυτή τη στιγμή:


Στίβος - 26

Κώστας Φιλιππίδης (επί κοντώ)

Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ)

Νικόλ Κυριακοπούλου (επί κοντώ)

Λυκούργος Τσάκωνας (200μ.)

Μαρία Μπελιμπασάκη (200μ.)

Αντώνης Μάστορας (ύψος) - δε θα ταξιδέψει στο Ρίο

Κώστας Μπανιώτης (ύψος)

Κώστας Δουβαλίδης (110μ. εμπόδια)

Αλέξανδρος Παπαμιχάηλ (50χλμ. και 20χλμ. βάδην)

Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (20χλμ. βάδην)

Δέσποινα Ζαπουνίδου (20χλμ. βάδην)

Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (δίσκος)

Σοφία Ρήγα (μαραθώνιος)

Ράνια Ρεμπούλη (μαραθώνιος)

Μερούσης Χριστόφορος (μαραθώνιος)

Βούλα Παπαχρήστου (τριπλούν)

Γιώτα Βλαχάκη (μαραθώνιος)

Νίκος Σκαρβέλης (σφαιροβολία)

Παναγιώτα Τσινοπούλου (20χλμ. βάδην)

Αλεξία Παππά (10.000μ.)

Μίλτος Τεντόγλου (μήκος)

Χάιδω Αλεξούλη (μήκος)

Μιχάλης Αναστασάκης (σφυροβολία)

Mιχάλης Καλομοίρης (μαραθώνιος)

Ειρήνη Βασιλείου (400μ.)

Ελισάβετ Πεσιρίδου (100μ. εμπόδια)


Κολύμβηση - 14

Κριστιάν Γκολομέεβ (50μ. και 100μ. ελεύθερο)

Στέφανος Δημητριάδης (200μ. πεταλούδα)

Οδυσσέας Μελαδίνης (50μ. ελεύθερο)

Ανδρέας Βαζαίος (200μ. μεικτή ατομική)

Παναγιώτης Σαμιλίδης (100μ. και 200μ. πρόσθιο)

Νόρα Δράκου (50μ. ελεύθερο)

Άννα Ντουντουνάκη (100μ. πεταλούδα)

Απόστολος Χρήστου (100μ. και 200μ. ύπτιο)

Δημήτρης Κουλούρης (200μ. πρόσθιο)

Σπύρος Γιαννιώτης (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)

Κέλυ Αραούζου (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)

Χρήστος Κατραντζής (4Χ100μ. ελεύθερο)

Aφροδίτη Γιαρένη (50μ. ελεύθερο)

Κρίστελ Βουρνά (100μ. πεταλούδα)


Γυμναστική - 9

Λευτέρης Πετρούνιας (ενόργανη - κρίκοι)

Βλάσης Μάρας (ενόργανη - σύνθετο ατομικό)

Βάσω Μιλλούση (ενόργανη - σύνθετο ατομικό)

Βαρβάρα Φίλιου (ρυθμική - συνθετο ατομικό)

Σταυρούλα Σαμαρά (ρυθμική - ανσάμπλ)

Ελένη Δόικα (ρυθμική - ανσάμπλ)

Μιχαέλα Μεταλλίδου (ρυθμική - ανσάμπλ)

Ιωάννα Αναγνωστοπούλου (ρυθμική - ανσάμπλ)

Ζωή Κοντογιάννη (ρυθμική - ανσάμπλ)


Πάλη - 1

Μαρία Πρεβολαράκη (53κ.)


Άρση βαρών - 1

Θόδωρος Ιακωβίδης (85κ.)


Ποδηλασία - 3

Γιάννης Ταμουρίδης (δρόμος)

Χρήστος Βολικάκης (πίστα)

Δημήτρης Δημητριάδης (ορειβατική)


Τζούντο - 2

Ηλίας Ηλιάδης (90κ.)

Ρομάν Μουστόπουλος (81κ.)


Υδατοσφαίριση - 13

Εθνική ανδρών


Κωπηλασία - 6

Κατερίνα Νικολαΐδου (διπλό σκιφ)

Σοφία Ασουμανάκη (διπλό σκιφ)

Γιάννης Χρήστου (τετράκωπος)

Γιώργος Τζιάλας (τετράκωπος)

Διονύσης Αγγελόπουλος (τετράκωπος)

Γιάννης Τσίλης (τετράκωπος)


Ιστιοπλοΐα - 7

Βύρωνας Κοκκαλάνης (RS:Χ)

Τζέλη Σκαρλάτου (RS:Χ)

Παύλος Καγιαλής (470)

Παναγιώτης Μάντης (470)

Γιάννης Μιτάκης (Φιν)

Σοφία Μπεκατώρου - Μιχάλης Πατενιώτης (Nάκρα 17)


Πινγκ πονγκ - 1

Παναγιώτης Γκιώνης


Συγχρονισμένη κολύμβηση - 2

Ευαγγελίδα Πλατανιώτη, Εβελίνα Παπάζογλου ή Ευαγγελία Κουτίδη


Ξιφασκία - 2

Βάσω Βουγιούκα (σπάθη)

Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου (ξίφος ασκήσεων)


Σκοποβολή - 2

Άννα Κορακάκη (αεροβόλο πιστόλι)

Ευθυμης Μίττας (σκητ)

Κοινοποιήστε

  Εκτύπωση