iphone app
android app
iphone app android app
Δευτέρα 29 Μαΐου 2017
ΤΡΙΚΑΛΑ ΣΤΙΒΟΣ

Αρκετές κρητικές επιτυχίες στο Πανελλήνιο παίδων-κορασίδων


Με αρκετές επιτυχίες για τον κρητικό στίβο ολοκληρώθηκε η πρώτη μέρα του Πανελληνίου πρωταθλήματος παίδων-κορασίδων, το οποίο φιλοξενείται στα Τρίκαλα και ολοκληρώνεται σήμερα.

Στη σφυροβολία παίδων ο Χρήστος Φρατζσκάκης (ΓΣ ΕΛ Βενιζέλος) κατέκτησε τη 2η θέση με 62.89, ενώ τρίτος ήταν ο συναθλητής του Αχιλλέας Μαρκάκης με 59.35.

Στα 100μ. ο Αντώνης Μποτωνάκης του ΑΟ Κυδων ήταν τρίτος με 11.26 (-0,3).  Στα κορίτσια, τώρα, η Ευα Λιναάκη (ΓΣ ΕΛ Βενιζέλος) ήταν 2η στα 100μ. με 12.65, ενώ στη δισκοβολία η Κατερίνα Ξεζωνάκη του ΟΦΗ ήταν 3η με 39.15.

Στο έπταθλο η Ζαφειρία Συνολάκη του ΟΚΑ Αρκάδι σημείωσε πανελλήνιο ρεκόρ το πρωί στα 100μ. εμπ., ενώ ολοκλήρωσε την πρώτη μέρα του έπταθλου έχοντας την πρώτη θέση με  3.351β.

Στα 2.000μ. Φυσικά Εμπόδια η Αθηνά Μαλλιωτάκη (ΑΟ Λασιθίου) ήταν 2η με 7.20.12.

Από την πρώτη μέρα ξεχώρισε η εκπληκτική βολή της 14χρονης Ελίνας Τζένγκο, η οποία έστειλε το ακόντιό της στα  54.04 συντρίβοντας το πανελλήνιο ρεκόρ κορασίδων που ανήκε στην Αφροδίτη Μανιού του ΟΦΗ (51.78) από το 2015. Η επίδοσή της δεν μπορεί να αναγνωριστεί ως ρεκόρ επειδή η αθλήτρια δεν έχει αποκτήσει ακόμη την Ελληνική υπηκοότητα.

Αναλυτικά, οι τρεις πρώτοι ανά αγώνισμα:


ΠΑΙΔΕΣ


2.000μ ΦΕ

1.Νίκος Σάκης (ΑΕΚ) 6.03.69  

2.Μανώλης Πουρίκας (Νίκη Βόλου) 6.12.84

3.Γκαμπριέλ Πίσσας (ΓΕ Αγρινίου) 6.13.41


Σφαιροβολία

1.Οδυσσέας Μουζενίδης (ΑΣ Κένταυρος) 20.93

2.Νίκος Νικολόπουλος (ΑΕ Μεσογείων) 16.83

3.Ιάσων Μαχαίρας ΓΣ Ηλιούπολης) 16.59


10θλο 1η ημέρα

1.Ανδρέογλου Αγγελος-Τζανής (ΣΚΑ Δράμας) 3.301β

2.Κώστας Τσούτσικας (Εσπερος Λαμίας) 3.218β

3.Αντώνης Ανδρέογλου (ΣΚΑ Δράμας) 3.154β


1.500μ

1.Γιώργος-Παναγιώτης Μηλιαράς (ΣΑΚΑ) 3.59.14

2.Μάριος Αναγνώστου (Αναγέννηση Λαμίας) 4.01.32

3.Αϊφαντόπουλος (ΓΕ Αγρινίου) 4.01.78


Τριπλούν

1.Ανδρέας Πανταζής (ΑΟ Μεγάρων) 4.56 (0,9)

2.Αλέξανδρος Νελί (ΓΣ Κηφισιάς) 13.99 (-0,4)

3.Λιόλιος Βασίλης (ΑΣΕ Δούκα) 13.90 (-0,7)


400μ

1.Γιώργος Λαμπρόπουλος (Ολυμπακή Δομή 2004) 49.56

2.Γιώργος Λιούμπας (ΟΚΑ Καβάλας) 49.75

3.Φίλιππος Τζανής (ΕΚΑ Δωδώνη) 50.36


Σφυροβολία

1.Μανώλης Καμτσικλής (ΓΣ ΜΑνδρών) 69.56

2.Χρήστος Φρατζσκάκης (ΓΣ ΕΛ Βενιζέλος) 62.89

3.Αχιλλέας Μαρκάκης (ΓΣ ΕΛ Βενιζέλος) 59.35


100μ

1.Μιχάλης Παυλίδης (Σέρρες 93) 11.04 (-0,3)

2.Βασίλης Παπαμαργαρίτης (Πελασγός Λάρισας) 11.17 (-0,9)

3.Αντώνης Μποτωνάκης (ΑΟ Κυδων)11.26 (-0,3)


110μ εμπόδια (-1,8)

1.Παύλος Μποΐτσιος (ΣΚΑ Δράμας) 14.46,

2.Βαλεντίνος Γουλάρας (Φίλιππος Βέροιας) 14.52

3.Ιεροθεος Δρίτσας (ΑΟ Μεγάρων) 14.70


ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ


2.000μ ΦΕ

1.Παρασκευή Μουρούζη (ΣΚΑ Δράμας) 7.20.06

2.Αθηνά Μαλλιωτάκη (ΑΟ Λασιθίου) 7.20.12

3.Θεοφανία Μπαλλά (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) 7.31.84


Τριπλούν

1.Χριστινα Κωστή (Πανιώνιος) 12.01

2.Βασιλική Αθανασίου (ΓΣ Βόλου) 11.76

3.Πασχαλία Πεχλιβανίδου (ΦΣΚΑ Κοζάνης) 11.70


Έπταθλο 1ης ημέρας

1.Ζαφειρία ΣΥνολάκη (ΟΚΑ Αρκάδι) 3.351β

2.Ολυμπία Τζιμογιάννη (Φίλιππος Βέροιας) 3.050β

3.Μαρία Στεφανοπούλου (Σίσυφος Κορίνθου) 2.846β


Δισκοβολία

1.Δήμητρα Αλεξίου (Εσπερος Λαμίας) 42.80

2.Σοφία Κεσσίδη (ΑΣ Κένταυρος) 39.72

3.Κατερίνα Ξεζωνάκη (ΟΦΗ) 39.15


1.500μ

1.Νικολέτα Κυνατίδου (ΣΚΑ Δράμας) 4.48.56

2.Ελισάβετ Μητρόπαππα (ΣΑΚΑ) 4.52.31

3.Αναστασία Μάκκου (ΓΣ Χαλανδρίου) 4.53.18


400μ

1.ΜαρίαΑργυρού (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης) 58.75

2.Καλλιόπη Κουλλιά (Ευδαμος ΓΣ) 58.93

3.Αρτεμησία Καραδήμα (Βεργίνα) 59.11


100μ (01,1)

1.Δήμητρα Τσουκαλά (ΓΣ Νίκη Βόλου)  12.52

2.Ευα Λιναάκη (ΓΣ ΕΛ Βενιζέλος) 12.65

3.Ανατολή Μιχαηλίδου (ΟΚΑ Καβάλας) 12.69


100μ εμπόδια (-0,5)  κατάταξη από 2 τελ σειρές

1.Πασχαλίνα Παπαδοπούλου (ΓΣ Λαγκαδά) 14.41

2.Αναΐς Καραγιάννη ΓΣ Κηφισιάς) 14.66

3.Νικολέτα Λογδανίδου (ΓΕ Νάουσας) 14.82

Κοινοποιήστε

  Εκτύπωση