iphone app
android app
iphone app android app
Τετάρτη 18 Ιανουαρίου 2017
ΜΠΑΛΑΜΟΥΤΗ

Έξι μετάλλια η Κρήτη στο Πανελλήνιο στίβου Λυκείων


Ένα χρυσό, ένα ασημένιο και τέσσερα χάλκινα μετάλλια πανηγύρισαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Κρήτης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Λυκείων, το οποίο φιλοξενήθηκε στην Πάτρα.

Πιο συγκεκριμένα το μοναδικό χρυσό μετάλλιο της κρητικής αποστολής κατέκτησε η Ζωή Μπαλαμούτη του 3ου ΓΕ.Λ. Ηρακλείου στο μήκος κοριτσιών, ενώ 2ος στα 800 μ. αγοριών ήταν ο Χαρίδημος Ξενιδάκης του ΓΕ.Λ. Σητείας. Από εκεί και πέρα την 3η θέση κατέκτησαν η Ευαγγελία Γερομαρκάκη (2ο ΓΕ.Λ. Ιεράπετρας) στη σφαιροβολία, η Εύα Λιναράκη (ΓΕ.Λ. Ελ. Βενιζέλου) στα 100 μ., η Αθανασία Μαλλιωτάκη (2ο ΓΕ.Λ. Ιεράπετρας) στα 2.000 μ. Φ.Ε. και ο Χρήστος Φραντζεσκάκης (ΕΠΑ.Λ. Ελ. Βενιζέλου) στη σφυροβολία.

Επίσης ξεχώρισε η 4η θέση του Αδάμ Τζιράκη (11ο ΓΕ.Λ. Ηρακλείου) στα 1.500 μ., ενώ γενικά υπήρξαν καλά πλασαρίσματα.

Αναλυτικά, οι επιδόσεις των αθλητών-τριών από την Κρήτη:


Μήκος Κ: 1η Μπαλαμούτη Ζ. (3ο ΓΕ.Λ. Ηρακλείου) 5,78 μ.


100 μ. Κ: 3η Λιναράκη Εύα (ΓΕ.Λ. Ελ. Βενιζέλου) 12:53.


Σφαιροβολία Κ.: 3η Γερομαρκάκη Ευαγγ. (2ο ΓΕ.Λ. Ιεράπτρας) 14,72 μ.


Σφυροβολία Α: 3ος Φρατζεσκάκης Χ. (ΕΠΑ.Λ. Ελ. Βενιζέλου) 64,88, 5ος Μαρκάκης Αχ. (1ο ΓΕ.Λ. Χανίων) 55,88.


2.000 μ. Φ.Ε. Κ: 3η Μαλλιωτάκη Αθ. (2ο ΓΕ.Λ. Ιεράπετρας) 7:32:34.


1.500 μ. Α: 4ος Τζιράκης Αδάμ (11ο ΓΕ.Λ. Ηρακλείου) 4:11:34.


110 μ. εμπ.: 5ος Κουκουρογιαννάκης Εμμ. (2ος ΓΕ.Λ. Ιεράπετρας) 14:95, 8ος Κουκουρογιαννάκης Παντελής (2ο ΓΕ.Λ. Αγ. Νικολάου) 15:46. 10ος Μαθιουδάκης Μ. (3ο ΓΕ.Λ. Ηρακλείου) 15:78.


Σφυροβολία Κ.: 6η Τρουλάκη Μ. (4ο ΓΕ.Λ. Χανίων) 47:71.


100 μ. Α: 5ος Μποτωνάκης Αντ. (4ο ΓΕ.Λ. Χανίων) 11:32.


400 μ. Α: 10ος Ποταμιανάκης Ι. (8ο ΓΕ.Λ. Ηρακλείου) 52:88


400 μ. Κ: 5η Μπικέσκου Χ. (1ο ΓΕ.Λ. Ρεθύμνου) 1:01:93.


400 μ. εμπ Κ: 9η Λοππινέ Β. (Πειραματικό ΓΕ.Λ. Ηρακλείου) 1:09:26.


200 μ. Α: 9ος Κανδηλιεράκης Ι. (8ο ΓΕ.Λ. Ηρακλείου) 23:34.


200 μ. Κ: 11η Χανιωτάκη Γ. (3ο ΓΕ.Λ. Ηρακλείου) 26:84.


Ύψος Κ: 8η Κουναλάκη Ελ. (ΓΕ.Λ. Μαλίων) 1,56, 11η Παπαδάκη Ολ. (ΓΕ.Λ. Μαλίων) 1,50.


Τριπλούν Α: 9ος Παττακός Λ. (8ο ΓΕ.Λ. Ηρακλείου) 13,47 μ.


Δισκοβολία Κ: 6η Ξεζωνάκη Κ. (8ο ΓΕ.Λ. Ηρακλείου) 35,47.


100 μ. Α: 5ος Μποτωνάκης Αντ. (4ο ΓΕ.Λ. Χανίων) 11:32.


800 μ. Α: 2ος Ξενιδάκης Χ. (ΓΕ.Λ. Σητείας) 1:54.95, 8ος Αλεξιάδης Φ. (2ο ΓΕ.Λ. Χανίων) 2:02:18.


Ακοντισμός Α: 9ος Γαλανάκης Ειρ. (4ο ΓΕ.Λ. Χανίων) 53:86 μ.


800 μ. Κ: 8η Κόλια Ηλ. (3ο ΓΕ.Λ. Ρεθύμνου) 2:33:86.


Δισκοβολία Α: 10ος Νινιράκης Ν. (3ο ΕΠΑ.Λ. Ηρακλείου) 42,64 μ., 12ος Δημαδής Στ. (2ο ΓΕ.Λ. Χανίων) 40,42 μ.


1.500 μ. Κ: 8η Χανιωτάκη Μ. (1ο ΕΠΑ.Λ. Ρεθύμνου) 5:15:93.


Μήκος Α: 11ος Σκουλούδης Ι. (1ο ΓΕ.Λ. Χανίων) 6:35.

Κοινοποιήστε

  Εκτύπωση