iphone app
android app
iphone app android app
Κυριακή 28 Μαΐου 2017
ΣΕΓΑΣ ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ

Βραβεύσεις στίβου με κρητικό… άρωμα


Με έντονο κρητικό… άρωμα πραγματοποιήθηκε σήμερα η γιορτή του ΣΕΓΑΣ στην αίθουσα «Μ. Μερκούρη» του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας.

Η Ομοσπονδία στίβου βράβευσε τους κορυφαίους αθλητές-τριες της περυσινής σεζόν και τους προπονητές τους, αλλά και ανθρώπους που προσέφεραν στο άθλημα του κλασικού αθλητισμού.

Η Κρήτη είχε αρκετούς εκπροσώπους σε όλους τους τομείς. Από τους αθλητές βραβεύτηκε η Μαρία Μπελιμπασάκη και ο προπονητής της Μιχάλης Γωνιωτάκης, αλλά και ο Μιχάλης Αναστασάκης με τον προπονητή του Αλέξανδρο Παπαδημητρίου.

Από τους φορείς του αθλητισμού τιμήθηκαν ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Ιεραπυτνής και Σητείας κ.κ. Ευγένιος, ο Περιφερειάρχης Κρήτης, Σταύρος Αρναουτάκης, ο Αντιπεριφερειάρχη Ηρακλείου, Ευρυπίδης Κουκιαδάκης, ο Δήμαρχος Ηρακλείου, Βασίλης Λαμπρινός, ο Αντιδήμαρχος Σητείας, Λεωνίδας Τερζής και ο Πρόεδρος Πολιτιστικού & Αθλητικού οργανισμού Δήμου Αγ. Νικολάου, Χάρης Αλεξάκης για την προσφορά τους στο άθλημα.

Φυσικά τιμήθηκαν και οι νεαροί αθλητές και αθλήτριες από το νησί που διακρίθηκαν την περυσινή σεζόν, αλλά και τα σωματεία Ελευθέριος Βενιζέλος που αναδείχτηκε πρώτο στην Ελλάδα και ο ΟΦΗ που ήταν έκτος στην κατάταξη.


Αναλυτικά οι βραβεύσεις


Αθλητές που διακρίθηκαν το 2015 και οι προπονητές τους

Νικόλ Κυριακοπούλου (επί κοντώ), Μανώλης Καραγιάννης

Κώστας Φιλιππίδης (επί κοντώ), Δημήτρης Κυτέας                                  

Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ), Nick Hysong

Αντώνης Μάστορας (ύψος), Γιώργος Πομάσκι

Εμμανουήλ Καραλής (επί κοντώ), Βασίλης Μεγαλοοικονόμου

Λούης Τσάτουμας (μήκος), Δημήτρης Βασιλικός

Κώστας Δουβαλίδης (110 μ. εμπ./60 μ. εμπ.) , Μπάμπης Σδρόλας

Σοφία Υφαντίδου (7αθλο), Μηνάς Κυριάκος

Λυκούργος Τσάκωνας (100/200μ), Γιώργος Παναγιωτόπουλος

Κώστας  Μπανιώτης (ύψος), Γιώργος Τσούγκος


Μιχάλης Αναστασάκης (σφυροβολία), Αλέξανδρος Παπαδημητρίου

Γιάννης Νυφαντόπουλος, Βίκτωρ Κρεμύδας, Παναγιώτης Ανδρεάδης, Κώστας Δουβαλίδης (4Χ100)

Δημήτρης Τσιάμης (τριπλούν), Θανάσης Σιούντρης

Παρασκευή Παπαχρήστου (τριπλούν), Γιώργος Πομάσκι

Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (δισκοβολία), Βάσω Παναγιωτοπούλου

Μαρία Γάτου, Ανδριάνα Φέρρα, Γωγώ Κοκλώνη, Μαρία Μπελιμπασάκη 4Χ100 μ.


Μαρία Μπελιμπασάκη (200 μ.), Μιχάλης Γωνιωτάκης

Τατιάνα  Γκουσίν (ύψος), Ιωάννα Σιώμου

Χάιδω Αλεξούλη (μήκος), Γιώργος Πομάσκι

Ηλιάνα Κοροσίδου (σφυροβολία), Κώστας Κοροσίδης

Παρασκευάς  Μπατζάβαλης (ακοντισμός), Θωμάς Κυριαζής

Νικόλαος Σκαρβέλης (σφαιροβολία), John Frazier

Γιάννης Κυριαζής (ακοντισμός), Θωμάς Κυριαζής

Αναστασία  Μαρινάκου (1.500 μ.), Χρήστος Παπαχρήστος

Ζαχαρίας  Τσαμουδάκης (10.000 μ. βάδην), Θανάσης Δεληγιάννης

Μιλτιάδης  Τέντογλου (μήκος), Βαγγέλης Παπανίκος

Αντώνης Μέρλος  (ύψος), Γιάννης Δαμβουνέλης


Βραβείο Μιχαήλ:   Γιάννης Κυριαζής (ακοντισμός)


Βραβείο Σπανίδη: Παρασκευάς Μπατζάβαλης (ακοντισμός)


Βραβείο Δεπάστα: Εμμανουήλ Καραλής (επί κοντώ)


Ειδική βράβευση: Πρόεδρος ΚΟΕΑΣ Αντώνης Δράκος


Φορείς με στήριξη στον αθλητισμό


Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Ιεραπυτνής & Σητείας κ.κ. Ευγένιος


Σταύρος Αρναουτάκης, Περιφερειάρχης Κρήτης


Ευρυπίδης Κουκιαδάκης, Αντιπεριφερειάρχη Ηρακλείου  


Βασίλης Λαμπρινός, Δήμαρχος Ηρακλείου

Δημήτρης Κωστούρος,  Δήμαρχος  Ναυπλιέων


Αντιδήμαρχος Σητείας, Λεωνίδας Τερζής

Χάρης Αλεξάκης, Πρόεδρος Πολιτιστικού & Αθλητικού οργανισμού Δήμου Αγ. Νικολάου

Μυρτώ Χατζάκη, Ιδρυμα Λεβέντη


Σωματεία για τους τίτλους και τη δράση τους


ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος

ΓΣ Γλυφάδας

ΓΣ Κηφισιάς

Πανιώνιος

ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας


ΟΦΗ

ΑΣΙ Ιωαννίνων

Αίολος Μακεδονίας

ΓΣ Ηρακλής Θεσσαλονίκης

Πανελλήνιος ΓΣ


Παλαιά και νέα στελέχη & ειδικές βραβεύσεις


Προπονητές

Γιώργος Τσούμπος

Σπύρος Τσούτσουρας

Δημήτρης Αποστολόπουλος

Βασίλης Βακάλης

Σταύρος Ζορμπάς

Θωμάς Αποστολάκης

Πέτρος Χάλης

Ιωάννης Κουτουζής

Βασίλης Βενιέρης στη μνήμη της Αλέκας Σιούλη


Παράγοντες

Παναγιώτης Βεντίκος

Μάνος Κόκκινος

Γιώργος Κοτρώτσος

Χριστίνα Ματάκη - Μαρινάκη

Κώστας Μιχελής

Θεόδωρος Διαμαντόπουλος

Γιώργος Ντόκος

Στέλιος Κουρομιχελάκης

Χρήστος Ρέμμος


Αθλητική οικογένεια

Μάγδα Γαζέα και Νίκος Ακτύπης


Νέα γυναίκα αθλητικό στέλεχος: Παρασκευή Παχατουρίδου


Ειδική βράβευση:  Τόνια Στεργιού για την αποχώρηση της από τον αθλητισμό και ο προπονητής της Γιώργος Παπανδρεόπουλος


Κριτές

Κώστας Σκαράκης

Ζαχαρούλα Πασχαλέρη

Κοινοποιήστε

  Εκτύπωση