iphone app
android app
iphone app android app
Τετάρτη 29 Μαρτίου 2017
ΑΕΛ ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ

Επέστρεψε στη Super League η ΑΕΛ


Ημερομηνία δημοσίευσης:
Τελευταία ενημέρωση:

Μετά από έξι χρόνια η ΑΕΛ επιστρέφει στη Super League καθώς μετά τη σημερινή νίκη της με 1-0 επί της Ζακύνθου εξασφάλισε και μαθηματικά την άνοδο.

Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη ήθελε ένα βαθμό για να «κλειδώσει» την άνοδο, όμως δεν έμεινε εκεί. Με το πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Βαρέλα οι Λαρισαίοι έφτασαν στη νίκη.

Όσον αφορά τις χανιώτικες ομάδες, ο Κισσαμικός επικράτησε 3-1 της  Παναχαϊκής, ενώ ο ΑΟΧ ηττήθηκε με 1-3 από τη Λαμία.


Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής:

Αχαρναϊκός - Πανελευσινιακός 1-0 (30' Ματσούκας)

Αγροτικός Αστέρας - Καλλιθέα 2-1 (5' Μπάρμπας, 82' Μπιτάνγκ - 88' Ηλιάδης)

ΑΟ Χανιά - Λαμία 1-3 (48' Παλιάτσιος - 45'+1', 79' Σιατραβάνης, 83' Πίντο)

Κισσαμικός - Παναχαϊκή 3-1 (11' Σαπαλίδης, 75' Ποκόνγκ, 87' Μάντζης - 38' Σαμπατάκος)

Ζάκυνθος - ΑΕΛ 0-1 (71' πεν. Βαρέλα)

Πανσερραϊκός - Παναιγιάλειος 3-2 (35' Τριανταφυλλάκος, 44' Δωματάς, 81' Γιάντσης - 37' Γκατσέσα, 40' Ζουνίνιο)

Απόλλων Σμύρνης - Αναγέννηση Καρδίτσας 5-0 (15' Στεργίδης, 50' Κύργιας, 76', 88' Καμαρά, 81' Φατιόν)

Ολυμπιακός Βόλου - Κέρκυρα 0-3 (α.α.)

Τρίκαλα - Εργοτέλης 3-0 (α.α.)


Η βαθμολογία:


(σε 32 αγώνες)

1. Κέρκυρα 72

2. ΑΕΛ 72

3. Απόλλων Σμύρνης 63

4. Τρίκαλα 63

5. Λαμία 57

6. Κισσαμικός 51

7. Καλλιθέα 46

8. Αχαρναϊκός 44

9. Πανσερραϊκός 40

10. Αναγέννηση Καρδίτσας 39

11. Παναιγιάλειος 38

12. Αγροτικός 37

13. ΑΟΧ 35

14. Ζάκυνθος 31

15. Πανελευσινιακός 28

16. Παναχαϊκή 28

17. Ολυμπιακός Βόλου 10

18. Εργοτέλης 7


Το πρόγραμμα της 33ης αγωνιστικής:


Κυριακή 22 Μαΐου

Πανελευσινιακός - Καλλιθέα (17:00 OTE, Δημ. Ελευσίνας)

Λαμία - Αχαρναϊκός (17:00, ΔΑΚ Λαμίας)

Παναχαϊκή - Αγροτικός Αστέρας (17:00 ΟΤΕ, Εθν. Στάδιο Ναυπάκτου)

ΑΕΛ - ΑΟ Χανιά (17:00, AEL FC Arena)

Κέρκυρα - Κισσαμικός (17:00, ΕΑΚ Κέρκυρας)

Παναιγιάλειος - Ζάκυνθος (17:00 ΟΤΕ, Δημ. Στάδιο Αιγίου)

Απόλλων Σμύρνης - ΑΟ Τρίκαλα (17:00, Γήπεδο «Γ. Καμάρας»)

Αναγέννηση Καρδίτσας - Ολυμπιακός Βόλου (Ματαίωση)

Εργοτέλης - Πανσερραϊκός (Ματαίωση)

Κοινοποιήστε

  Εκτύπωση