iphone app
android app
iphone app android app
Πέμπτη 23 Μαρτίου 2017
ΕΙΡΗΝΗ ΚΑΙ ΑΝΝΑ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ

Με τρεις Κρητικές σήμερα οι Βαλκανικοί αγώνες στίβου



Στην Ειρήνη Βασιλείου θα είναι στραμμένα τα βλέμματα σήμερα στους Βαλκανικούς αγώνες στίβου που διεξάγονται στην Κωνσταντινούπολη.

Η αθλήτρια της ΓΕΗ αγωνίζεται στις 3 μ.μ. στα 400 μ., με στόχο όχι απλά να βελτιώσει το 53.60 που έκανε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου, αλλά να πιάσει το όριο για το Παγκόσμιο του Πόρτλαντ, που είναι 53.15. Μαζί της αγωνίζεται και η Άννα Βασιλείου, που με τη σειρά της στοχεύει σε ένα νέο ατομικό ρεκόρ.

Οι δίδυμες αθλήτριες θα αγωνιστούν πιθανότατα και στα 4x400 μ. στις 6:40 μ.μ. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στις 3:10 μ.μ. αγωνίζεται άλλη μία Κρητικοπούλα και συγκεκριμένα η Ευαγγελία Γερομαρκάκη του ΓΑΣ Ιεράπετρας στη σφαιροβολία.

Η Ελλάδα εκπροσωπείται από 25 αθλητές-τριες και έχει υψηλές βλέψεις.  Στην ομάδα μετέχουν αθλητές όπως ο Δημήτρης Πατσουκάκης, η Ελενα Φιλάνδρα, η Ελισάβετ Πεσιρίδου και η Χάιδω Αλεξούλη, που διεκδικούν όρια για μεγάλες διοργανώσεις, αλλά και αθλητές και αθλήτριες της μεγάλης κατηγορίας που το καλοκαίρι θα έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο.

Από την αποστολή δεν θα μπορούσαν να απουσιάζουν οι Παίδες Εμμανουήλ Καραλής, Αντώνης Μέρλος και η Κορασίδα Αριάδνη Αδαμοπούλου και εξαιρετικοί αθλητές της κατηγορίας Εφήβων- Νεανίδων, όπως ο Άγγελος Βασιλείου και η Κωνσταντίνα Ρωμαίου.

Την ελληνική αποστολή αποτελούν οι παρακάτω αθλητές και αθλήτριες:


Άνδρες


60 μ.: Παναγιώτης Ανδρεάδης (ΓΣ Χαϊδαρίου),Παναγιώτης Τριβυζάς (ΟΣΦΠ)


400 μ.: Γιάννης Λογοθέτης (ΓΣ Κηφισιάς)


1.500 μ./3.000μ.: Ανδρέας Δημητράκης (Πανναξιακός), Αγγελος Βασιλείου (ΣΑΚΑ)


60 μ. εμπ.: Μιχάλης Κιάφας (ΑΕΚ)


Ύψος: Αντώνης Μέρλος (Ποσειδών Λουτρακίου)


Επί κοντώ: Δημήτρης Πατσουκάκης (ΟΣΦΠ), Εμμανουήλ Καραλής (ΓΣ Κηφισιάς)


Μήκος: Μιχάλης Μερτζανίδης (ΟΣΦΠ)


Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ)


Γυναίκες


60 μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη- Χατζηρήγα (ΓΣ Ηλιούπολης), Παναγιώτα Βενιέρη (Πανιώνιος)


400 μ.: Ειρήνη Βασιλείου (ΓΕ Ηρακλείου), Αννα Βασιλείου (ΓΕ Ηρακλείου)


800 μ.: Ελενα Φιλάνδρα (ΓΕΑ Τρικάλων), Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς)


1.500 μ./3.000 μ.: Αναστασία Μαρινάκου (ΓΕΑ Τρικάλων)


60 μ. εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Κηφισιάς)


Ύψος: Ιωάννα Ζάκκα (ΑΟ Φιλοθέης)


Επί κοντώ: Αριάδνη Αδαμοπούλου (ΑΟ Φιλοθέης)


Μήκος: Χάιδω Αλεξούλη (Πελασγός Λάρισας)


Τριπλούν: Κωνσταντινα Ρωμαίου (Κερκυραϊκός)


Σφαιροβολία: Ευαγγελία Γερομαρκάκη (ΓΑΣ Ιεράπετρας)


Το ωρολόγιο πρόγραμμα


13:30 Τριπλούν γυναικών


14:00 Τελετή έναρξης


14:15 Ύψος ανδρών


14:45 Επί κοντώ γυναικών


15:00 400μ γυναικών


15:10 Σφαιροβολία γυναικών


15:15 Τριπλούν ανδρών


15:25 3000μ ανδρών


15:40 800μ γυναικών


15:55 400μ ανδρών


16:15 3000μ γυναικών


16:30 Μήκος γυναικών


16:35 800μ ανδρών


16:35 Επί κοντώ ανδρών


16:40 Ύψος γυναικών


16:45 Σφαιροβολία ανδρών


16:55 60μ γυναικών


17:15 60μ ανδρών


17:35 1500μ γυναικών


17:50 1500μ ανδρών


17:55 Μήκος ανδρών


18:05 60μ εμπόδια γυναικών


18:20 60μ εμπόδια ανδρών


18:40 4χ400μ γυναικών


19:00 4χ400μ ανδρών  

Κοινοποιήστε

  Εκτύπωση