iphone app
android app
iphone app android app
Παρασκευή 21 Ιουλίου 2017
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΡΙΟ

87 έγιναν τα μέλη της Ολυμπιακής αποστολής


Ημερομηνία δημοσίευσης:
Τελευταία ενημέρωση:

Επισημοποιήθηκε η κάρτα της Ελλάδας στην άρδη βαρών και στην αποστολή για το Ρίο προστέθηκε ένα επιπλέον μέλος και ένα άθλημα για να φτάσουμε συνολικά στα 87 και 14.

Ο Θόδωρος Ιακωβίδης είναι πλέον και επίσημα μέλος της Ολυμπιακής αποστολής της Ελλάδα για το Ρίο. Στο νεαρό αθλητή θα δοθεί και το πριμ Ολυμπιακής προετοιμασίας από την ΕΟΕ (περίπου 10.600 ευρώ).

Πλέον έχει απομείνει η Εθνική ομάδα μπάσκετ η οποία δείχνει ικανή να προσθέσει επιπλέον 12 μέλη στην αποστολή, ο στίβος που σταθερά προσθέτει αθλητές και αθλήτριες και η κολύμβηση που ίσως κάνει την έκπληξη.

Να σημειωθεί ωστόσο ότι ναι μεν υπάρχουν 87 προκρίσεις όμως ο αριθμός των αθλητών και αθλητριών είναι 86 καθώς ο Αντώνης Μάστορας θεωρείται απίθανο να προλάβει να είναι έτοιμος για τους Ολυμπιακούς, αφού ακόμα είναι στο στάδιο της αποθεραπείας.


Η μέχρι στιγμής ελληνική αποστολή:


Στίβος - 26

Κώστας Φιλιππίδης (επί κοντώ)

Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ)

Νικόλ Κυριακοπούλου (επί κοντώ)

Λυκούργος Τσάκωνας (200μ.)

Μαρία Μπελιμπασάκη (200μ.)

Αντώνης Μάστορας (ύψος)

Κώστας Μπανιώτης (ύψος)

Κώστας Δουβαλίδης (110μ. εμπόδια)

Αλέξανδρος Παπαμιχάηλ (50χλμ. και 20χλμ. βάδην)

Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (20χλμ. βάδην)

Δέσποινα Ζαπουνίδου (20χλμ. βάδην)

Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (δίσκος)

Σοφία Ρήγα (μαραθώνιος)

Ράνια Ρεμπούλη (μαραθώνιος)

Μερούσης Χριστόφορος (μαραθώνιος)

Βούλα Παπαχρήστου (τριπλούν)

Γιώτα Βλαχάκη (μαραθώνιος)

Νίκος Σκαρβέλης (σφαιροβολία)

Παναγιώτα Τσινοπούλου (20χλμ. βάδην)

Αλεξία Παππά (10.000μ.)

Μίλτος Τεντόγλου (μήκος)

Χάιδω Αλεξούλη (μήκος)

Μιχάλης Αναστασάκης (σφυροβολία)

Mιχάλης Καλομοίρης (μαραθώνιος)

Ειρήνη Βασιλείου (400μ.)

Ελισάβετ Πεσιρίδου (100μ. εμπόδια)


Κολύμβηση - 12

Κριστιάν Γκολομέεφ (50μ. και 100μ. ελεύθερο)

Στέφανος Δημητριάδης (200μ. πεταλούδα)

Οδυσσέας Μελαδίνης (50μ. ελεύθερο)

Ανδρέας Βαζαίος (200μ. μεικτή ατομική)

Παναγιώτης Σαμιλίδης (100μ. και 200μ. πρόσθιο)

Νόρα Δράκου (50μ. ελεύθερο)

Άννα Ντουντουνάκη (100μ. πεταλούδα)

Απόστολος Χρήστου (100μ. και 200μ. ύπτιο)

Δημήτρης Κουλούρης (200μ. πρόσθιο)

Σπύρος Γιαννιώτης (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)

Κέλυ Αραούζου (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)

Χρήστος Κατραντζής (4Χ100μ. ελεύθερο)


Γυμναστική - 9

Λευτέρης Πετρούνιας (ενόργανη - κρίκοι)

Βλάσης Μάρας (ενόργανη - σύνθετο ατομικό)

Βάσω Μιλλούση (ενόργανη - σύνθετο ατομικό)

Βαρβάρα Φίλιου (ρυθμική - συνθετο ατομικό)

Σταυρούλα Σαμαρά (ρυθμική - ανσάμπλ)

Ελένη Δόικα (ρυθμική - ανσάμπλ)

Μιχαέλα Μεταλλίδου (ρυθμική - ανσάμπλ)

Ιωάννα Αναγνωστοπούλου (ρυθμική - ανσάμπλ)

Ζωή Κοντογιάννη (ρυθμική - ανσάμπλ)


Πάλη - 1

Μαρία Πρεβολαράκη (53κ.)


Άρση βαρών - 1

Θόδωρος Ιακωβίδης (85κ.)


Ποδηλασία - 3

Γιάννης Ταμουρίδης (δρόμος)

Χρήστος Βολικάκης (πίστα)

Δημήτρης Αντωνιάδης ή Περικλής Ηλία (ορειβατική)


Τζούντο - 2

Ηλίας Ηλιάδης (90κ.)

Ρομάν Μουστόπουλος ή Αλέξης Ντανατσίδης (81κ.)


Υδατοσφαίριση - 13

Εθνική ανδρών


Κωπηλασία - 6

Κατερίνα Νικολαΐδου (διπλό σκιφ)

Σοφία Ασουμανάκη (διπλό σκιφ)

Γιάννης Χρήστου (τετράκωπος)

Γιώργος Τζιάλας (τετράκωπος)

Διονύσης Αγγελόπουλος (τετράκωπος)

Γιάννης Τσίλης (τετράκωπος)


Ιστιοπλοΐα - 7

Βύρωνας Κοκκαλάνης (RS:Χ)

Τζέλη Σκαρλάτου (RS:Χ)

Παύλος Καγιαλής (470)

Παναγιώτης Μάντης (470)

Γιάννης Μιτάκης (Φιν)

Σοφία Μπεκατώρου - Μιχάλης Πατενιώτης (Nάκρα 17)


Πινγκ πονγκ - 1

Παναγιώτης Γκιώνης


Συγχρονισμένη κολύμβηση - 2

Ευαγγελίδα Πλατανιώτη, Εβελίνα Παπάζογλου ή Ευαγγελία Κουτίδη


Ξιφασκία - 2

Βάσω Βουγιούκα (σπάθη)

Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου (ξίφος ασκήσεων)


Σκοποβολή - 2

Άννα Κορακάκη (αεροβόλο πιστόλι)

Ευθυμης Μίττας (σκητ)

Πηγή: Sportsfeed

Κοινοποιήστε

  Εκτύπωση