iphone app
android app
iphone app android app
Τρίτη 12 Δεκεμβρίου 2017
ΜΑΣΚΟΤ ΡΙΟ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Έφτασαν τις 74 οι ελληνικές συμμετοχές στο Ρίο


Τους 74 έχουν φτάσει οι αθλητές και οι αθλήτριες από την Ελλάδα που έχουν εξασφαλίσει τη συμμετοχή τους στους  Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Τελευταία ήταν η Αλεξία Πάππας που κατάφερε με Πανελλήνιο ρεκόρ χθες να πιάσει το όριο στα 10 χιλιόμετρα. Φυσικά υπάρχει ακόμα χρόνος και για άλλους Έλληνες αθλητές-τριες αν και πλέον τα περιθώρια είναι στενά. Ανάμεσα σε αυτούς που θα βρεθούν στο Ρίο, πάντως, υπάρχουν και Κρητικοί όπως η Μαρία Μπελιμπασάκη στο στίβο (200μ.), ο Κρίστιαν Γκολομέεφ στην κολύμβηση ( 50μ. και 100μ. ελεύθερο), όπως και η Άννα Ντουντουνάκη (100μ. ύπτιο), ο Χρήστος Βολικάκης στην ποδηλασία, αλλά και η Μαρία Περβολαράκη στην πάλη.

Οι αθλητές που έχουν προκριθεί είναι:


Στίβος (18 αθλητές)

Κώστας Φιλιππίδης (επί κοντώ)

Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ)

Νικόλ Κυριακοπούλου (επί κοντώ)

Λυκούργος Τσάκωνας (200μ.)

Μαρία Μπελιμπασάκη (200μ.)

Αντώνης Μάστορας (ύψος)

Κώστας Μπανιώτης (ύψος)

Κώστας Δουβαλίδης (110μ. εμπόδια)

Αλέξανδρος Παπαμιχάηλ (50χλμ. και 20χλμ. βάδην)

Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (20χλμ. βάδην)

Δέσποινα Ζαπουνίδου (20χλμ. βάδην)

Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (δίσκος)

Σοφία Ρήγα (μαραθώνιος)

Ράνια Ρεμπούλη (μαραθώνιος)

Χριστόφορος Μερούσης (μαραθώνιος)

Βούλα Παπαχρήστου (τριπλούν)

Νίκος Σκαρβέλης (σφαίρα)

Αλεξία Πάππας (10.000)


Κολύμβηση (11 αθλητές)

Κριστιάν Γκολομέεφ (50μ. και 100μ. ελεύθερο)

Στέφανος Δημητριάδης (200μ. πεταλούδα)

Οδυσσέας Μελαδίνης (50μ. ελεύθερο)

Ανδρέας Βαζαίος (200μ. μικτή ατομική)

Παναγιώτης Σαμιλίδης (200μ. πρόσθιο)

Νόρα Δράκου (50μ. ελεύθερο)

Σπύρος Γιανιώτης (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)

Κέλυ Αραούζου (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)

Άννα Ντουντουνάκη (100μ. ύπτιο)

Απόστολος Χρήστου (100 ύπτιο)

Δημήτρης Κουλούρης (200μ. πρόσθιο)


Συγχρονισμένη Κολύμβηση (2 αθλήτριες)

Ντουέτο


Υδατοσφαίριση (13 αθλητές)

Εθνική ομάδα των ανδρών


Ιστιοπλοΐα (7 αθλητές)

Βύρωνας Κοκκαλάνης (RS:Χ)

Τζέλη Σκαρλάτου (RS:Χ)

Παύλος Καγιαλής,

Παναγιώτης Μάντης (470)

Γιάννης Μιτάκης (Φιν)

Σοφία Μπεκατώρου - Μιχάλης Πατενιώτης (Νacra 17)


Σκοποβολή (2 αθλητές)

Άννα Κορακάκη (αεροβόλο πιστόλι)

Ευθύμης Μίττας (σκητ)


Κωπηλασία (6 αθλητές)

Κατερίνα Νικολαΐδου, Σοφία Ασουμανάκη (διπλό σκιφ γυναικών)

Γιάννης Χρήστου, Γιώργος Τζιάλας, Διονύσης Αγγελόπουλος, Γιάννης Τσίλης (τετράκωπος ανδρών)


Γυμναστική (9 αθλητές)

Λευτέρης Πετρούνιας (ενόργανη)

Bλάσης Μάρας (ενόργανη)

Βαρβάρα Φίλιου (ρυθμική)

Βάσω Μιλλούση (ενόργανη)

Εθνική ομάδα ανσάμπολ (Σταυρούλα Σαμαρά, Ελένη Δόικα, Μιχαέλα Μεταλλίδου, Ιωάννα Αναγνωστοπούλου, Ζωή Κοντογιάννη)


Ποδηλασία (2 αθλητές)

Γιάννης Ταμουρίδης (ποδηλασία δρόμου)

Xρήστος Βολικάκης (ποδηλασία δρόμου)


Ξιφασκία (2 αθλήτριες)

Βάσω Βουγιούκα

Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου


Επιτραπέζια Αντισφαίριση (1 αθλητής)

Παναγιώτης Γκιώνης


Πάλη (1 αθλήτρια)

Μαρία Περβολαράκη

Κοινοποιήστε

  Εκτύπωση